Konkurs Literatura Warmii i Mazur w 35-leciu Polski Ludowej: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „Projekt o charakterze konkursowym – o zasięgu wojewódzkim – zorganizowany w okresie od stycznia do grudnia 1979 r. w Olsztynie. ==Organizator== *[[Wojewódzka Bi…”)
 
(Jury)
Linia 9: Linia 9:
 
*[[Henryk Panas]]
 
*[[Henryk Panas]]
 
*[[Andrzej Wakar]]
 
*[[Andrzej Wakar]]
*[[Jerzy Sokołowski]]
+
*[[Jerzy Adam Sokołowski|Jerzy Sokołowski]]
 
*[[Bohdan Dzitko]]
 
*[[Bohdan Dzitko]]
 
*[[Andrzej Staniszewski]]
 
*[[Andrzej Staniszewski]]

Wersja z 08:40, 26 kwi 2011

Projekt o charakterze konkursowym – o zasięgu wojewódzkim – zorganizowany w okresie od stycznia do grudnia 1979 r. w Olsztynie.

Organizator

Jury

Opis

Konkurs zorganizowano w celu popularyzacji współczesnej literatury regionalnej – zarówno twórców warmińsko-mazurskich jak i na temat regionu. Projekt adresowano do członków „ Pojezierza” oraz innych kulturalnych towarzystw i organizacji lokalnych, młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz użytkowników bibliotek ówczesnego województwa olsztyńskiego. Projekt zainicjowano w styczniu 1979 r. W okresie od 1 do 31 maja trzyosobowe jury, powołane w oddziałach, zweryfikowało uczestników konkursu podczas specjalnych imprez konkursowych. Jedenaście zestawów po siedem pytań opracował Dział Upowszechniania Kultury przy konsultacji Jerzego Sokołowskiego. Nazwiska finalistów oraz relacje z przebiegu eliminacji przesłały oddziały w Bęsi, Biskupcu, Iławie, Lubawie, Olsztynku, Ostródzie, Rudzienicach i Rynie.
Finał konkursu miał miejsce w siedzibie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” 9 grudnia 1979 r. W konkursie, do którego pytania przygotował Andrzej Staniszewski, udział wzięło 14 osób reprezentujących oddziały w: Bęsi, Biskupcu, Lubawie, Ostródzie i Rudzienicach. Podsumowanie imprezy stanowił koncert słowno-muzyczny pt. Pieśni Warmii i Mazur z udziałem aktorów olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza: Danuty Oherow, Ireny Telesz, Jana Karowa i Jacka Sławomirskiego. Wręczenie nagród odbyło się podczas osobnej imprezy na XI Walnym Sprawozdawczo-Wyborczym Zjeździe Delegatów „Pojezierza”.

Laureaci

  • I miejsce – Ewa Rybicka z Ostródy
  • II miejsce – Bożena Kruszwicka z Ostródy
  • III miejsce – Mariusz Kasprowicz z Lubawy
  • I miejsce zespołowe – grupa z Ostródy
  • II miejsce zespołowe – grupa z Lubawy
  • III miejsce zespołowe – grupa z Biskupca

Bibliografia

  1. Przebieg i ocena Konkursu pn. „Literatura Warmii i Mazur w XXXV-leciu PRL” // W: Zbiory dokumentów życia społecznego WBP w Olsztynie.