Edyta Jurkowska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: VI Olsztyńskie Biennale Plastyki o Medal Prezydenta, Olsztyn, BWA, 2009, s. 42.
Tomasz, tryptyk, terakota glazurowana, drewno, 2008.
Źródło: http://www.edytajurkowska.pl/
Z cyklu Olsztyn, papier, tusz, akwarela.
Źródło: http://www.edytajurkowska.pl/
Łyna, płótno, akryl, 2010.
Źródło: http://www.edytajurkowska.pl/

(1976- ) – olsztyńska rzeźbiarka, malarka, rysowniczka, graficzka

Biografia

Edyta Urszula Jurkowska urodziła się w 1976 r. w Olsztynie. Jest absolwentką Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Pracę dyplomową przygotowała w Pracowni Rzeźby u prof. Teresy Platy-Nowińskiej w 2008 r. Mieszka w Olsztynie.

Twórczość

Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i malarstwem. Jest współtwórcą pomnika „Narodowo-papieskiego” w Biskupcu (m.in. wspólnie z Tomaszem Witkowskim). W 2006 r. reprezentowała Olsztyn na Międzynarodowym Sympozjum Rzeźbiarskim Miast Partnerskich w Halfmannsdorf Gelsenkirchen (Niemcy). W 2009 r. brała udział w VI Olsztyńskim Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta”. Zaprezentowała wówczas cykl prac Tomasz. W tym samym roku jej film „Przyczynek do statystyki” reprezentował UWM na międzynarodowym pokazie filmów studenckich w Technological Educational Institute of Athens, Photography Departament w Atenach (Grecja). W kwietniu 2010 r. wzięła udział w projekcie realizowanym wspólnie z Centrum Polsko-Francuskim Côtes d’Armor – Warmia i Mazury w Olsztynie ph. Poszukiwania, czyli rzecz o Małym Księciu, zorganizowanym w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie. Zobacz: www.wbp.olsztyn.pl/wystawy W grudniu 2010 r. wspólnie z Małgorzatą Frycz przygotowała wystawę malarstwa inspirowanego pobytem w Katalonii. Wernisaż miał miejsce w Galerii „Sztuka na Piętrze” w Olsztynie.[1]

Wystawy

Od 2005 r. uczestniczyła w dwudziestu wystawach, w tym indywidualne odbyły się w:

Wynikiem otrzymania stypendium wojewódzkiego oraz miasta Olsztyna była wystawa „O obrotach – rzeźba i plakat” w Olsztyńskiem Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym zorganizowana w listopadzie 2009 r. Prezentowała swoje prace podczas ekspozycji zbiorowych w Bartoszycach, Lidzbarku Warmińskim (Lidzbarskie Centrum Kultury), Olsztynie (Miejski Ośrodek Kultury, Galeria Stary Ratusz, Galeria Art Deco, Galeria Uniwersytecka, Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych) Brała udział w kilku plenerach:

 • Gerona - Barcelona - Tarragona, Katalonia (Hiszpania) (2010)
 • Plener malarsko-rzeźbiarski, Nadleśnictwo Bartoszyce, Połęcze (2010)
 • Plener malarski, Nadleśnictwo Spychowo, Spychowo (2009)
 • Plener malarski, Ruciane Nida (2005)

Nagrody i wyróżnienia

 • Laureatka I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Projektu Witacza Miasta Giżycka (2007)
 • Stypendia artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Prezydenta Miasta Olsztyna (2009)
 • Laureatka IV edycji nagrody Fundacji Środowisk Twórczych Talent Roku 2010 w kategorii Sztuki piękne (muza Kaliope)

Multimedia

Bibliografia

 1. Poszukiwania, czyli rzecz o Małym Księciu : Iwona Bolińska-Walendzik, Emilia Drozdowska, Małgorzata Frycz, Edyta Jurkowska, Joanna Kitkowska, Barbara Kokoryn, Jagoda Kosińska, Danuta Krajewska, Ewa Pohlke, Barbara Żebrowska, Krzysztof Tanajewski, Zbigniew Urbalewicz, Wiesław Wachowski, Tomasz Witkowski. – Olsztyn : WBP, 2010. – Katalog wystawy z archiwum WBP w Olsztynie.
 2. VI Olsztyńskie Biennale Plastyki o Medal Prezydenta. – Olsztyn : Galeria Sztuki Współczesnej, 2009. – S. 42.
 3. Sfery niebieskie w oczach Edyty // „Gazeta Olsztyńska”. - 2009, nr 263, s. 11.

Przypisy

 1. Słoneczna wystawa „Na piętrze”, materiał na stronie www.olsztyn24.com

Zobacz też