Festiwal Rockowy w Węgorzewie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ac konf.jpg

Organizowany od 1991 roku w Węgorzewie. Festiwal wielokrotnie zmieniał nazwę oraz formułę.

Organizatorzy

Głównym organizatorem był Klub Garnizonowy działający w węgorzewskiej jednostce wojskowej

 • 1991 – 1994 - Wojskowy Ośrodek Kultury w Węgorzewie.
  Patronat:
  Oddział Wychowawczy Warszawskiego Okręgu Wojskowego.
  Ośrodek Szkolenia Specjalistów Wojsk Rakietowych i Artylerii
  Współpraca:
  Wojewódzki Dom Kultury w Suwałkach
  Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Węgorzewie
  Wydział Spraw Obywatelskich UW w Suwałkach
  „Kurier Podlaski”
  „Radio Białystok”
 • 1995- 2010 – Wojskowy Ośrodek Kultury w Węgorzewie, Agencja Artystyczna „Bogdan Studio” oraz (zawiązany w 2002 roku) Komitet Organizacyjny Festiwalu (pod przew. Aleksandra Iwaniuka)

Historia

Festiwal od 1991 roku przechodził różne koleje losu. Do 1994 roku był organizowany przez klub garnizonowy węgorzewskiej jednostki wojskowej pod nazwą „Otwarty Przegląd Wojskowych Zespołów Rockowych”. W 1992 roku, niejako równolegle z przeglądem, ruszył Festiwal Kapel Rockowych „Rock’n’LAW” (którego pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 1992 roku). W roku 1993 obydwa festiwale zostały połączone w jedną imprez pod nazwą „Festiwal Rockowy Węgorzewo’93”. W roku 1995 nastąpiła zmiana nazwy na „Prince Rocks Poland”, natomiast cztery lata później na „EB Rock Festival”. W latach 2002-2004 festiwal powrócił do pierwszej nazwy, tj. „Festiwal Rockowy Węgorzewo’’), by w roku następnym znów dokonać zmiany na „Union of Rock” Węgorzewo. W 2008 roku kolejna zmiana nazwy poprzez dodanie przedrostka „EKO” ( „EKO Union of Rock Festiwal” Węgorzewo. Od 2010 roku festiwal nosi nazwę Seven Festival Węgorzewo i po raz pierwszy odbył się aż na trzech scenach.

Cel

Festiwal Rockowy w Węgorzewie ma za zadanie danie obrazu zjawiska kulturalnego jakim jest muzyka rockowa - co młodzież gra, co słucha, jakie wartości w muzyce mają walory ponadczasowe, a co się zdezaktualizowało….[1]

Edycje

Bibliografia

 1. Iwaniuk, Aleksander: Jaki był tegoroczny festiwal / Aleksander Iwaniuk // „Kurier Węgorzewski”. – 2002, nr 8, s. 6.
 2. Kędzierski, Sławomir: Rock nawet w deszcz : udany powrót festiwalu / Sławomir Kędzierski // „Gazeta Olsztyńska”. – 2002, nr 157, s. 6.

Przypisy

 1. Cyt. za: Założenia organizacyjne Przeglądu Wojskowych Zespołów Rockowych [on-line]. [Dostęp: 5 sierpnia 2010]. Dostępny w World Wide Web: http://www.mba.wegorzewo.pl/index.php?dzial=wzr

Zobacz też

Historia Festiwalu Rockowego w Węgorzewie