Koncert w 11. Rocznicę Śmierci Agnieszki Osieckiej: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „thumb|right|250px|Zaproszenie na imprezę<br>Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie Jednorazowa okazjonalna impreza teatralno-muzyczna, zorganizowa…”)
 
(Opis)
Linia 4: Linia 4:
 
*[[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie]]
 
*[[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie]]
 
==Opis==
 
==Opis==
Opisywane widowisko wykonywane przez olsztyńską [[Grupa Teatralna Kokon| Grupę Teatralną Kokon]]  zrealizowano w [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie|Spichlerzu]], siedzibie [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie|Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie]]. Jego celem były nie tylko obchody jedenastej rocznicy śmierci warszawskiej poetki, lecz również popularyzacja jej twórczości, nie tylko literackiej. Agnieszka Osiecka (ur. 9 października 1936 r. w Warszawie, zm. 7 marca 1997 r. tamże) była bowiem nie tylko pisarką – w tym tekstów piosenek, lecz również reżyserem teatralnym i filmowym oraz publicystką. Wyjątkowość jej tekstów do dziś porusza kolejnych miłośników polską piosenką poetycką. Poetka ponadto była poniekąd związana z Mazurami, gdzie częstokroć wyjeżdżała w celach wypoczynkowych.<br>
+
Opisywane widowisko wykonywane przez olsztyńską [[Grupa Teatralna Kokon| Grupę Teatralną Kokon]]  zrealizowano w [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie|Spichlerzu]], siedzibie [[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie|Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie]]. Jego celem były nie tylko obchody jedenastej rocznicy śmierci warszawskiej poetki, lecz również popularyzacja jej twórczości, nie tylko literackiej. Agnieszka Osiecka (ur. 9 października 1936 r. w Warszawie, zm. 7 marca 1997 r. tamże) była bowiem nie tylko pisarką – w tym tekstów piosenek, lecz również reżyserem teatralnym i filmowym oraz publicystką. Wyjątkowość jej tekstów do dziś porusza kolejnych miłośników polskiej piosenki poetyckiej. Poetka była też poniekąd związana z Mazurami, gdzie częstokroć wyjeżdżała w celach wypoczynkowych.<br>
Opisywany koncert-widowisko zatytułowano ''Byłam sama'', co nawiązuje do tytułu piosenki Osieckiej Byłam sama – jestem sama (muzyka: Jacek Mikuła). Spektakl budowały fragmenty tekstów poetki – również jej piosenki – przedstawione w oryginalny, właściwy [[Grupa Teatralna Kokon| Grupie „Kokon”]], sposób: „W atmosferze lat siedemdziesiątych, w małej kawiarence spotykają się młodzi ludzie. Uciekją od samotności, szukają miłość i, przyjaźni, przeżywają rozstania i powroty. Chcą się bawić i żyć pełnią życia, niezależnie od otaczającej och trudnej rzeczywistości (...)”<ref>Z zaproszenia na widowisko //W: ''Byłam sama, [zaproszenie]'', ze zbiorów dokumentów życia społecznego WBP w Olsztynie, nr akc. 44/07/11.</ref>.
+
Opisywany koncert-widowisko zatytułowano ''Byłam sama'', co nawiązuje do tytułu piosenki Osieckiej ''Byłam sama – jestem sama'' (muzyka: Jacek Mikuła). Spektakl budowały fragmenty tekstów poetki – również jej piosenki – przedstawione w oryginalny, właściwy [[Grupa Teatralna Kokon| Grupie „Kokon”]], sposób: „W atmosferze lat siedemdziesiątych, w małej kawiarence spotykają się młodzi ludzie. Uciekają od samotności, szukają miłość i przyjaźni, przeżywają rozstania i powroty. Chcą się bawić i żyć pełnią życia, niezależnie od otaczającej ich trudnej rzeczywistości (...)”<ref>Z zaproszenia na widowisko //W: ''Byłam sama, [zaproszenie]'', ze zbiorów dokumentów życia społecznego WBP w Olsztynie, nr akc. 44/07/11.</ref>.
 +
 
 
==Twórcy==
 
==Twórcy==
 
*reżyseria – [[Krystyna Jędrys]]
 
*reżyseria – [[Krystyna Jędrys]]

Wersja z 12:52, 15 lip 2011

Zaproszenie na imprezę
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Jednorazowa okazjonalna impreza teatralno-muzyczna, zorganizowana w dniach 6 i 7 marca 2008 r. w Olsztynie.

Organizator

Opis

Opisywane widowisko wykonywane przez olsztyńską Grupę Teatralną Kokon zrealizowano w Spichlerzu, siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Jego celem były nie tylko obchody jedenastej rocznicy śmierci warszawskiej poetki, lecz również popularyzacja jej twórczości, nie tylko literackiej. Agnieszka Osiecka (ur. 9 października 1936 r. w Warszawie, zm. 7 marca 1997 r. tamże) była bowiem nie tylko pisarką – w tym tekstów piosenek, lecz również reżyserem teatralnym i filmowym oraz publicystką. Wyjątkowość jej tekstów do dziś porusza kolejnych miłośników polskiej piosenki poetyckiej. Poetka była też poniekąd związana z Mazurami, gdzie częstokroć wyjeżdżała w celach wypoczynkowych.
Opisywany koncert-widowisko zatytułowano Byłam sama, co nawiązuje do tytułu piosenki Osieckiej Byłam sama – jestem sama (muzyka: Jacek Mikuła). Spektakl budowały fragmenty tekstów poetki – również jej piosenki – przedstawione w oryginalny, właściwy Grupie „Kokon”, sposób: „W atmosferze lat siedemdziesiątych, w małej kawiarence spotykają się młodzi ludzie. Uciekają od samotności, szukają miłość i przyjaźni, przeżywają rozstania i powroty. Chcą się bawić i żyć pełnią życia, niezależnie od otaczającej ich trudnej rzeczywistości (...)”[1].

Twórcy

Bibliografia

  1. Byłam sama : [zaproszenie] //W: zbiory dokumentów życia społecznego WBP w Olsztynie; nr akc. 44/07/11.

Przypisy

  1. Z zaproszenia na widowisko //W: Byłam sama, [zaproszenie], ze zbiorów dokumentów życia społecznego WBP w Olsztynie, nr akc. 44/07/11.