Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja Konrad (dyskusja | edycje) z dnia 09:02, 16 maj 2017

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Exlibris Biblioteki.
Źródło: Ze zbiorów dżs WBP w Olsztynie
Biblioteka w 1960 r.
Źródło:Ze zbiorów dżs WBP w Olsztynie
Dyrektor Irena Andruszkiewicz, listopad 1974 r.
Źródło: Ze zbiorów dżs WBP w Olsztynie
Kostiumy, rekwizyty i maski wykonane przez czytelników MBP w Morągu w ramach projektu "Książka żyje... Naprawdę!", Galeria Stary Ratusz, 10.05 - 01.06.2017 r.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka
.

Samorządowa instytucja kultury działająca na terenie miasta i gminy Morąg od 1946 r.

Siedziba

ul. Ogrodowa 16, 14-300 Morąg

Historia

Działalność Biblioteki zainicjowano 16 grudnia 1946 r., tworząc Bibliotekę Powiatową w Morągu. W 1949 r. powstały pierwsze biblioteki gminne, później zwane gromadzkimi i pierwsze punkty biblioteczne. W dniu 7 maja 1949 r. została otwarta Miejska Biblioteka Publiczna, która mieściła się przy ulicy Kościuszki. Ponieważ Biblioteka Miejska zajęła się wypożyczaniem książek dla mieszkańców Morąga, Powiatowa Biblioteka zmieniła kierunek swojej działalności stając się ośrodkiem instrukcyjno-metodycznym dla bibliotek gromadzkich, punktów bibliotecznych i bibliotek wiejskich. W 1954 r., na podstawie zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki, nastąpiło połączenie Biblioteki Powiatowej z Biblioteką Miejską w jedną Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Morągu. W 1957 r. w Bibliotece utworzono Oddział dla Dzieci. W roku 1975, w związku z reformą administracyjną państwa, Biblioteka została przemianowana na Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Morągu. Przełomowym okresem działalności placówki był rok 1978. Zyskała ona wówczas nową siedzibę przy ul. Ogrodowej 16, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego (do grudnia 1978 r. Biblioteka mieściła się w Morąskim Domu Kultury) i nadano jej imię Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W tym czasie placówka pełniła funkcję biblioteki rejonowej, nadzorowała działalność merytoryczną i oświatową oraz udzielała pomocy instruktażowej bibliotekom gminnym w Małdytach, Miłakowie i Zalewie. Reforma administracyjna z 1990 r. wprowadziła kolejne zmiany. Ustawa o samorządach z 8 marca 1990 r. podporządkowała biblioteki samorządom. Władze lokalne miasta i gminy przejęły opiekę nad bibliotekami publicznymi i ich finansowanie. Odtąd placówka ta nosi nazwę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu i sprawuje nadzór nad bibliotekami publicznymi na terenie miasta i gminy Morąg.

Struktura

Filie biblioteczne na terenie gminy Morąg:

Władze

Od 1946 r. funkcję dyrektora Biblioteki pełnili:

Działalność

Podstawowym zadaniem Biblioteki jest gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych oraz stymulowanie, rozwijanie i zaspokajanie zróżnicowanych potrzeb czytelniczych, oświatowych, kulturalnych i informacyjnych mieszkańców miasta i gminy Morąg. W celu realizacji tych zadań Biblioteka organizuje m.in.:

  • spotkania z pisarzami i lokalnymi artystami, np. Moniką Rawicką, Kazimierzem Orłosiem, Urszulą Kozłowską, Anną Onichimowską, Kazimierzem Szymeczko
  • konkursy, jak np.: Moja gwiazdka z nieba, Czytelnik Jesieni, Czytelnik Lata, Moja Mała Ojczyzna, Razem na rzecz tolerancji, razem przeciw dyskryminacji, Morąg w obiektywie, Wakacyjny konkurs plastyczny, konkurs historyczny Śladami Napoleona czy konkurs literacki Euroczytanie 2007 lub Konkurs Rękodzieła Artystycznego
  • wystawy, np.: Nasze Anioły, Droga do niepodległości, Ziemia morąska wczoraj i dziś, Kamień i woda, Podróż w czasie, Struktury Rysunkowe, Najpiękniejsza powierzchnia świata, Świąteczne inspiracje, czy fotograficzne Autostopem na krańce Mazur, Wspomnienia z podróży, W ognistych rytmach..., Zajdź wyżej!
  • upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych i rocznic, np. obchodów 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, Roku Wyspiańskiego, a dla dzieci Światowego Dnia Pluszowego Misia

Biblioteka organizuje również lekcje biblioteczne, wieczory baśni, wycieczki i projekcje multimedialne, a nawet spektakle teatrzyku kukiełkowego działającego w Oddziale dla Dzieci działa teatrzyk kukiełkowy. Biblioteka współpracuje przy tym z władzami samorządowymi, lokalnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi.

Ludzie związani z biblioteką

  • Bożena Pruszkiewicz - bibliotekarka, działacz społeczny, pracowała w tej placówce w latach 1976-1978.

Bibliografia

  1. Rzepka, Elżbieta: Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu / Elżbieta Rzepka // „Bibliotekarz Olsztyński”. – 1996, nr jubileuszowy, s. 78-82.

Zobacz też