Barbara Kokoryn

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

(1970- ) – prawnik, artystka-fotograf

Biografia

Urodziła się w 1970 r. Ukończyła studia prawnicze. Od 1989 r. zajmuje się fotografią. Mieszka w Olsztynie.

Twórczość

Artystka uprawia czarno-białą fotografię zajmując się zarówno pejzażową jak i portretową (w tym studyjną). Od 1998 r. wykonuje odbitki na materiałach uczulonych na podczerwień. Od 2001 r. wykorzystuje również do wykonywania odbitek tkaniny, skorupki jaj, szkło, korę drzew oraz inne materiały naturalne. Ostatnio artystka eksperymentuje z umieszczaniem zdjęć na tkaninie tetrowej.

Wystawy

Nagrody i wyróżnienia

 • 2000
  • III miejsce - „Z tradycją w nowe tysiąclecie” (Olsztyn)
  • wyróżnienie - XXII Pomorskie Spotkania z Diaporamą w Szczecinie
 • 2002
  • wyróżnienie - XXIII Pomorskie Spotkania z Diaporamą w Szczecinie
  • I miejsce - „Portret i pejzaż” (Kętrzyn)
 • 2003 - wyróżnienie XXIV Pomorskie Spotkania z Diaporamą w Szczecinie
 • 2005 - Ogólnopolskie Mistrzostwa Fotograficzne
 • 2006 - zdjęcie miesiąca i zdjęcie roku 2005 Fotoklubu Olsztyńskiego (Olsztyn)

Publikacje

 • Myśliwskie specjały. – Olsztyn : Agencja Fotograficzno-Wydawnicza „Mazury”, 2007.

Multimedia

Przypisy

 1. „Moja wystawa nosi nazwę »Okno«, gdyż jest ono dla mnie symbolem otwarcia. Ta wystawa jest o otwarciu na drugiego człowieka. Okno nie służy ani do wchodzenia, ani do wychodzenia, choć można się przez nie przedostać. Przez okno można wyjrzeć na świat, można też zajrzeć jak życie toczy się wewnątrz. Twarz ludzka jest jak okno. Patrząc na nią zaglądam do wnętrza drugiego człowieka. Zaglądając akceptuję je. Nie wchodzę na siłę, nie rzucam kamieniem. Patrzę i zachwycam się” – słowa Kokoryn nt. wystawy „Okno” – cytat z zaproszenia na imprezę. Druk w zbiorach dżs WBP w Olsztynie)
 2. »Pieluszkowy świat« - to bardzo osobista wystawa o rodzicielstwie. Odbitki fotograficzne wywołane na pieluszkach, przypięte są spinaczami na sznurach do bielizny. Pieluszki kojarzą mi się z rodzicielstwem” słowa Kokoryn nt. wystawy „Pieluszkowy świat” – cytat z zaproszenia na imprezę. Druk w zbiorach dżs WBP

Bibliografia

 1. Brzezińska, Magda: Przyjaciele jaja / Magda Brzezińska // „Gazeta Wyborcza”. - 2005, nr 71, dod. „Olsztyn”, s. 2.
 2. Kokoryn, Barbara: Portret / Barbara Kokoryn ; rozm. Joanna Piotrowska // „Gazeta Olsztyńska”. - 2005, nr 72, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 483, s. 2.
 3. Poszukiwania, czyli rzecz o Małym Księciu : Iwona Bolińska-Walendzik, Emilia Drozdowska, Małgorzata Frycz, Edyta Jurkowska, Joanna Kitkowska, Barbara Kokoryn, Jagoda Kosińska, Danuta Krajewska, Ewa Pohlke, Barbara Żebrowska, Krzysztof Tanajewski, Zbigniew Urbalewicz, Wiesław Wachowski, Tomasz Witkowski. –