Festiwal Polskich Filmów i Widowisk Telewizyjnych - Olsztyn 1978: Różnice pomiędzy wersjami
Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
[wersja nieprzejrzana] | [wersja nieprzejrzana] |
Linia 1: | Linia 1: | ||
− | + | Druga edycja [[Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej|Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej]] w Olsztynie, odbyła się w 1978 r. | |
==Opis== | ==Opis== | ||
− | Festiwal odbywał się od 21 stycznia do 1 lutego 1978 r. Podczas festiwalu zaprezentowano sześćdziesiąt trzy programy, w tym dziesięć premierowych, trzynaście spektakli teatralnych oraz dwadzieścia filmów fabularnych<ref>Za: Barański, | + | Festiwal odbywał się od 21 stycznia do 1 lutego 1978 r. Podczas festiwalu zaprezentowano sześćdziesiąt trzy programy, w tym dziesięć premierowych, trzynaście spektakli teatralnych oraz dwadzieścia filmów fabularnych<ref>Za: Barański Marek, ''Olsztyn królestwem małego ekranu?'', „Gazeta Olsztyńska”. - 2010, nr 83, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 1108, s. 4.</ref>. |
==Jury== | ==Jury== | ||
Prezentowane filmy i widowiska oceniało jury w składzie: | Prezentowane filmy i widowiska oceniało jury w składzie: | ||
− | *Zbigniew Safjan | + | *Zbigniew Safjan – przewodniczący |
− | *Lech Budrecki | + | *Lech Budrecki |
+ | *Andrzej Czałbowski | ||
+ | *Janusz Gazda | ||
+ | *Antonina Gordon-Górecka | ||
+ | *Edward Pałłasz | ||
+ | *Jan Paweł Gawlik | ||
+ | *Czesław Pazera | ||
+ | *Zygmunt Samosiuk | ||
+ | *Xymena Zaniewska-Chwedczuk | ||
==Nagrodzeni== | ==Nagrodzeni== | ||
Jury przyznało następujące nagrody: | Jury przyznało następujące nagrody: | ||
− | *Grand Prix | + | *Grand Prix – serial „Polskie drogi” (reż. Janusz Morgenstern) |
− | *Nagrodę specjalną | + | *Nagrodę specjalną – Ryszard Frelek, Włodzimierz F. Kowalski (za scenariusz serialu „Przed burzą”) |
*„Złotego szczupaka”: | *„Złotego szczupaka”: | ||
− | **za reżyserię filmu „Czysta chirurgia” i widowisko „Obłomow” | + | **za reżyserię filmu „Czysta chirurgia” i widowisko „Obłomow” – Tadeusz Junak |
− | **dla spektaklu Teatru Telewizji | + | **dla spektaklu Teatru Telewizji – „Rewizor” (reż. Jerzy Gruza) |
− | **dla serialu filmowego | + | **dla serialu filmowego – „Noce i dnie” (reż. Jerzy Antczak) |
− | **za cykl „Zezem” | + | **za cykl „Zezem” – Jan T. Stanisławski, Janusz Zaorski |
− | **za scenariusz i reżyserię widowiska „Kłopoty to moja specjalność” | + | **za scenariusz i reżyserię widowiska „Kłopoty to moja specjalność” – Marek Piwowski |
− | *nagrodę za scenariusz widowiska teatralnego „Idol” i filmu „Niedziela pewnego małżeństwa w mieście przemysłowym średniej wielkości” | + | *nagrodę za scenariusz widowiska teatralnego „Idol” i filmu „Niedziela pewnego małżeństwa w mieście przemysłowym średniej wielkości” – Ireneusz Iredyński |
− | *nagrodę za realizację widowisko „Skiz” | + | *nagrodę za realizację widowisko „Skiz” – Olga Lipińska, Małgorzata Spychalska, Bogdan Wiśniewski i Teresa Krzyżanowska |
− | *nagrodę za zdjęcia serialu „Noce i dnie” | + | *nagrodę za zdjęcia serialu „Noce i dnie” – Stanisław Loth |
*nagrodę za scenografię – Alicja Wirth-Przybora („Rewizor”) | *nagrodę za scenografię – Alicja Wirth-Przybora („Rewizor”) | ||
*nagrodę za muzykę – Andrzej Kurylewicz („Polskie drogi”) | *nagrodę za muzykę – Andrzej Kurylewicz („Polskie drogi”) | ||
*nagrodę za popularyzację muzyki – Henryk Czyż (za program „Nie taki diabeł straszny” | *nagrodę za popularyzację muzyki – Henryk Czyż (za program „Nie taki diabeł straszny” | ||
*nagrodę za twórcze powiązanie muzyki i obrazu w programie „I Koncert fortepianowy Liszta” – Klaus Lindeman, Andrzej Myszkowski, Hubert Waliszewski, Andrzej Wyglądało | *nagrodę za twórcze powiązanie muzyki i obrazu w programie „I Koncert fortepianowy Liszta” – Klaus Lindeman, Andrzej Myszkowski, Hubert Waliszewski, Andrzej Wyglądało | ||
− | *nagrodę za role | + | *nagrodę za role – Joanna Szczepkowska, Bronisław Pawlik, Jan Świderski, Włodzimierz Boruński, Kazimierz Kaczor, Jan Prochyra, Andrzej Strzelecki, Piotr Szulkin, Maciej Wojtyszko. |
„Gazeta Olsztyńska” przyznała nagrodę specjalną za walory społeczne Ireneuszowi Iredyńskiemu i Jerzemu Sztwiertni za film „Niedziela pewnego małżeństwa w mieście przemysłowym średniej wielkości”. „Panorama Północy” przyznała nagrodę specjalną za walory patriotyczne Krzysztofowi Rogulskiego i Mariuszowi Benoit za film „Ostatnie okrążenie”. | „Gazeta Olsztyńska” przyznała nagrodę specjalną za walory społeczne Ireneuszowi Iredyńskiemu i Jerzemu Sztwiertni za film „Niedziela pewnego małżeństwa w mieście przemysłowym średniej wielkości”. „Panorama Północy” przyznała nagrodę specjalną za walory patriotyczne Krzysztofowi Rogulskiego i Mariuszowi Benoit za film „Ostatnie okrążenie”. | ||
==Bibliografia== | ==Bibliografia== | ||
− | #SEG: ''Tygodniowe forum twórczości telewizyjnej zakończone'' / SEG // | + | #SEG: ''Tygodniowe forum twórczości telewizyjnej zakończone'' / SEG // „Gazeta Olsztyńska”. – 1978, nr 29, s. 1, 2. |
− | #''Olsztyn 78'' // W: ''Katalog filmów i widowisk : III Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej Olsztyn 79''. | + | #''Olsztyn 78'' // W: ''Katalog filmów i widowisk : III Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej Olsztyn 79''. – Olsztyn : Wydawnictwa Radia i Telewizji, 1979. – S. 59-67. |
==Przypisy== | ==Przypisy== |
Wersja z 21:55, 13 sie 2010
Druga edycja Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie, odbyła się w 1978 r.
Spis treści
Opis
Festiwal odbywał się od 21 stycznia do 1 lutego 1978 r. Podczas festiwalu zaprezentowano sześćdziesiąt trzy programy, w tym dziesięć premierowych, trzynaście spektakli teatralnych oraz dwadzieścia filmów fabularnych[1].
Jury
Prezentowane filmy i widowiska oceniało jury w składzie:
- Zbigniew Safjan – przewodniczący
- Lech Budrecki
- Andrzej Czałbowski
- Janusz Gazda
- Antonina Gordon-Górecka
- Edward Pałłasz
- Jan Paweł Gawlik
- Czesław Pazera
- Zygmunt Samosiuk
- Xymena Zaniewska-Chwedczuk
Nagrodzeni
Jury przyznało następujące nagrody:
- Grand Prix – serial „Polskie drogi” (reż. Janusz Morgenstern)
- Nagrodę specjalną – Ryszard Frelek, Włodzimierz F. Kowalski (za scenariusz serialu „Przed burzą”)
- „Złotego szczupaka”:
- za reżyserię filmu „Czysta chirurgia” i widowisko „Obłomow” – Tadeusz Junak
- dla spektaklu Teatru Telewizji – „Rewizor” (reż. Jerzy Gruza)
- dla serialu filmowego – „Noce i dnie” (reż. Jerzy Antczak)
- za cykl „Zezem” – Jan T. Stanisławski, Janusz Zaorski
- za scenariusz i reżyserię widowiska „Kłopoty to moja specjalność” – Marek Piwowski
- nagrodę za scenariusz widowiska teatralnego „Idol” i filmu „Niedziela pewnego małżeństwa w mieście przemysłowym średniej wielkości” – Ireneusz Iredyński
- nagrodę za realizację widowisko „Skiz” – Olga Lipińska, Małgorzata Spychalska, Bogdan Wiśniewski i Teresa Krzyżanowska
- nagrodę za zdjęcia serialu „Noce i dnie” – Stanisław Loth
- nagrodę za scenografię – Alicja Wirth-Przybora („Rewizor”)
- nagrodę za muzykę – Andrzej Kurylewicz („Polskie drogi”)
- nagrodę za popularyzację muzyki – Henryk Czyż (za program „Nie taki diabeł straszny”
- nagrodę za twórcze powiązanie muzyki i obrazu w programie „I Koncert fortepianowy Liszta” – Klaus Lindeman, Andrzej Myszkowski, Hubert Waliszewski, Andrzej Wyglądało
- nagrodę za role – Joanna Szczepkowska, Bronisław Pawlik, Jan Świderski, Włodzimierz Boruński, Kazimierz Kaczor, Jan Prochyra, Andrzej Strzelecki, Piotr Szulkin, Maciej Wojtyszko.
„Gazeta Olsztyńska” przyznała nagrodę specjalną za walory społeczne Ireneuszowi Iredyńskiemu i Jerzemu Sztwiertni za film „Niedziela pewnego małżeństwa w mieście przemysłowym średniej wielkości”. „Panorama Północy” przyznała nagrodę specjalną za walory patriotyczne Krzysztofowi Rogulskiego i Mariuszowi Benoit za film „Ostatnie okrążenie”.
Bibliografia
- SEG: Tygodniowe forum twórczości telewizyjnej zakończone / SEG // „Gazeta Olsztyńska”. – 1978, nr 29, s. 1, 2.
- Olsztyn 78 // W: Katalog filmów i widowisk : III Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej Olsztyn 79. – Olsztyn : Wydawnictwa Radia i Telewizji, 1979. – S. 59-67.
Przypisy
- ↑ Za: Barański Marek, Olsztyn królestwem małego ekranu?, „Gazeta Olsztyńska”. - 2010, nr 83, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 1108, s. 4.