Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzył nową stronę „Ogólnopolski przegląd kabaretowy organizowany od 1976 roku w Lidzbarku Warmińskim. ==Organizatorzy== *Lidzbarski Dom Kultury ==Historia== Pomysł organizacji F…”)
 
Linia 5: Linia 5:
  
 
==Historia==
 
==Historia==
Pomysł organizacji Festiwalu Satyry narodził się w Lidzbarku już w 1973 r., jednak władze odpowiedzialne za kulturę nie wyrażały na to zgody. Dopiero po reformie administracyjnej i rozwiązaniu powiatów w 1975 r., idea regionalnego festiwalu satyry poświęconego postaci Ignacego Krasickiego powróciła i głównie dzięki zaangażowaniu ówczesnego dyrektora [[Lidzbarski Dom Kultury| Lidzbarskiego Domu Kultury]] [[Wiesław Rogalski| Wiesława Rogalskiego]] mogła zostać zrealizowana. Pierwsza edycja odbyła się w dniach 29 lutego – 2 marca<ref>Cyt. za: Matulewicz Tadeusz: Biesiady Humoru i Satyry, „Warmia i Mazury”, 1976 nr 8, s. 20</ref, a do udziału w Lidzbarskich Biesiadach Humoru i Satyry (taką nazwę wymyślił [[Wiesław Rogalski]]) zaproszono amatorskie kabarety oraz wykonawców piosenek i ballad, a także plastyków amatorów. Głównymi organizatorami tego „pionierskiego” przedsięwzięcia, obok [[Lidzbarski Dom Kultury| Lidzbarskiego Domu Kultury]], było Towarzystwo Miłośników Ziemi Lidzbarskiej i Inspektorat Szkolny, a patronat sprawował Naczelnik Miasta Lidzbark Warmiński<ref>[http://www.serwiskabaretowy.pl/index.php?id=209 Według informacji z portalu SerwisKabaretowy.pl]</ref> Nazwa „biesiad” towarzyszyła lidzbarskiemu przeglądowi do roku 2003, kiedy to zmieniono jej nazwę na Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry. W roku 1982, ze względu na stan wojenny, Biesiady nie odbyły się. Także w latach 1987-1989 nie organizowano kolejnych edycji Lidzbarskich Biesiad. W pierwszych dwóch edycjach wystąpiły kabarety przede wszystkim z naszego regionu. Dopiero od 1978 roku zaczęto na Biesiady zapraszać także kabarety z Polski. Do czasu rozwiązania tygodnika satyrycznego „Szpilki”<ref>Co ostatecznie nastąpiło w 1994 r., ale po raz pierwszy przestały się ukazywać około 1990 r.</ref>, pismo to sprawowało patronat na imprezą lidzbarską. Stąd też główną nagrodą, o którą walczyły kabarety w turnieju, była „Złota Szpilka”. Od roku 1995 Lidzbarskimi Biesiadami zaczęła się interesować Telewizja Polska, realizując dla Programu I TVP transmisje z kolejnych edycji.
+
Pomysł organizacji Festiwalu Satyry narodził się w Lidzbarku już w 1973 r., jednak władze odpowiedzialne za kulturę nie wyrażały na to zgody. Dopiero po reformie administracyjnej i rozwiązaniu powiatów w 1975 r., idea regionalnego festiwalu satyry poświęconego postaci Ignacego Krasickiego powróciła i głównie dzięki zaangażowaniu ówczesnego dyrektora [[Lidzbarski Dom Kultury| Lidzbarskiego Domu Kultury]] [[Wiesław Rogalski| Wiesława Rogalskiego]] mogła zostać zrealizowana. Pierwsza edycja odbyła się w dniach 29 lutego – 2 marca<ref>Cyt. za: Matulewicz Tadeusz: ''Biesiady Humoru i Satyry'', „Warmia i Mazury”, 1976 nr 8, s. 20</ref>, a do udziału w Lidzbarskich Biesiadach Humoru i Satyry (taką nazwę wymyślił [[Wiesław Rogalski]]) zaproszono amatorskie kabarety oraz wykonawców piosenek i ballad, a także plastyków amatorów. Głównymi organizatorami tego „pionierskiego” przedsięwzięcia, obok [[Lidzbarski Dom Kultury| Lidzbarskiego Domu Kultury]], było Towarzystwo Miłośników Ziemi Lidzbarskiej i Inspektorat Szkolny, a patronat sprawował Naczelnik Miasta Lidzbark Warmiński<ref>[http://www.serwiskabaretowy.pl/index.php?id=209 Według informacji z portalu SerwisKabaretowy.pl]</ref> Nazwa „biesiad” towarzyszyła lidzbarskiemu przeglądowi do roku 2003, kiedy to zmieniono jej nazwę na Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry. W roku 1982, ze względu na stan wojenny, Biesiady nie odbyły się. Także w latach 1987-1989 nie organizowano kolejnych edycji Lidzbarskich Biesiad. W pierwszych dwóch edycjach wystąpiły kabarety przede wszystkim z naszego regionu. Dopiero od 1978 roku zaczęto na Biesiady zapraszać także kabarety z Polski. Do czasu rozwiązania tygodnika satyrycznego „Szpilki”<ref>Co ostatecznie nastąpiło w 1994 r., ale po raz pierwszy przestały się ukazywać około 1990 r.</ref>, pismo to sprawowało patronat na imprezą lidzbarską. Stąd też główną nagrodą, o którą walczyły kabarety w turnieju, była „Złota Szpilka”. Od roku 1995 Lidzbarskimi Biesiadami zaczęła się interesować Telewizja Polska, realizując dla Programu I TVP transmisje z kolejnych edycji.
  
 
==Edycje==
 
==Edycje==

Wersja z 23:53, 24 wrz 2011

Ogólnopolski przegląd kabaretowy organizowany od 1976 roku w Lidzbarku Warmińskim.

Organizatorzy

Historia

Pomysł organizacji Festiwalu Satyry narodził się w Lidzbarku już w 1973 r., jednak władze odpowiedzialne za kulturę nie wyrażały na to zgody. Dopiero po reformie administracyjnej i rozwiązaniu powiatów w 1975 r., idea regionalnego festiwalu satyry poświęconego postaci Ignacego Krasickiego powróciła i głównie dzięki zaangażowaniu ówczesnego dyrektora Lidzbarskiego Domu Kultury Wiesława Rogalskiego mogła zostać zrealizowana. Pierwsza edycja odbyła się w dniach 29 lutego – 2 marca[1], a do udziału w Lidzbarskich Biesiadach Humoru i Satyry (taką nazwę wymyślił Wiesław Rogalski) zaproszono amatorskie kabarety oraz wykonawców piosenek i ballad, a także plastyków amatorów. Głównymi organizatorami tego „pionierskiego” przedsięwzięcia, obok Lidzbarskiego Domu Kultury, było Towarzystwo Miłośników Ziemi Lidzbarskiej i Inspektorat Szkolny, a patronat sprawował Naczelnik Miasta Lidzbark Warmiński[2] Nazwa „biesiad” towarzyszyła lidzbarskiemu przeglądowi do roku 2003, kiedy to zmieniono jej nazwę na Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry. W roku 1982, ze względu na stan wojenny, Biesiady nie odbyły się. Także w latach 1987-1989 nie organizowano kolejnych edycji Lidzbarskich Biesiad. W pierwszych dwóch edycjach wystąpiły kabarety przede wszystkim z naszego regionu. Dopiero od 1978 roku zaczęto na Biesiady zapraszać także kabarety z Polski. Do czasu rozwiązania tygodnika satyrycznego „Szpilki”[3], pismo to sprawowało patronat na imprezą lidzbarską. Stąd też główną nagrodą, o którą walczyły kabarety w turnieju, była „Złota Szpilka”. Od roku 1995 Lidzbarskimi Biesiadami zaczęła się interesować Telewizja Polska, realizując dla Programu I TVP transmisje z kolejnych edycji.

Edycje

Bibliografia

  1. Matulewicz, Tadeusz: Biesiady Humoru i Satyry / Tadeusz Matulewicz // „Warmia i Mazury”. – 1976, nr 8, s. 21, 27.
  2. Lubińska, Ewa: Najpierw były „Biesiady” : najstarszy turniej kabaretowy / Ewa Lubińska // „Gazeta Olsztyńska”. – 2008, nr 184, dod. „XXIX Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry”, s. 4a.

Przypisy

  1. Cyt. za: Matulewicz Tadeusz: Biesiady Humoru i Satyry, „Warmia i Mazury”, 1976 nr 8, s. 20
  2. Według informacji z portalu SerwisKabaretowy.pl
  3. Co ostatecznie nastąpiło w 1994 r., ale po raz pierwszy przestały się ukazywać około 1990 r.

Zobacz też