Emilia Sukertowa-Biedrawina: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „Żyła w latach 1887-1970. Działaczka społeczno-oświatowa, pisarka, historyk, związana z regionem Warmii i Mazur == Biografia == Urodzona w Łodzi. Po śmierci …”)
 
 
(Nie pokazano 88 wersji utworzonych przez 8 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Żyła w latach 1887-1970. Działaczka społeczno-oświatowa, pisarka, historyk, związana z regionem Warmii i Mazur
+
[[Image:sukertowa1.jpg|thumb|right|350px|Portret Emilii Sukertowej-Biedrawiny autorstwa Hieronima Skurpskiego<br>Źródło: Ze zbiorów dokumentów życia społecznego WBP w Olsztynie]]
 
 
  
 +
(1887-1970) - działaczka społeczno-oświatowa, pisarka, historyk, związana z regionem [[ewim:Warmia|Warmii]] i [[ewim:Mazury|Mazur]]
 
== Biografia ==
 
== Biografia ==
  
Urodzona w Łodzi. Po śmierci ojca, ok. roku 1900, wraz z matką wyjechała do Warszawy, tu ukończyła gimnazjum rosyjskie. Studiowała w Towarzystwie Kursów Naukowych, w prywatnej szkole sztuk pięknych Conti oraz Akademii Eksportowej w Wiedniu.
+
Urodziła się w Łodzi. Po śmierci ojca, ok. roku 1900, wraz z matką wyjechała do Warszawy, tu ukończyła gimnazjum rosyjskie. Studiowała w Towarzystwie Kursów Naukowych, w prywatnej szkole sztuk pięknych Conti oraz Akademii Eksportowej w Wiedniu.
W 1912 r. poślubiła Stanisława Alfreda Sukerta, urodziła dwie córki, Wandę i Bożenę. Stanisław Sukert zmarł w 1927 r. Rok później kolejnym mężem Emilii został Józef Biedrawa. W 1934 r. Biedrawowie zamieszkali w Działdowie, następnie wyjechali do Warszawy. Podczas wojny ukrywali się pod nazwiskiem Bernatowicz. Józef Biedrawa zmarł w 1944 r. Emilia Sukertowa-Biedrawina do Olsztyna wróciła w 1945 r. wraz z matką i rodziną córki. Ostatnie lata poświęciła na pisanie wspomnień.
+
W 1912 r. poślubiła Stanisława Alfreda Sukerta, urodziła dwie córki, Wandę i Bożenę. Stanisław Sukert zmarł w 1927 r. Rok później kolejnym mężem Emilii został [[ewim:Józef Biedrawa|Józef Biedrawa]]. W 1934 r. Biedrawowie zamieszkali w [[ewim:Działdowo|Działdowie]], następnie wyjechali do Warszawy. Podczas wojny ukrywali się pod nazwiskiem Bernatowicz. Józef Biedrawa zmarł w 1944 r. Emilia Sukertowa-Biedrawina do [[ewim:Olsztyn|Olsztyna]] wróciła w 1945 r. wraz z matką i rodziną córki. Ostatnie lata poświęciła na pisanie wspomnień.  
  
 
== Działalność ==
 
== Działalność ==
  
Przed 1914 r. uczestniczyła w tajnym Towarzystwie Równouprawnienia Kobiet, które później działało jako Stowarzyszenie Umysłowo Pracujących Kobiet. Po wybuchu I wojny światowej działała w Towarzystwie Opieki nad Ofiarami Wojny. W 1919 r. została skierowana do pracy w Mazurskim Komitecie Plebiscytowym. Od 1921 r. działała w Związku Obrony Kresów Zachodnich, pomagała w powstaniu Mazurskiego Domu Ludowego w Działdowie (1922 r.), założyła Muzeum Mazurskie w Działdowie (1927 r.), prowadziła koło krajoznawcze dla młodzieży przy Dziadowskim Seminarium Nauczycielskim (1927 r.), utworzyła Towarzystwo Przyjaciół Mazur (1929 r.). Organizowała kursy rolniczo-gospodarskie dla dziewcząt, które przekształciły się w  Państwową Szkołę Rolniczą Żeńską w Malinowie (1930 r.).
+
Przed 1914 r. uczestniczyła w tajnym [[ewim:Towarzystwo Równouprawnienia Kobiet|Towarzystwie Równouprawnienia Kobiet]], które później działało jako [[ewim:Stowarzyszenie Umysłowo Pracujących Kobiet. |Stowarzyszenie Umysłowo Pracujących Kobiet]]. Po wybuchu I wojny światowej działała w [[ewim:Towarzystwo Opieki nad Ofiarami Wojny|Towarzystwie Opieki nad Ofiarami Wojny]]. W 1919 r. została skierowana do pracy w [[ewim:Mazurski Komitet Plebiscytowy|Mazurskim Komitecie Plebiscytowym]]. Od 1921 r. działała w [[ewim:Związek Obrony Kresów Zachodnich|Związku Obrony Kresów Zachodnich]], pomagała w powstaniu [[ewim:Mazurski Dom Ludowy w Działdowie|Mazurskiego Domu Ludowego w Działdowie]] (1922), założyła [[Muzeum Mazurskie w Działdowie|Muzeum Mazurskie w Działdowie]] (1927 r.), prowadziła koło krajoznawcze dla młodzieży przy [[ewim:Działdowskie Seminarium Nauczycielskie|Działdowskim Seminarium Nauczycielskim]] (1927 r.), utworzyła [[ewim:Towarzystwo Przyjaciół Mazur|Towarzystwo Przyjaciół Mazur]] (1929). Organizowała kursy rolniczo-gospodarskie dla dziewcząt, które przekształciły się w  Państwową Szkołę Rolniczą Żeńską w Malinowie (1930 r.).
Emilia Sukertowa-Biedrawina Ratowała z pożogi wojennej pamiątki polskości (druki, książki), które ocalały po działaniach wojennych. Księgozbiór Biblioteki Ośrodka Badań Naukowych w części pochodził z rozproszonych księgozbiorów poniemieckich.
+
Emilia Sukertowa-Biedrawina ratowała z pożogi wojennej pamiątki polskości (druki, książki), które ocalały po działaniach wojennych. Księgozbiór [[Biblioteka Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie |Biblioteki Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie]] w części pochodził z rozproszonych księgozbiorów poniemieckich.
W 1948 roku biblioteka Instytutu liczyła ok. 5 tys. woluminów. Emilia Sukertowa-Biedrawina publikowała od 1958 r. na łamach „Komunikatów Mazursko-Warmińskich” ogólną bibliografię Warmii i Mazur za lata 1944-1960.
+
W 1948 roku biblioteka Instytutu liczyła ok. 5 tys. woluminów. Emilia Sukertowa-Biedrawina publikowała od 1958 r. na łamach [[Komunikaty Warmińsko-Mazurskie| „Komunikatów Mazursko-Warmińskich”]] ogólną bibliografię Warmii i Mazur za lata 1944-1960.
Była sekretarzem generalnym oraz kierownikiem Instytutu Mazurskiego, który został przekształcony w Stację Naukową Polskiego Towarzystwa Historycznego. Upowszechniała wiedzę o regionie: udzielała informacji, opracowywała kwerendy, dostarczała materiały władzom i naukowcom, publikowała artykuły o działalności i cennych nabytkach Biblioteki, organizowała wystawy, do niektórych z nich opracowywała katalogi i przewodniki (np. „Wystawa Kopernika w Olsztynie” otwarta w 403 rocznicę śmierci wielkiego astronoma 1946 r., „Pokaz druków mazurskich XVI-XX wieku”, „Działacze Mazur i Warmii epoki Mickiewicza” 1956 r., „Walka o społeczne i narodowe wyzwolenie ludności Mazur i Warmii” 1956 r.).
+
Była sekretarzem generalnym oraz kierownikiem [[Instytut Mazurski| Instytutu Mazurskiego]], który został przekształcony w Stację Naukową Polskiego Towarzystwa Historycznego. Upowszechniała wiedzę o regionie: udzielała informacji, opracowywała kwerendy, dostarczała materiały władzom i naukowcom, publikowała artykuły o działalności i cennych nabytkach Biblioteki, organizowała wystawy, do niektórych z nich opracowywała katalogi i przewodniki (np. „Wystawa Kopernika w Olsztynie” otwarta w 403 rocznicę śmierci wielkiego astronoma 1946 r., „Pokaz druków mazurskich XVI-XX wieku”, „Działacze Mazur i Warmii epoki Mickiewicza” 1956 r., „Walka o społeczne i narodowe wyzwolenie ludności Mazur i Warmii” 1956 r.).
  
 
== Twórczość ==
 
== Twórczość ==
 
   
 
   
Debiut literacki, to „Legendy mazurskie” (1923). W latach 1923-1933 tworzyła „Gazetę Mazurską”. W okresie 1924-1938 redagowała „Kalendarz dla Mazurów”, w latach 1957-1965 „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”.
+
Debiut literacki, to ''Legendy mazurskie'' (1923). W latach 1923-1933 tworzyła „Gazetę Mazurską”. W okresie 1924-1938 redagowała „Kalendarz dla Mazurów”, w latach 1957-1965 [[Komunikaty Warmińsko-Mazurskie|„Komunikaty Mazursko-Warmińskie”]].
Napisała wiele artykułów dotyczących przeszłości Mazur, opisywała wydarzenia historii, dzieje miast, miasteczek mazurskich, podejmowała tematy kultury ludowej, zajmowała się świadomością narodową w mazurskiej i warmińskiej pieśni ludowej. Łącznie wydrukowała ok. 1800 tekstów wszystkie cechuje dbałość o formę i treść (jak np. wspomnienia „Dawno i niedawno”, wyd. 1965 r.).
+
Napisała wiele artykułów dotyczących przeszłości Mazur, opisywała wydarzenia historii, dzieje miast, miasteczek mazurskich, podejmowała tematy kultury ludowej, zajmowała się świadomością narodową w mazurskiej i warmińskiej pieśni ludowej. Łącznie wydrukowała ok. 1800 tekstów wszystkie cechuje dbałość o formę i treść (jak np. wspomnienia ''[[Dawno i niedawno]]'', wyd. 1965&nbsp;r.).
  
 
== Nagrody i odznaczenia ==
 
== Nagrody i odznaczenia ==
 
Złota Odznaka Mazurskiego Związku Ludowego (1919),
 
Krzyż Kawalerski „Polonia Restituta” (1930),
 
Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury (1937).
 
Po wyzwoleniu
 
Złoty Krzyż Zasługi (1954),
 
Krzyż Oficerski (1959),
 
Komandorski Order Odrodzenia Polski (1967).
 
Honorowe nagrody:
 
Złota Odznaka Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (1950),
 
Złota Odznaka Tysiąclecia (1963),
 
Złota Odznaka „Zasłużonym dla Warmii i Mazur” (1965).
 
W 1965 r. już na emeryturze została honorowym kuratorem Stacji Naukowej oraz honorowym prezesem Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. W 1967 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie nagrodziło ją za całokształt pracy nagrodą wojewódzką, w 1968 r. otrzymała nagrodę regionalną im. Michała Lengowskiego. Pośmiertnie Emilia Sukertowa-Biedrawina została odznaczona Medalem „Rodła” (1986).
 
  
 +
*Złota Odznaka Mazurskiego Związku Ludowego (1919)
 +
*Krzyż Kawalerski „Polonia Restituta” (1930)
 +
*Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury (1937)
 +
*Złoty Krzyż Zasługi (1954)
 +
*Krzyż Oficerski (1959)
 +
*Komandorski Order Odrodzenia Polski (1967)
 +
 +
=== Honorowe nagrody ===
 +
 +
*Złota Odznaka Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (1950)
 +
*Złota Odznaka Tysiąclecia (1963)
 +
*[[Złota Odznaka „Zasłużonym dla Warmii i Mazur”]] (1965)<br>
 +
W 1965 r. już na emeryturze została honorowym kuratorem Stacji Naukowej oraz honorowym prezesem Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. W 1967 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie nagrodziło ją za całokształt pracy nagrodą wojewódzką, w 1968 r. otrzymała nagrodę regionalną im. Michała Lengowskiego. Pośmiertnie Emilia Sukertowa-Biedrawina została odznaczona [[Medal „Rodła”| Medalem „Rodła”]] (1986).
 +
 +
==Galeria zdjęć==
 +
<gallery widths=180px heights=180px perrow=5>
 +
File:sukertowa5.jpg|''„Dawno a niedawno”''<br>Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie.
 +
File:sukertowa9.jpg|Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie
 +
File:Sukertowac.jpg|Tablica pamiątkowa w [[Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie|WBP w Olsztynie]] <br>Źródło: Archiwum [[Andrzej Cieślak|Andrzeja Cieślaka]]
 +
</gallery>
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
  
Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka : praca zbiorowa / pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego ; aut. oprac. Stanisław Achremczyk [et al.]. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006.
+
#''Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka : praca zbiorowa'' / pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego ; aut. oprac. Stanisław Achremczyk [et al.]. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006.
Szostakowska, Małgorzata: Emilia Sukertowa-Biedrawina 1887-1970 : zarys biograficzny / Małgorzata Szostakowska. -Olsztyn : Pojezierze, 1978.
+
#Szostakowska, Małgorzata: ''Emilia Sukertowa-Biedrawina 1887-1970 : zarys biograficzny'' / Małgorzata Szostakowska. - Olsztyn : Pojezierze, 1978.
Olsztyn, Działdowo, bibliotekarze, pisarze, społecznicy, wydawcy, 1945-1960, 1961-1970
+
 
 +
[[Category:Badacze historii i kultury|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:Działacze społeczni|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:Organizatorzy i animatorzy kultury|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:Bibliotekarze i księgarze|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:Pisarze i poeci|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:Wydawcy|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:Animacja kulturalna|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:Bibliotekarstwo|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:Etnografia|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:Olsztyn|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:Powiat działdowski|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:Działdowo|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:Prusy Wschodnie|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:1801-1918|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:1919-1944|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]
 +
[[Category:1945-1989|Sukertowa-Biedrawina,Emilia]]

Aktualna wersja na dzień 11:08, 17 wrz 2015

Portret Emilii Sukertowej-Biedrawiny autorstwa Hieronima Skurpskiego
Źródło: Ze zbiorów dokumentów życia społecznego WBP w Olsztynie

(1887-1970) - działaczka społeczno-oświatowa, pisarka, historyk, związana z regionem Warmii i Mazur

Biografia

Urodziła się w Łodzi. Po śmierci ojca, ok. roku 1900, wraz z matką wyjechała do Warszawy, tu ukończyła gimnazjum rosyjskie. Studiowała w Towarzystwie Kursów Naukowych, w prywatnej szkole sztuk pięknych Conti oraz Akademii Eksportowej w Wiedniu. W 1912 r. poślubiła Stanisława Alfreda Sukerta, urodziła dwie córki, Wandę i Bożenę. Stanisław Sukert zmarł w 1927 r. Rok później kolejnym mężem Emilii został Józef Biedrawa. W 1934 r. Biedrawowie zamieszkali w Działdowie, następnie wyjechali do Warszawy. Podczas wojny ukrywali się pod nazwiskiem Bernatowicz. Józef Biedrawa zmarł w 1944 r. Emilia Sukertowa-Biedrawina do Olsztyna wróciła w 1945 r. wraz z matką i rodziną córki. Ostatnie lata poświęciła na pisanie wspomnień.

Działalność

Przed 1914 r. uczestniczyła w tajnym Towarzystwie Równouprawnienia Kobiet, które później działało jako Stowarzyszenie Umysłowo Pracujących Kobiet. Po wybuchu I wojny światowej działała w Towarzystwie Opieki nad Ofiarami Wojny. W 1919 r. została skierowana do pracy w Mazurskim Komitecie Plebiscytowym. Od 1921 r. działała w Związku Obrony Kresów Zachodnich, pomagała w powstaniu Mazurskiego Domu Ludowego w Działdowie (1922), założyła Muzeum Mazurskie w Działdowie (1927 r.), prowadziła koło krajoznawcze dla młodzieży przy Działdowskim Seminarium Nauczycielskim (1927 r.), utworzyła Towarzystwo Przyjaciół Mazur (1929). Organizowała kursy rolniczo-gospodarskie dla dziewcząt, które przekształciły się w Państwową Szkołę Rolniczą Żeńską w Malinowie (1930 r.). Emilia Sukertowa-Biedrawina ratowała z pożogi wojennej pamiątki polskości (druki, książki), które ocalały po działaniach wojennych. Księgozbiór Biblioteki Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie w części pochodził z rozproszonych księgozbiorów poniemieckich. W 1948 roku biblioteka Instytutu liczyła ok. 5 tys. woluminów. Emilia Sukertowa-Biedrawina publikowała od 1958 r. na łamach „Komunikatów Mazursko-Warmińskich” ogólną bibliografię Warmii i Mazur za lata 1944-1960. Była sekretarzem generalnym oraz kierownikiem Instytutu Mazurskiego, który został przekształcony w Stację Naukową Polskiego Towarzystwa Historycznego. Upowszechniała wiedzę o regionie: udzielała informacji, opracowywała kwerendy, dostarczała materiały władzom i naukowcom, publikowała artykuły o działalności i cennych nabytkach Biblioteki, organizowała wystawy, do niektórych z nich opracowywała katalogi i przewodniki (np. „Wystawa Kopernika w Olsztynie” otwarta w 403 rocznicę śmierci wielkiego astronoma 1946 r., „Pokaz druków mazurskich XVI-XX wieku”, „Działacze Mazur i Warmii epoki Mickiewicza” 1956 r., „Walka o społeczne i narodowe wyzwolenie ludności Mazur i Warmii” 1956 r.).

Twórczość

Debiut literacki, to Legendy mazurskie (1923). W latach 1923-1933 tworzyła „Gazetę Mazurską”. W okresie 1924-1938 redagowała „Kalendarz dla Mazurów”, w latach 1957-1965 „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”. Napisała wiele artykułów dotyczących przeszłości Mazur, opisywała wydarzenia historii, dzieje miast, miasteczek mazurskich, podejmowała tematy kultury ludowej, zajmowała się świadomością narodową w mazurskiej i warmińskiej pieśni ludowej. Łącznie wydrukowała ok. 1800 tekstów wszystkie cechuje dbałość o formę i treść (jak np. wspomnienia Dawno i niedawno, wyd. 1965 r.).

Nagrody i odznaczenia

  • Złota Odznaka Mazurskiego Związku Ludowego (1919)
  • Krzyż Kawalerski „Polonia Restituta” (1930)
  • Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury (1937)
  • Złoty Krzyż Zasługi (1954)
  • Krzyż Oficerski (1959)
  • Komandorski Order Odrodzenia Polski (1967)

Honorowe nagrody

W 1965 r. już na emeryturze została honorowym kuratorem Stacji Naukowej oraz honorowym prezesem Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. W 1967 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie nagrodziło ją za całokształt pracy nagrodą wojewódzką, w 1968 r. otrzymała nagrodę regionalną im. Michała Lengowskiego. Pośmiertnie Emilia Sukertowa-Biedrawina została odznaczona Medalem „Rodła” (1986).

Galeria zdjęć

Bibliografia

  1. Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka : praca zbiorowa / pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego ; aut. oprac. Stanisław Achremczyk [et al.]. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006.
  2. Szostakowska, Małgorzata: Emilia Sukertowa-Biedrawina 1887-1970 : zarys biograficzny / Małgorzata Szostakowska. - Olsztyn : Pojezierze, 1978.