Helena Brodowska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 08:37, 12 sie 2014 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Helena Brodowska, Katyń w poezji, Ełk, MTN, 2010, s. 4 okł.
Ełk, Mazurskie Towarzystwo Naukowe, 2009.
Wernisaż prac artystki, Stare Juchy, Schronisko Samarytanin, 2011.
Źródło: starejuchy.wm.pl

(1934- ) – pisarka, artystka-amator

Biografia

Urodziła się w 1934 r. w Starej Łomży. Wychowała się w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Z chwilą ukończenia szkoły średniej podjęła studia nauczycielskie. Po uzyskaniu zawodu została skierowana do pracy na tzw. Ziemie Odzyskane. Przez kolejnych 40 lat pracowała jako nauczyciel, a następnie kierownik w szkole w Starych Juchach. Pełniła również funkcję zastępcy dyrektora gminnego szkół w Gminie Stare Juchy. Obecnie jest na emeryturze. Ma córkę i wnuka.[1]

Działalność

Obok pracy nauczyciela, angażowała się w problemy środowiska wiejskiego młodzieży oraz dorosłych. Po przejściu na emerytce związała się z Kołem Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Starych Juchach, gdzie do dzisiaj jest członkiem Zarządu Koła i Oddziału w Ełku. Przyczyniła się do założenia w Starych Juchach Zespołu Śpiewaczego „Mazury”. Bierze udział w jego pracach, m.in. tworząc utwory na potrzeby zespołu. Jest autorką wierszy, które opublikowała m.in. w tomikach poetyckich:

  • Prosto z serca (2009)
  • Katyń w poezji (2010)

Oba wydane zostały staraniem Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku oraz jego prezesa Alfonsa Bobowika. Debiutancki tomik autorka określa jako pisarstwo kronikarskie. „Książka jest zbiorem wierszy poświęconych uczuciom, przyrodzie i ludziom. Wiele wierszy poświęconych jest ważnym wydarzeniom w Polsce na świecie. Na przykład cały rozdział poświęcony został Janowi Pawłowi II. W czasie jego ciężkiej choroby pisałam nawet po trzy wiersze dziennie.”[2]. Jest też artystą amatorem. Maluje pejzaże, martwą naturę, przyrodę. Jej prace prezentowane były m.in. w Starych Juchach oraz w Kruklankach. Uczestniczy także w pracach Klubu Twórców Kultury w Ełku oraz w Mazurskim Towarzystwie Naukowym w Ełku.

Zobacz też

  • Mieszkanka Starych Juch Helena Brodowska wydała książkę, materiał na stronie www.stare-juchy.pl
  • Stare Juchy, kwiaty i nie tylko, materiał na stronie starejuchy.wm.pl
  • Mieszkanka Starych Juch wydała książkę, materiał na stronie elk24.pl

Bibliografia

  1. Czarnecka, Agnieszka: Pisanie to jej sposób na życie / Agnieszka Czarnecka // „Rozmaitości Ełckie”. - 2011, nr 17, s. 4.

Przypisy

  1. Helena Brodowska, Katyń w poezji, Ełk, Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku, 2010, s. 4 okł.
  2. Pisanie to jej sposób na życie, materiał na stronie kultura.wm.pl