Krzysztof A. Worobiec

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 14:14, 1 wrz 2011 autorstwa Arom2001 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „(1953- ) – działacz na rzecz obrony krajobrazu kulturowego Mazur, prezes [[Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba”| Stowarzyszenia …”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1953- ) – działacz na rzecz obrony krajobrazu kulturowego Mazur, prezes Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba” malarz, fotograf

Biografia

Urodził się w 1953 r. w Świebodzinie. Wczesne lata młodości spędził w Zielonej Górze, gdzie ukończył szkołę średnią. Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiował geografię. Studia kontynuował w Frei Universität w Berlinie Zachodnim. Wraz z żoną Danutą mieszkał w Berlinie do czasu obalenia Muru Berlińskiego. W 1989 r. po raz pierwszy przyjechał na Mazury, gdzie początkowo spędzał wakacje, poznając lokalną przyrodę, architekturę, krajobraz. W 1992 r. został właścicielem gospodarstwa w Kadzidłowie i otworzył pensjonat „Oberża pod Psem”. W 1999 r. zamieszkał na stałe na Mazurach.

Działalność

W latach 90-tych wspólnie z żoną założył w Kadzidłowie osadę kulturową, na którą złożyły się zabytki architektury drewnianej - unikatowe budynki z terenów Mazur i Kurpi oraz ich wyposażenie.Błąd rozszerzenia cite: Brak znacznika zamykającego </ref> po otwartym znaczniku <ref> Osada stanowi prywatną własność państwa Worobców. Na jej terenie mieści się dom oraz restauracja „Oberża pod psem”, oferująca kuchnię regionalną. Jej wnętrze wraz z wyposażeniem stanowi muzeum, gdzie zgromadzono etnograficzne sprzęty codziennego użytku.[1] Był również właścicielem fermy jeleniowatych.[2] Od kilkunastu lat aktywnie działa na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego Warmii i Mazur, szczególnie alei przydrożnych, dawnej architektury wiejskiej oraz cmentarzy i zabytków przemysłowych. W 2004 r. powołał Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba”. Od początku działalności stowarzyszenia pełni funkcję jego prezesa. Jest propagatorem idei utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego. Uczestniczył w dyskusjach na szczeblu rządowym i samorządowym na temat zmian w ustawodawstwie odnoszącym się do procesu powoływania parków narodowych oraz ochrony krajobrazu kulturowego. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jest członkiem Komitetu Wsparcia kandydatury Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie na siedem nowych cudów natury.

Twórczość

Zajmuje się ponadto fotografią i malarstwem. Jego obrazy eksponowane są m.in. w „Oberży pod psem”. M.in. w 2000 r. został laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie (za pracę Martwa natura z dzbankiem). Liczne fotografie przyrodnicze oraz dokumentujące stan zachowania środowiska w regionie zawarł w książce pt. Aleje przydrożne. Historia, znaczenie, zagrożenie, ochrona. Publikację przygotował wspólnie z Iwona Liżewską. Książka ukazała się w 2009 r. nakładem Wydawnictwa „Borussia”. W 2004 r. jego praca pt. Kapliczka przydrożna koło Giżycka została nagrodzona „Srebrnym szkłem” podczas Otwartych Fotograficznych Mistrzostw Warmii i Mazur w Olsztynie (II miejsce w kategorii architektura).

Przypisy

  1. Sebastian Mierzyński, Klasa marzeń, „Gazeta Olsztyńska”, 2003, nr 249, dod. „Reporter”, nr 45, s. 12.
  2. Maciej Sulima, Arkadia pod psem, „Gazeta Współczesna”, 1999, nr 152,s. 17.

Zobacz też

Nagrody i wyróżnienia

Wspólnie z żoną Danutą został wyróżniony tytułami:

  • Osobowość Mazur 2003 w plebiscycie „Gazety Współczesnej” (2004)[1]
  • Laureat Nagrody im. Alfreda Lityńskiego dla Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba” (2006) – przyznawanej przez Suwalską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowych - NOT
  • Laureat nagrody „Przyjazny środowisku Warmii i Mazur” (2006)
  • Laureat Nagrody Wilka Piskiego (2007)

W 2006 r. został wyróżniony indywidualnie Nagrodą Zielonego Liścia przyznawaną przez Fundację Zielone Płuca Polski. W 2009 r. otrzymał też nominację w w Plebiscycie „Gazety Wyborczej” na Olsztynianina Roku oraz zajął II miejsce w konkursie Ars Libris za książkę Aleje przydrożne.

Bibliografia

  1. Katarzyński, Władysław: To nic, że z dala od cywilizacji : oberża pod psem / Władysław Katarzyński // „Gazeta Olsztyńska”. - 2001, nr 17, s. 11.
  2. Danuty i Krzysztofa Worobców opowieść / zanotował Zbigniew Fałtynowicz // „Jaćwież”. - Nr 24 (2003), s. 2-5.
  3. Pliszka, Paweł: Pod psem, a jak w raju : oberża na skraju świata / Paweł Pliszka // „Gazeta Olsztyńska” (Wyd. Pojezierze). - 2003, nr 31, dod. „Kurier Mrągowski”, nr 5 [właśc. nr 6], s. 7.
  4. Kowalewski, Mariusz: Ludzie, którzy chcą ratować Mazury / Mariusz Kowalewski // „Rzeczpospolita”. - 2008, nr 176, s. A6.
  5. Worobiec, Krzysztof A.: Historia bukietu białych kwiatów na czarnym aksamicie : o czytaniu Lenza i co z tego wynikło / Krzysztof A. Worobiec // „Borussia”. - Nr 48 (2010), s. 41-47.
    1. (ada), Najlepsi z najlepszych. Danuta i Krzysztof Worobcowie Osobowościami Mazur 2003, „Gazeta Współczesna”, 2004, nr 86, s. 5.