Kętrzyńscy Bandurzyści

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 14:03, 24 maj 2011 autorstwa Nimia2 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „Kętrzyński zespół artystyczny o repertuarze złożonym z tradycyjnej ukraińskiej muzyki ludowej, aktywny artystycznie od 1993 r. ==Historia== Zespół powstał w …”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kętrzyński zespół artystyczny o repertuarze złożonym z tradycyjnej ukraińskiej muzyki ludowej, aktywny artystycznie od 1993 r.

Historia

Zespół powstał w grudniu 1993 r. z inicjatywy Aleksandry Gbur, która wcześniej przez 10 lat prowadziła w Gdańsku zespół o podobnym charakterze. Zespół bandurzystów działa przy Parafii Kościoła greckokatolickiego w Kętrzynie. Jego członkami są uczniowie szkół podstawowych Kętrzyna z klas V-VII jak również osoby zamieszkałe poza granicami miasta. W 1996 r. <>w skład zespołu wchodziło 13 muzyków [1]. W pracy z zespołem uczestniczył wówczas również proboszcz parafii Kościoła greckokatolickiego w Kętrzynie, ojciec Bazylian Tymoteusz Fesz.

Opis

W swoim repertuarze zespół ma ukraińskie pieśni i melodie ludowe oraz pieśni religijne. Próby zespołu odbywają się przy klasztorze Ojców Bazylianów w Kętrzynie. Zespół spotyka się trzy razy w tygodniu. Zespół działa pod kuratelą Regionalnego Ośrodka Kultury w Kętrzynie – Ośrodka Ruchu Artystycznego.

Skład zespołu[2]

Działalność

W czasie swojej działalności zespół dal kilkadziesiąt koncertów w wielu miastach całej Polski. Zespół uczestniczył też w wielu przeglądach, festiwalach i imprezach muzycznych – w tym tak regionalnych jak i ogólnopolskich, np.: Festiwalu Piosenki i Poezji Dziecięcej Elbląg 1994 oraz Przeglądzie Zespołów Mniejszości Narodowych w Puńsku (1995).

Bibliografia

  1. Muzyka : Zespół Bandurzystów z Kętrzyna // „Olsztyński Informator Kulturalny”. - 1996, nr 6, s. 12.

Przypisy

  1. Brak bieżących danych uściślających.
  2. Wg danych z 1996 r. //W: Muzyka. Zespół Bandurzystów z Kętrzyna, „Olsztyński Informator Kulturalny”, 1996, nr 6, s. 12.