Ewa Bednarska-Siwilewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Elbląska artystka plastyk (malarstwo, rzeźba, rysunek, ceramika, batik), projektantka wnętrz, instruktorka w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.

Biografia

Urodziła się w Stegnie (woj. pomorskie). Ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem, gdzie kształciła się pod kierunkiem takich artystów jak: Antoni Rząsa, Władysław Basior, Michał Gąsienica-Szostak i Zygmunt Piekacz. Artystka następnie studiowała na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej na kierunku pedagogika, ukończyła również studia podyplomowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na kierunku sztuka. Mieszka i pracuje w Elblągu – obecnie (2011 r.) jest zatrudniona w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, gdzie jako opiekun sekcji plastycznych prowadzi zajęcia oraz warsztaty, ucząc młodzież różnych technik artystycznych. Brała udział w licznych imprezach artystycznych, prowadziła m.in. Plener Artystyczny w Kadynach 2010 (29 czerwca do 3 lipca 2010 r.).

Twórczość

Uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę, jak również prace wykonane z różnych materiałów, np. szkła, drewna i metalu. Tworzy również batiki i ceramikę. W jej dziełach Obecnie artystka zajmuje się wystrojem wnętrza kościoła p.w. św. Brunona w Elblągu.

Wystawy

Prace artystki eksponowano na wystawach indywidualnych (m.in. w 2005 r. Inspiracje w Galerii „Bonitas” oraz w 2009 r. „Korelacje” w Galerii „Nobilis” w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu) oraz zbiorowych (m.in. w 2004 i 2008 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Zakopanem oraz w 2007 r. w Galerii EL).

Ciekawostki

W 2009 r. Bednarska-Siwilewicz wykonała metalową Księżycową statuetkę, czyli nagrodę główną 13 Nocy Teatru i Poezji w Elblągu.

Bibliografia

  1. EMi: Korelacja technik / EMi / „Tydzień w Elblągu”. – 2009, nr 11, s. 11.
  2. Zobacz, jak powstaje Księżycowa Statuetka //W: http://elblag.gazeta.pl

Zobacz też