Anna Sarnowska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1931-) – choreograf oraz instruktor tańca ludowego

Biografia

Urodziła się ur. 30 marca 1951r. w Łodzi. Jako choreograf zajmuje się tańcem ludowym regionu warmińsko-mazurskiego.

Działalność

Autorka programów dla zespołów ludowych działających w naszym regionie, ale także w Polsce oraz za granicami kraju. Jest instruktorem tańców warmińskich i mazurskich w Polonijnym Studium Tańców Polskich w Rzeszowie, konsultantem oraz choreografem Polonijnego Zespołu Folklorystycznego „Krakowiak” w Grenoble we Francji. W latach 1976-1979 ukończyła Kurs Kwalifikacyjny II stopnia z zakresu tańca w Lublinie. Była członkiem Zespołu Pieśni i Tańca „Olsztyn”, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Jerzego Wojciecha Muchlado. Po jego odejściu na emeryturę była kierownikiem artystycznym oraz choreografem tegoż zespołu. Przez kilka lat wykładała w Państwowego Zaocznego Studium Kultury i Oświaty Dorosłych w Olsztynie i Ostrołęce. Od 28 lat prowadzi Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno”. W 2010 r. wydana została jej książka pt. Tańce warmińskie i mazurskie : podręcznik dla nauczycieli i instruktorów tańca. W tej okazji w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbyła się prezentacja tejże publikacji, na którą zaproszona została także autorka.

Bibliografia

  1. Sarnowska, Anna: Jak tańczyły Warmia i Mazury / Anna Tarnowska // Gazeta Wyborcza. - 2011, nr 31, dod. Olsztyn, s. 4.
  2. Katarzyński, Władysław: Zamiatają nogami, jakby kosili / Władysław Katarzyński // Gazeta Olsztyńska. - 2010, nr 248, s. 10.

Zobacz też