Bitwa pod Heilsbergiem 2013

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Rekonstrukcja jednej z największych bitew napoleońskich na terenach dzisiejszej Polski, która miała miejsce 10 czerwca 1807 r. na obszarze dzisiejszego Lidzbarka Warmińskiego. W 2013 roku przebiegała pod hasłem Festiwal Kultury i Tradycji XIX Wieku

Organizatorzy

Przebieg

Festiwal Kultury i Tradycji XIX wieku rozpoczął Przegląd Inscenizacji Historycznych w Lidzbarku Warmińskim dla przedszkoli i szkół, który jak co roku odbywa się w Lidzbarskim Domu Kultury. Po kilku godzinnej przerwie na deptaku przy Wysokiej Bramie odbyło się widowisko pirotechniczne "Kolory Ognia - Ostatni Marsz", w którym aktorzy posługiwali się językiem ciała połączonym z muzyką, efektami pirotechnicznymi i świetlnymi. Zwieńczeniem tego dnia była projekcja filmu historycznego. 15 czerwca w Lidzbarku Warmińskim odbyła się już siódma inscenizacja Bitwy pod Heilsbergiem. W tym roku wyjątkowo nie odbyła się na poligonie na otwartym polu, lecz pod murami Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Mimo ograniczonej przestrzeni rekonstruktorzy poradzili sobie znakomicie i wśród wystrzałów z broni czarnoprochowej Napoleon odniósł zwycięstwo. Obóz rekonstruktorów znajdował się na ulicy Żytniej i był udostępniony dla zwiedzających. Atrakcji dla widzów dostarczyła również scena pod Wysoką Bramą, gdzie wystąpili między innymi laureaci tegorocznego Słowika, czy też Orkiestra Dęta PSP w Lidzbarku Warmińskim. Całość ukoronował XIX-wieczny jarmark, na którym można było nabyć rękodzieło oraz wziąć udział w darmowych warsztatach zawodów ginących, m.in. tkactwa, kowalstwa, lepienia garnków i szydełkowania. Przechadzając się po jarmarku można było natknąć się również na sztab Napoleona i stawić czoła jego inteligencji podczas partyjki szachów.
Dla osób chcących aktywniej spędzić czas została przeprowadzona gra miejska na terenie całego Lidzbarka Warmińskiego "W poszukiwaniu czapki Napoleona". Wieczorem wręczono statuetki Napoleona Kultury. Otrzymali ją Sławomir Skowronek, Przedszkole nr 6, "Złot Róg" oraz wygrana drużyna gry miejskiej. Festiwal zakończył koncert i nocna projekcja filmu "Patriota".

Zobacz też

Galerie zdjęć