Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 11:29, 9 gru 2014 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (stronę Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” przeniósł do Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”, którzy występują w nim od początku.
Źródło: http://www.kurekmazurski.pl/

Zespół folklorystyczny z Jedwabna działający od 1984 r.

Skład

Historia

Pomysłodawczynią utworzenia zespołu folklorystycznego była Urszula Siudek. Zespół prowadzi swoją działalność od 27 lutego 1984 r. Odpowiedzialność za stronę muzyczną oraz utworzenie kapeli, która akompaniowała zespołowi przejął Jerzy Pałasz instruktor kulturalno-wychowawczy pełniący wówczas obowiązki dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie. Zajęcia odbywały się w udostępnionej przez Szkołę Podstawową w Jedwabnie sali gimnastycznej. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Jedwabnie wspierała finansowo grupę. Zespół brał udział m.in. w Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Scenicznych OSP – Paczków ’86 oraz dwukrotnie na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej w Gdańsku. Ukoronowaniem działalności zespołu był udział na Festiwalu Folkloru Bretońskiego w Guingamp we Francji w 1994 r. Do jednych z ważniejszych wydarzeń w życiu artystycznym „Jedwabna” był udział w uroczystościach podczas otwarcia Portów Lotniczych w Szymanach, gdzie zespół wystąpił przed Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Aleksandrem Kwaśniewskim.

Nagrody i odznaczenia

  • Nagroda marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w dziedzinie kultury (2013)

Przypisy

  1. Za stroną internetową zespołu: http://zpitjedwabno.bloog.pl/

Bibliografia

  1. Katarzyński, Władysław: Zamiatają nogami, jakby kosili / Władysław Katarzyński // „Gazeta Olsztyńska”. - 2010, nr 248, s. 10.

Zobacz też