Andrzej Szadkowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: www.portel.pl

(1958-1998) – artysta plastyk, malarz, rysownik, animator kultury, dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Biografia

Urodził się w 1958 r. w Lęborku. Ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w 1983 r. w pracowni prof. Jerzego Krechowicza. Mieszkał i pracował w Elblągu. Zmarł 7 lipca 1998 r.

Działalność

W latach 1987-1998 pełnił funkcję dyrektora Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu. Kierowana przez niego placówka jako pierwsza w Polsce zorganizowała w 1988 r. międzynarodowe spotkanie artystów zajmujących się sztuką komputerową pod nazwą Międzynarodowe Warsztaty Komputerowe. W okresie jego działalności w Galerii EL zorganizowano kilkaset imprez o najróżnorodniejszym charakterze; od wystaw indywidualnych, zbiorowych artystów krajowych i zagranicznych, po ekspozycje tematyczne i problemowe, takie jak np. Nadbałtyckie Sympozjum Truso, organizowane w latach 1992-1997. Szczególnym rysem okresu 1987-1998 w Galerii EL była również duża liczba imprez muzycznych. Występowały tam m.in. zespoły „Atman”, „Varsovia Manta”, „Musica da Camera”, zespoły muzyki klasycznej, grupy jazzowe, kapele rockowe; odbywały się koncerty poezji śpiewanej i pieśni żydowskich. Tylko w latach 1990-1994 zorganizowano pięćdziesiąt koncertów.

Twórczość

Uprawiał malarstwo olejne, grafikę użytkową, rysunek, zajmował się plakatem. Był twórcą ilustracji książkowych, rysunków satyrycznych i komiksów. Pisał również bajki dla dzieci. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Argentynie, Austrii, Australii, Chinach, Czechach, Finlandii, Francji, Islandii, Japonii, Meksyku, Norwegii, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Włoszech, na Litwie i w Polsce, a także w muzeach i zbiorach sztuki w Gdańsku, Gdyni, Elblągu, Lęborku, Lublinie, Toruniu, Wilanowie oraz Tokio, Toronto, Essen, Lahti, Toyamie, Rydze.

Wystawy

Wystawy indywidualne

Miał indywidualne wystawy w Gdańsku, Warszawie, Białymstoku, Kielcach, Krakowie, Nowym Sączu, Ostrołęce, Pile, Sandomierzu, Słupsku, Sopocie, Suwałkach, Toruniu, Wałbrzychu, Włocławku, Zamościu, Lęborku, Zakopanem, Tokio, Duisburgu, Schleswigu, Królewcu i w kilu miastach Włoch.

Wystawy zbiorowe

Brał również udział w wystawach zbiorowych w Niemczech, Szwecji, Francji, Kuwejcie, Finlandii, Hiszpanii, Meksyku, Rosji, Włoszech, Kanadzie, Czechach, na Łotwie oraz w wielu miastach w Polsce.

Nagrody i wyróżnienia

  • I nagroda za obraz „Świat Agnieszki”, Gdynia
  • I miejsce w konkursie na plakat na Bałtyckich Spotkaniach Oper i Teatrów Muzycznych w Sopocie
  • II nagroda i wyróżnienie w konkursie na exlibris, Gdynia
  • Wyróżnienie za plakat na przeglądzie Dell Cartel w Meksyku, do opery „Macbeth” Giuseppe Verdiego
  • Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki (1989)
  • Nagroda Wojewody Elbląskiego (1991)
  • Nagroda Elbrewery Ltd. (1991)
  • Nagroda Stowarzyszenia Animatorów Kultury (1995)
  • Nagroda Prezydenta Elbląga (1996)

Bibliografia

  1. Dubiella-Polakowska, Magdalena: Życie społeczne Elbląga w latach 1945-2000 / Magdalena Dubiella-Polakowska. - Elbląg : Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, 2002. - S. 396-400.

Zobacz też