Jesienne Dni Literatury Ocalenie przez poezję w Gołdapi - 1996

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Czwarta edycja Jesiennych Dni Literatury „Ocalenie przez Poezję” zorganizowana w Gołdapi w dniach 18-20 października 1996 r.

Organizatorzy

  • Redakcja gołdapskiego czasopisma „Z Bliska
  • Stowarzyszenie Literackie w Suwałkach

Cele

  • Konsolidacja suwalskiego środowiska literackiego
  • Wymiana doświadczeń
  • Refleksja o współczesnych zjawiskach w poezji polskiej

Opis

Spotkanie poetów Suwalszczyzny, oraz zaproszonych gości. W programie imprezy były spotkania, rozmowy i biesiady twórców. Udział wzięli Kazimierz Brakoniecki, Zbigniew Chojnowski z Olsztyna, Maciej Cisło i Marzanna B. Kielar z Warszawy, Grażyna Dobreńko i Marcin Świetlicki z Krakowa, Waldemar Smaszcz i Wiesław Szymański z Białegostoku, Andrzej K. Waśkiewicz z Gdańska, Eugeniusz Kurzawa z Zielonej Góry. „Wszyscy (...) związani rodzinnie, towarzysko lub emocjonalnie z poetami suwalsko-mazurskiej wyspy”[1]. Referaty wygłosili Waldemar Smaszcz, krytyk i historyk literatury „Ocalenie przez poezję – Kazimierz Wierzyński” oraz Maciej Cisło, poeta i krytyk literacki – „Kłamstwa w literaturze”.
Prezentowano twórczość autorów, którzy wydali pozycje książkowe w minionym roku: „Wsuwaliada” Wacława Klejmonta , „Cztery strony domu” Zbigniewa Chojnowskiego , „Przekłady” Dariusza Bugalskiego.
Stowarzyszenie Literackie w Suwałkach po raz pierwszy przyznało Nagrodę Specjalną. Laureatem został Kazimierz Brakoniecki za wiersz „Piękna Góra”.
Podczas biesiady literackiej recytowano poezje, nawiązywano znajomości i przyjaźnie. Zorganizowano Turniej Jednego Wiersza, którego jurorami byli: Waldemar Smaszcz, Maciej Cisło oraz Zbigniew Chojnowski. Laureatami Turnieju zostali – Józefa Drozdowska z wierszem „Prośba o pokój”, Zofia Metelicka z wierszem „Mojemu miastu”, Wiesław Szymański z wierszem „Powtórka z Okudżawy”, Zbigniew Tanajewski z wierszem „Opowieść o Przytłoczonym”. Dyskutowano o współczesnych zjawiskach w poezji polskiej.

Bibliografia

  1. J.S.: Dni Poezji w Gołdapi / J.S. // „Krajobrazy”. – 1996, nr 44, s. 8-9.
  2. Wydarzenia // „Krajobrazy”. – 1996, nr 43, s. 2.

Przypisy

  1. J.S., Dni Poezji w Gołdapi „Krajobrazy”, 1996, nr 44, s. 8-9