Filozofia Filmowo: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Edycje)
(Edycje)
 
(Nie pokazano 7 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Image:logo_Filmowo.jpg|thumb|right|200px|<br>Logo Festiwalu Filozofia Filmowo<br>(Nadesłane przez Dorotę Sepczyńską)]]
 
[[Image:logo_Filmowo.jpg|thumb|right|200px|<br>Logo Festiwalu Filozofia Filmowo<br>(Nadesłane przez Dorotę Sepczyńską)]]
  
[[ewim:Olsztyn|Olsztyński]] minifestiwal filmu filozoficznego zorganizowany w ramach [[Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki|Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki]].
+
[[ewim:Olsztyn|Olsztyński]] minifestiwal filmu filozoficznego organizowany w ramach [[Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki|Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki]].
  
 
==Organizatorzy==
 
==Organizatorzy==
*Dr Dorota Sepczyńska
+
* Dr [[Dorota Sepczyńska]] (pomysłodawca i kierownik Filozofii Filmowo)
*Dr Piotr Wasyluk
+
* Dr [[Piotr Wasyluk]] (2010-2013)
*Instytut Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
+
* mgr [[Łukasz Kamiński]] (od 2014)
 +
 
  
 
==Opis==
 
==Opis==
Filozofia Filmowo to tematyczny przegląd filmowy organizowany w ramach [[Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki|Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki]], prezentujący między innymi filmy o tematyce filozoficznej. Do podstawowych celów tego przedsięwzięcia należą upowszechnianie filozofii i promocja sztuki filmowej. Seansom towarzyszą spotkania promujące biografie słynnych filozofów i ich myśli. Podczas festiwalu często goszczą zaproszeni naukowcy.
+
Filozofia Filmowo to tematyczny przegląd filmowy organizowany w ramach [[Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki|Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki]],  
 +
 
 +
Kiedy nastaje złota jesień, Olsztyn żyje filozofią. W sercu Starówki pojawia się wiatr myślenia, który budzi ze snu. Przyczyną tego są filmy o ideach, nurtach filozoficznych i myślicielach z różnych epok i krajów.
 +
Dzieła filmowe nie tylko o filozofii, ale i filozofujące kino. Spotkania ze wspaniałymi wykładowcami, wybitnymi reżyserami i wyjątkowymi artystami.
 +
 
 +
Filozofia Filmowo (w skrócie FF) to projekt edukacyjno-badawczy w formie odbywającego się cyklicznie przeglądu filmów poświęconych filozofii. Jego misją jest przybliżenie mieszkańcom Warmii i Mazur problematyki filozoficznej w sposób atrakcyjny i nowatorski. Zwrócenie uwagi na aktualność filozofii, jej rolę we współczesnym świecie. Wbrew stereotypowi, który filozofię pragnie zamknąć w hermetycznym świecie akademickiego teoretyzowania, FF przypomina, że filozofia jest bliska każdemu myślącemu człowiekowi, pokazuje, że można uprawiać ją na różne sposoby i za pomocą rozmaitych środków wyrazu. Dlatego też główną ideą
 +
tego przedsięwzięcia jest spotkanie dwóch dziedzin, filozofii i filmu.
 +
Ukazanie za pomocą projekcji, wykładów i dyskusji jak z powszednich doświadczeń wypływa filozofia i jak towarzyszy ona ludziom w życiu. Ma ona również promować sztukę filmową. Zaznajamiać z filmem dokumentalnym, biograficznym i eksperymentalnym, ambitnymi obrazami filmowymi. W ten sposób FF ma uwrażliwić na problemy filozoficzne i filozofowanie, a jednocześnie pokazać, że kino miłując mądrość może bawić i zachwycać. Stara się odsłonić kino poruszone filozofią, które podejmuje refleksję nad samym sobą, pracę z formą, by współgrała ona z przekazem filozoficznego traktatu czy eseju.
 +
 
 +
Do celów Filozofii Filmowo należą:
 +
- upowszechnianie wiedzy filozoficznej;
 +
- wprowadzanie filozofii w przestrzeń publiczną;
 +
- kształtowanie umiejętności krytycznego odbioru sztuki filmowej;
 +
- rozwijanie krytycznego myślenia i umiejętności analitycznych;
 +
- zwiększenie roli filmu jako narzędzia dydaktycznego wykorzystywanego w
 +
procesie nauczania filozofii i etyki;
 +
- badanie wzajemnych relacji zachodzących pomiędzy filozofią i filmem;
 +
- określenie specyfiki filmu filozoficznego;
 +
- propagowanie czytelnictwa;
 +
- zwiększenie dostępności dóbr kultury poza wielkimi ośrodkami
 +
miejskimi;
 +
- promocja regionu;
 +
- integracja lokalnego środowiska filmowego;
 +
- zacieśnianie współpracy szkół, uczelni i środowiska artystycznego;
 +
- wspieranie więzi pokoleń.
  
 
==Edycje==
 
==Edycje==
Linia 17: Linia 42:
 
*[[Filozofia Filmowo - Olsztyn 2013]]
 
*[[Filozofia Filmowo - Olsztyn 2013]]
 
*[[Filozofia Filmowo - Olsztyn 2014]]
 
*[[Filozofia Filmowo - Olsztyn 2014]]
 +
*[[Filozofia Filmowo - Olsztyn 2015]]
 +
*[[Filozofia Filmowo - Olsztyn 2016]]
 +
*[[Filozofia Filmowo - Olsztyn 2017]]
 +
*[[Filozofia Filmowo - Olsztyn 2018]]
  
 
==Zobacz też==
 
==Zobacz też==
*[http://www.uwm.edu.pl/filozofia/filozofia_filmowo_2011.htm  Relacja uniwersytecka z II Filozofii Filmowo]
+
* http://filozofiafilmowo.blogspot.com
*[http://naszolsztyniak.pl/67332,Rozpoczyna-sie-festiwal-Filozofia-Filmowo.html Zapowiedź programu w ''Naszym Olsztyniaku'']
+
* http://www.facebook.com/filozofiafilmowo
 +
* http://www.youtube.com/watch?v=tk_WPJwvdqc
 +
* http://www.youtube.com/watch?v=42emCWqmloc
 +
 
  
  

Aktualna wersja na dzień 08:41, 12 lis 2021


Logo Festiwalu Filozofia Filmowo
(Nadesłane przez Dorotę Sepczyńską)

Olsztyński minifestiwal filmu filozoficznego organizowany w ramach Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Organizatorzy


Opis

Filozofia Filmowo to tematyczny przegląd filmowy organizowany w ramach Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki,

Kiedy nastaje złota jesień, Olsztyn żyje filozofią. W sercu Starówki pojawia się wiatr myślenia, który budzi ze snu. Przyczyną tego są filmy o ideach, nurtach filozoficznych i myślicielach z różnych epok i krajów. Dzieła filmowe nie tylko o filozofii, ale i filozofujące kino. Spotkania ze wspaniałymi wykładowcami, wybitnymi reżyserami i wyjątkowymi artystami.

Filozofia Filmowo (w skrócie FF) to projekt edukacyjno-badawczy w formie odbywającego się cyklicznie przeglądu filmów poświęconych filozofii. Jego misją jest przybliżenie mieszkańcom Warmii i Mazur problematyki filozoficznej w sposób atrakcyjny i nowatorski. Zwrócenie uwagi na aktualność filozofii, jej rolę we współczesnym świecie. Wbrew stereotypowi, który filozofię pragnie zamknąć w hermetycznym świecie akademickiego teoretyzowania, FF przypomina, że filozofia jest bliska każdemu myślącemu człowiekowi, pokazuje, że można uprawiać ją na różne sposoby i za pomocą rozmaitych środków wyrazu. Dlatego też główną ideą tego przedsięwzięcia jest spotkanie dwóch dziedzin, filozofii i filmu. Ukazanie za pomocą projekcji, wykładów i dyskusji jak z powszednich doświadczeń wypływa filozofia i jak towarzyszy ona ludziom w życiu. Ma ona również promować sztukę filmową. Zaznajamiać z filmem dokumentalnym, biograficznym i eksperymentalnym, ambitnymi obrazami filmowymi. W ten sposób FF ma uwrażliwić na problemy filozoficzne i filozofowanie, a jednocześnie pokazać, że kino miłując mądrość może bawić i zachwycać. Stara się odsłonić kino poruszone filozofią, które podejmuje refleksję nad samym sobą, pracę z formą, by współgrała ona z przekazem filozoficznego traktatu czy eseju.

Do celów Filozofii Filmowo należą: - upowszechnianie wiedzy filozoficznej; - wprowadzanie filozofii w przestrzeń publiczną; - kształtowanie umiejętności krytycznego odbioru sztuki filmowej; - rozwijanie krytycznego myślenia i umiejętności analitycznych; - zwiększenie roli filmu jako narzędzia dydaktycznego wykorzystywanego w procesie nauczania filozofii i etyki; - badanie wzajemnych relacji zachodzących pomiędzy filozofią i filmem; - określenie specyfiki filmu filozoficznego; - propagowanie czytelnictwa; - zwiększenie dostępności dóbr kultury poza wielkimi ośrodkami miejskimi; - promocja regionu; - integracja lokalnego środowiska filmowego; - zacieśnianie współpracy szkół, uczelni i środowiska artystycznego; - wspieranie więzi pokoleń.

Edycje

Zobacz też