Alfons Kułakowski
(1927-2020) – malarz, pejzażysta
Spis treści
[ukryj]Biografia
Urodził się 9 maja 1927 r. w Osiczynie niedaleko Berdyczowa (dziś zachodnia Ukraina). Na początku lat trzydziestych, wraz z rodziną został przymusowo przesiedlony do Bakczaru na Syberii. W 1944 r. uciekł z zesłania. W 1945 r. został przyjęty na II rok uczelni malarskiej w Ałma-Acie. Na III roku przerwał studia, by kontynuować je w Leningradzie. Po czterech latach wrócił jednak na uczelnię w Ałma-Acie, a na podstawie przedstawionych prac został przyjęty na V rok. W 1953 r. przeniósł się do Samary, trzy lata później został przyjęty do Związku Plastyków ZSRR. W 1992 r. wrócił do Ałma-Aty. W 1997 r. przyjechał do Polski jako repatriant i osiadł w Witoszowie pod Iławą. Malarstwo pomogło artyście odnaleźć rozrzuconych po świecie członków rodziny. W Moskwie spotkał po 27 latach rozłąki kuzynki: Wandę i Helenę, a w Samarze brata stryjecznego Edika, którego nie widział od 37 lat. Mieszkający na Florydzie jego brat Kazik dowiedział się z radia polonijnego o wystawie. Nie widzieli się od 70 lat.
W lutym 2009 r. spłonął dom Alfonsa Kułakowskiego wraz z ponad 6 tysiącami prac. Ocalały jedynie dzieła, które wystawiane były wówczas w Brukseli. Artysta nie zarzucił swojej działalności - pogodził się z wielką stratą i czerpał z niej swoistą inspirację do dalszych poszukiwań artystycznych. Twierdził, iż nowe prace zmieniły się na bardziej filozoficzne.
23 stycznia 2016 r. w olsztyńskiej Filharmonii odbyła się premiera filmu "Bracia" - opowieści o historii życia Alfonsa i Mieczysława Kułakowskich. Dokument wyreżyserował Wojciech Staroń. [1]
Alfons Kułakowski zmarł 28 grudnia 2020 r.
Upamiętnienie
W 2022 roku ukazała się biografia Alfonsa Kułakowskiego autorstwa Heleny Piotrowskiej pt. "Czerwona łódź. Alfons Kułakowski i jego sztuka na tle zawirowań dziejowych".
Twórczość
Jego obrazy „nasycone mocnymi kolorami i światłem ukazują niezwykły świat widziany oczyma artysty. Pejzaże są jak pamiętnik z podróży, którą przebył w ciągu swego życia artysta.”
„Moje obrazy są odbiciem szczerego odczucia świata. – mówił artysta - Kiedy maluję w plenerze oddaję przebudzenie krajobrazu, w obrazie powinna być i poezja i muzyka i architektura. Trzeba być optymistą i odczuwać radość. Inaczej nie można, Pan Bóg podarował życie i trzeba się cieszyć. Wszystkie obrazy, które tutaj pokazałem, namalowałem w plenerze na Warmii i Mazurach, uczestniczyłem w międzynarodowych plenerach i po okolicach Witoszewa chodziłem i chodzę z paletę. Ja zawsze szukam w krajobrazie zakątka gdzie schowam się i tam moja radość mnie trzyma i tam ja maluję. To nie praca, tylko radość z tego wynika, kolor nawet w smutny dzień ja wyciągam, złych rzeczy nie chcę robić, nie ma do tego powodu, a jak słońce, chłonę i przetwarzam każdy promień. Kobiety mają w sobie blask i siłę – jak brylanty – są dla mnie źródłem sztuki”.
Wystawy
Jego pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 1953 r., tuż po zakończeniu studiów, w Związku Artystów Plastyków w Ałma-Acie. Uczestniczył też w licznych pokazach zbiorowych w Moskwie, Leningradzie, Samarze, Kazaniu, Saratowie, Starej Zagórze i Ałma-Acie. Prace Kułakowskiego znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, USA, Korei Południowej, Japonii, Finlandii i na Węgrzech.
Wybrane wystawy artysty:
- 1996 - Pierwsza indywidualna wystawa w Krakowie i Warszawie
- luty 2009 - wystawa w Pałacu Narodów w Brukseli
- marzec 2009 - wystawa "Stamtąd i stąd" w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
- wrzesień 2011 - wystawa w Galerii Zum w Elblągu
- marzec 2012 - wystawa "Stamtąd i stąd" w Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku (Zielona Brama)
- wrzesień 2013 - wystawa "Stamtąd i stąd" w Centrum Ukraińskiej Kultury i Sztuki w Kijowie i w Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie - we współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie i dzięki wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
- sierpień 2013 - wystawa "Stamtąd i stąd" w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie
- listopad 2013 - wystawa "Okna do Boga" w Muzeum Niepodległości w Warszawie
- czerwiec 2014 - wystawa w Gdańskim Klubie Biznesu
Ciekawostki
W rodzinie Kułakowskich malowało 17 osób; profesjonalnie zajmował się tym starszy brat, dla innych członków rodziny malarstwo stało się pasją.
Nagrody
- Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury (2009)
Multimedia
Media:Przykład.ogg==Bibliografia==
- Domeradzka, Ewa: Urodziłem się trzy razy / Ewa Domeradzka // „Gazeta Olsztyńska”. – 2009, nr 31, s. 18-19.
- Kurs, Tomasz: Obrazy poszły do nieba / Tomasz Kurs // „Gazeta Wyborcza”. - 2009, nr 77, dod. Olsztyn, s. 1.
- Mierzyńska, Elżbieta: Człowiek stamtąd i stąd / Elżbieta Mierzyńska // „Posłaniec Warmiński”. - 2009, nr 9, s. 29-31.
- Zaproszenie na wystawę „Stamtąd i stąd : Alfons Kułakowski. Malarstwo”, Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn 2009.
- http://www.portalpomorza.pl/artykul/4642/cos
- http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,6449453,Obrazy_Alfonsa_Kulakowskiego_poszly_do_nieba.html
- http://www.portalpomorza.pl/artykul/4642/cos
Media:https://madeinwm.pl/krajobraz-duszy-2/
Przypisy
Zobacz też
- Reportaż filmowy o artyście (wrzesień 2011)na eŚwiatowid.pl [1] oraz z wernisażu w Galerii ZUM w Elblągu [2]
- Reportaż filmowy poświęcony Alfonsowi Kułakowskiemu (04.12.2009), strona internetowa Iławskiej Telewizji Internetowej
- Wystawa w Łazienkach Królewskich, Witryna Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”