Dziecięcy Teatrzyk Ptyś

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Szczycieńska dziecięca grupa teatralna, aktywna artystycznie od 1999 r.

Historia

„Ptyś” zaistniał i działa przy Miejskim Domu Kultury w Szczytnie od września 1999 r. Zespół gromadzi dzieci ze szczycieńskich szkół podstawowych. Teatrzyk prowadzi starszy instruktor ds. teatru, Katarzyna Drężek. Zespół z częstotliwością mniej więcej roczną opracowuje nową – kolejną w swoim repertuarze – sztukę.

Repertuar

Debiutem scenicznym Dziecięcego Teatrzyku był spektakl pt. O odwilży i kichaniu i o wiosny powitaniu (wiosna 2001 r.), następnie zaś dzieci opracowały pięcioaktowe przedstawienie pt. O Żaczku Szkolaczku i o Sowizdrzale, co jeden kochał szkołę, a ten drugi wcale (w styczniu 2002 r.). Spektakl z Żaczku prezentowano aż 7 razy przed najmłodszą szczycieńską widownią. Jednak pierwszym spektaklem zaprezentowanym mieszkańcom Szczytna na szerszym forum była udramatyzowana historia na motywach baśni braci Grimmm pt. Jaś i Małgosia (marzec 2002 r.). W grudniu 2002 r. „Ptyś” wystąpił podczas imprezy Wybory Małej Miss Szczytna, prezentując inscenizację dramatyczną dwóch piosenek - Puszek okruszek (muzyka: Jarosław Kukulski, słowa: Jerzy Dąbrowski) oraz Mała śliczna królewna (muzyka: Jarosław Kukulski, słowa: Lech Konopiński). Kolejną – ambitną, gdyż 50-minutową – pozycją w repertuarze teatrzyku była bajka muzyczna O straszliwym smoku i dzielnym Szewczyku, o prześlicznej Królewnie i Królu Gwoźdźiku. Premiera bajki odbyła się w maju 2003 r. na scenie Miejskiego Domu Kultury. Spektakl grano w różnych instytucjach dziecięcych Szczytna aż dziewięciokrotnie. W sierpniu 2003 r. „Ptyś” zagrał go podczas III Olsztyńskiej Trzydniówki Teatralnej, zaś w listopadzie w Mrągowie – podczas VII Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Kasi Kowal.
W kwietniu 2004 r odbyła się premiera kolejnego przedstawienia zespołu, czyli Dziewczynki z zapałkami w krainie baśni, zaś w maju 2005 r. – Dziury, czyli tajemnicy pracowni naukowej. Ostatnie z przedstawień zaprezentowano nie tylko szczycieńskiej dziecięcej publiczności, ale również uczniom ze szkół podstawowych gminy Dźwierzuty. W 2006 r. zespół „Ptyś” wystawił spektakl pt. Trzy świnki, wilk i wakacje. Zaprezentowano ją widzom ze szkół podstawowych oraz szczycieńskich przedszkoli. Brak danych nt. dalszej działalności artystycznej teatrzyku.

Zobacz też

Galeria zdjęć teatrzyku: http://www.mdk.szczytno.pl