Lech Brywczyński

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: archiwum autora
Źródło: archiwum autora
Źródło: archiwum autora

(1959- ) – elbląski dziennikarz, poeta i dramatopisarz

Biografia

Urodził się 28 stycznia 1959 r. w Elblągu, gdzie mieszka do dziś. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu (matura w 1978 r.). W latach 1986-1991 studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim (absolutorium w 1991 r.).
Członek SEKA (Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów).

Działalność

W latach 1991-1992 był wydawcą i redaktorem naczelnym prywatnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Echo Elbląga”, a od listopada 1991 r. do lutego 1997 r. – etatowym dziennikarzem najpierw „Elbląskiego Magazynu Ilustrowanego”, a następnie „Kuriera Elbląskiego”. W późniejszych latach współpracował m.in. z: „Dziennikiem Bałtyckim”, elbląskim dwutygodnikiem „Regiony” oraz „Magazynem Elbląskim”. Publikował również w „Pozarządowcu” i „Bez Wierszówki”.
Pisze wiersze i dramaty. Utwory literackie publikował w „Akancie”, „Pograniczach”, „Res Humana”, „Aspektach”, „Parnasiku”, „Ciechanowskich Zeszytach Literackich”, „Latarni Morskiej” oraz pismach regionalnych: „Tyglu” i „VariArcie”. Na początku lat 90-tych zajmował się przekładami, tłumacząc m.in. powieści fantasy.
Przedstawienia sceniczne dramatów jednoaktowych Lecha Brywczyńskiego:

 • Polakatolik – realizacja Teatralnego Koła Naukowego „Katharsis” Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (nagrodzona w 2003 r. nagrodą specjalną na sesji kół naukowych)
 • Artemida na łowach – realizacja Teatru Działań Twórczych BIS, działającego przy Białołęckim Ośrodku Kultury w Warszawie, reżyseria – Dominik Wendołowski (premiera 13 czerwca 2008 r.)
 • Folwark królewski (na podstawie dramatu Herold) – spektakl TEATRU BEZPOŚREDNIKuff, działającego w gdańskim Pałacu Młodzieży, scenariusz i reżyseria – Agnieszka Grewling-Stolc (spektakl wyróżniony I Nagrodą oraz Nagrodą Publiczności na Salezjańskim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym SOFFT w Szczecinie w czerwcu 2008 r., II Nagrodą w Konkursie Teatrów Szkolnych o Nagrodę Bursztynowej Maski w Gdańsku, oraz Nagrodą za najlepszą rolę męską na Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych ARLEKINADA w Inowrocławiu).

Na Uniwersytecie Pedagogicznym Krakowie powstała praca magisterska Joanny Bień pt. Dramaturgia Lecha Brywczyńskiego na tle konceptualizmu literackiego w utworach Karola Irzykowskiego (obrona 1 lipca 2011 r.).

Publikacje

 • Dramaty jednoaktowe (2002)
 • A jak Ajakos. Dramaty jednoaktowe - wybór (2011)

Nagrody i wyróżnienia

 1. IX Ogólnopolski Konkurs Poetycki O „Laur Zielonego Liścia” im. Michała Kajki (2000)
  • II nagroda
 2. Turniej Jednego Wiersza o Laur Dojrzały (podczas VII Elbląskich Spotkań z Poezją – 2003)
  • I miejsce
 3. Elbląska Książka Roku 2011 dla zbioru dramatów A jak Ajakos (2012)

Ciekawostki

Prowadzi blog poświęcony m.in. rozgrywkom piłkarskim w Brazylii.

Bibliografia

 1. Tomczyk, Ryszard: Recenzje literackie / Ryszard Tomczyk. – Elbląg : Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów, 2002. – S. 8-28.

Zobacz też