Tomasz Walczak: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Działalność)
Linia 7: Linia 7:
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==
Przed przyjazdem do Elbląga pracował w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Drezdenku jako instruktor teatralny. Tam założył teatr Alter Ego. Od 1998 r. pracuje w [[Teatr Dramatyczny w Elblągu |Teatrze Dramatycznym w Elblągu]] (obecnie [[Teatr im Aleksandra Sewruka w Elblągu |Teatr im Aleksandra Sewruka]]), jako kierownik Ośrodka Kultury Teatralnej, odpowiedzialny za szeroko rozumiane działania edukacji teatralnej oraz kontakty z mediami. Jest założyciel, opiekunem artystycznym i reżyserem [[Teatralne Studio Młodych Alter Ego |Teatralnego Studia Młodych Alter Ego]] oraz [[Teatr Integracyjny „Dwie Twarze” |Teatru Integracyjnego „Dwie Twarze”]]. Obie formacje biorą udział w licznych przeglądach oraz festiwalach teatralnych, gdzie są zauważane i nagradzane. Jest odpowiedzialny m.in. za cykle pod nazwą [[Elbląska Scena Literacka]], [[Teatr przy stoliku]], [[Turniej Wiedzy o Teatrze im. Stanisława Franczaka]], [[Elbląski Przegląd Teatrów Offowych]]. Jest również nauczycielem i terapeutą – w latach 2005-2009 pracował w Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 1 w Elblągu, gdzie prowadził Grupę Warsztatową Supeł.
+
Przed przyjazdem do Elbląga pracował w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Drezdenku jako instruktor teatralny. Tam założył teatr Alter Ego. Od 1998 r. pracuje w [[Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu|Teatrze Dramatycznym w Elblągu]] (obecnie [[Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu|Teatr im Aleksandra Sewruka]]), jako kierownik Ośrodka Kultury Teatralnej, odpowiedzialny za szeroko rozumiane działania edukacji teatralnej oraz kontakty z mediami. Jest założyciel, opiekunem artystycznym i reżyserem [[Teatralne Studio Młodych Alter Ego |Teatralnego Studia Młodych Alter Ego]] oraz [[Teatr Integracyjny „Dwie Twarze” |Teatru Integracyjnego „Dwie Twarze”]]. Obie formacje biorą udział w licznych przeglądach oraz festiwalach teatralnych, gdzie są zauważane i nagradzane. Jest odpowiedzialny m.in. za cykle pod nazwą [[Elbląska Scena Literacka]], [[Teatr przy stoliku]], [[Turniej Wiedzy o Teatrze im. Stanisława Franczaka]], [[Elbląski Przegląd Teatrów Offowych]]. Jest również nauczycielem i terapeutą – w latach 2005-2009 pracował w Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 1 w Elblągu, gdzie prowadził Grupę Warsztatową Supeł.
  
 
==Twórczość==
 
==Twórczość==

Wersja z 20:40, 3 kwi 2011

Źródło: Blizny Tomasza Walczaka (2007-03-15), Gazeta Internetowa „Razem z Tobą”
Walczaktomaszblizny.jpg

(1967- ) – instruktor teatralny, poeta

Biografia

Urodził się 18 sierpnia 1967 r. w Drezdenku w województwie lubuskim. Ukończył liceum rolnicze. Jest absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Wydziału Wiedzy o Teatrze. Studiował również na wydziale filozoficzno-teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej we Wrocławiu oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Elblągu mieszka od 1998 r.

Działalność

Przed przyjazdem do Elbląga pracował w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Drezdenku jako instruktor teatralny. Tam założył teatr Alter Ego. Od 1998 r. pracuje w Teatrze Dramatycznym w Elblągu (obecnie Teatr im Aleksandra Sewruka), jako kierownik Ośrodka Kultury Teatralnej, odpowiedzialny za szeroko rozumiane działania edukacji teatralnej oraz kontakty z mediami. Jest założyciel, opiekunem artystycznym i reżyserem Teatralnego Studia Młodych Alter Ego oraz Teatru Integracyjnego „Dwie Twarze”. Obie formacje biorą udział w licznych przeglądach oraz festiwalach teatralnych, gdzie są zauważane i nagradzane. Jest odpowiedzialny m.in. za cykle pod nazwą Elbląska Scena Literacka, Teatr przy stoliku, Turniej Wiedzy o Teatrze im. Stanisława Franczaka, Elbląski Przegląd Teatrów Offowych. Jest również nauczycielem i terapeutą – w latach 2005-2009 pracował w Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 1 w Elblągu, gdzie prowadził Grupę Warsztatową Supeł.

Twórczość

Jako poeta debiutował w antologii pt. I znów będziemy poetami (1994). Jego wiersze publikowane były w antologiach: Pokłosie (1996) i Ślady na ścieżce (1998), jak również w prasie, m.in. w: „Kwartalniku Drezdeneckim”, „Gazecie Lubuskiej”, „Ziemi Gorzowskiej”, „Drezdenku – Gazecie Powiatowej”, „Arsenale Gorzowskim”, „Gazecie Poznańskiej”, „Gazecie Radomszczańskiej”, „Lamusie”, „Krzywym Kole Literatury”, „Tyglu”. Jego wiersze prezentowane były również na antenie Polskiego Radia Programu II oraz w Radiu Zachód – Zielona Góra, a także w programie telewizyjnym z cyklu „Małe ojczyzny” (TVP 2 i TV Polonia). W 2006 r. wydano jego samodzielny tomik wierszy pt. Blizny.

Nagrody i wyróżnienia

Jest laureatem wielu konkursów poetyckich m.in.:

  • I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Zdzisława Morawskiego w Gorzowie Wielkopolskim
  • III Chojnickiej Nocy Poetów, „O Laur Jabłoni ’97” w Grójcu
  • I i III Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiugo im. Eryka Pietruszaka w Drezdenku
  • Turnieju Jednego Wiersza „O Laur Dojrzały” w Elblągu (dwukrotnie)
  • Konkursu literackiego „Rękopis roku 2005” zorganizowanego przez Fundację Elbląg, w efekcie czego ukazał się nakładem Fundacji Elbląg jego debiutancki tom poetycki pt. Blizny – (2006)

Został również uhonorowany szeregiem innych nagród, m.in.:

  • Nagrodą Prezydenta Elbląga z okazji Dnia Działacza Kultury (2000, 2002 i 2008)
  • Honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej – przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008)
  • Elbląską Nagrodą Kulturalną za rok 2009/2010 w kategorii Kreator Kultury (2010)

Ciekawostki

Jego pasje to: teatr, kino, literatura, muzyka, historia II wojny światowej, kultura żydowska, piesze wędrówki i dobre jedzenie.

Bibliografia

  1. Grabarczyk, Jarosław: Młodzi twórcy i kreatorzy laureatami elbląskich nagród kulturalnych / Jarosław Grabarczyk // „Dziennik Elbląski”. - 2010, nr 140, s. 16.
  2. Walczak, Tomasz: Pobudzić wyobraźnię : program edukacji teatralnej / Tomasz Walczak ; rozm. przepr. Beata Najmeg-Walińska // „Głos Elbląga”. - 2001, nr 208, s. 5e.
  3. Walczak, Tomasz: Teatralnie zakręceni / Tomasz Walczak : rozm. (ag) // „Gazeta Elbląska”. - 2003, nr 19, s. [6].

Zobacz też