Bitwa pod Heilsbergiem 2011

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Piąta edycja Bitwy pod Heilsbergiem w wykonaniu rekonstruktorów (piechoty, kawalerii, artylerii) z kraju i zagranicy, kóra odbyła się w dniach 3-5 czerwca 2011 r.

Organizatorzy


Przebieg

Pierwszy dzień obchodów Bitwy pod Heilsbergiem otworzył drugi Przegląd Teatralny Amatorskich Inscenizacji Historycznych w Lidzbarku Warmińskim 2011. W jury zasiedli: Sławomir Skowronek - dowódca Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego, Piotr Zawada - z 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, Paweł Sadowski - z Kabaretu Dworskiego. Udział w przeglądzie wzięły lidzbarskie przedszkola. "Miś" zaprezentował "Czerwonego Kapturka" oraz "Jasia i Małgosia", "Puchatek" - "Śpiącą Królewnę". Natomiast Przedszkole nr.6 przedstawiło "Legendę muzyczną o Wandzie", a "Piąteczka" - "Szewczyka Dratewkę". Wszystkie grupy otrzymały upominki i dyplomy od jury.

Wieczór zamknął występ Kabaretu Dworskiego.

Drugiego dnia odbył się przejazd rekonstruktorów przez miasto wozami drabiniastymi, zawody strzeleckie, pokaz współczesnego Wojska Polskiego w wykonaniu 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznania z Lidzbarka Warmińskiego.

W samej inscenizacji bitwy udział wzięło około 150 rekonstruktorów. Po bitwie publiczność mogła zwiedzić XIX-wieczny obóz zbudowany dzień wcześniej przez rekonstruktorów.

Wieczorem na amfiteatrze, na zakończenie bitwy, odbył się koncert zespołów: Burning Ice (Olsztynek; kalifornijski punk), Veres (Bartoszyce; rock-folk) i Tygiel Folk Banda (Ełk; folk, minor swing, flamenco).

Zobacz też