Dom Słowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
m (Zastępowanie tekstu - "Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie" na "Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur")
 
Linia 8: Linia 8:
 
*aktywne uczestnictwo młodzieży w kulturze poprzez samorealizację
 
*aktywne uczestnictwo młodzieży w kulturze poprzez samorealizację
 
==Opis==
 
==Opis==
Autorką i realizatorką projektu była [[Krystyna Spikert]], olsztyńska pedagog, animatorka kultury, założycielka [[Olsztyński Teatr Rapsodyczny|Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego]] oraz realizatorka projektu [[Noc Teatralna]]. Opisywany program autorski miał formę teatralnych warsztatów integracyjnych, sfinalizowanych wystawieniem spektaklu. Zajęcia z młodzieżą<ref> Słuchaczami „Domu Słowa” były również osoby dorosłe, m.in. regionalni dziennikarze, aktorzy i nauczyciele.</ref> (m.in. z niewidomymi) odbywały się w siedzibie olsztyńskiego [[Regionalny Ośrodek Kultury w Olsztynie|Regionalnego Ośrodka Kultury]] od grudnia 1999 r. W realizacji projektu udział wzięli specjaliści w dziedzinie kultury wypowiedzi, dykcji oraz analizy i interpretacjji tekstów – głównie z olsztyńskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, [[Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie |Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olsztynie]] i w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Wymowy Akademii Teatralnej w Warszawie. Pod ich opieką grupa kilkunastu młodych ludzi uczyła się m.in. emisji głosu, artystycznych aspektów wymowy i relaksacji, jak również poprawnej wymowy, szacunku dla języka i samej literatury polskiej. Zajęcia bazowały głównie na tekstach romantycznych. Efektem warsztatów był spektakl przygotowany pod opieką aktorki Teresy Budzisz Krzyżanowskiej, ''Beniowski'' Juliusza Słowackiego. Inscenizacja została wystawiona podczas [[XLIV Noc Teatralna| XLIV Nocy Teatralnej]]. W ramach projektu prowadzący wraz z uczestnikami wyjeżdżali również do szkół ponadgimnazjalnych regionu Warmii i Mazur, aby tam prowadzić zajęcia i wystawić spektakl.
+
Autorką i realizatorką projektu była [[Krystyna Spikert]], olsztyńska pedagog, animatorka kultury, założycielka [[Olsztyński Teatr Rapsodyczny|Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego]] oraz realizatorka projektu [[Noc Teatralna]]. Opisywany program autorski miał formę teatralnych warsztatów integracyjnych, sfinalizowanych wystawieniem spektaklu. Zajęcia z młodzieżą<ref> Słuchaczami „Domu Słowa” były również osoby dorosłe, m.in. regionalni dziennikarze, aktorzy i nauczyciele.</ref> (m.in. z niewidomymi) odbywały się w siedzibie olsztyńskiego [[Regionalny Ośrodek Kultury w Olsztynie|Regionalnego Ośrodka Kultury]] od grudnia 1999 r. W realizacji projektu udział wzięli specjaliści w dziedzinie kultury wypowiedzi, dykcji oraz analizy i interpretacjji tekstów – głównie z olsztyńskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, [[Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur |Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olsztynie]] i w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Wymowy Akademii Teatralnej w Warszawie. Pod ich opieką grupa kilkunastu młodych ludzi uczyła się m.in. emisji głosu, artystycznych aspektów wymowy i relaksacji, jak również poprawnej wymowy, szacunku dla języka i samej literatury polskiej. Zajęcia bazowały głównie na tekstach romantycznych. Efektem warsztatów był spektakl przygotowany pod opieką aktorki Teresy Budzisz Krzyżanowskiej, ''Beniowski'' Juliusza Słowackiego. Inscenizacja została wystawiona podczas [[XLIV Noc Teatralna| XLIV Nocy Teatralnej]]. W ramach projektu prowadzący wraz z uczestnikami wyjeżdżali również do szkół ponadgimnazjalnych regionu Warmii i Mazur, aby tam prowadzić zajęcia i wystawić spektakl.
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==

Aktualna wersja na dzień 08:21, 29 kwi 2019

Projekt artystyczno-edukacyjny o charakterze kulturotwórczym, realizowany w Olsztynie w latach 1999-2000 r.

Organizatorzy

Cele

  • popularyzacja dbałości o kulturę słowa i czystość mowy polskiej
  • terapia przez sztukę oraz przez słowo
  • aktywne uczestnictwo młodzieży w kulturze poprzez samorealizację

Opis

Autorką i realizatorką projektu była Krystyna Spikert, olsztyńska pedagog, animatorka kultury, założycielka Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego oraz realizatorka projektu Noc Teatralna. Opisywany program autorski miał formę teatralnych warsztatów integracyjnych, sfinalizowanych wystawieniem spektaklu. Zajęcia z młodzieżą[1] (m.in. z niewidomymi) odbywały się w siedzibie olsztyńskiego Regionalnego Ośrodka Kultury od grudnia 1999 r. W realizacji projektu udział wzięli specjaliści w dziedzinie kultury wypowiedzi, dykcji oraz analizy i interpretacjji tekstów – głównie z olsztyńskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olsztynie i w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Wymowy Akademii Teatralnej w Warszawie. Pod ich opieką grupa kilkunastu młodych ludzi uczyła się m.in. emisji głosu, artystycznych aspektów wymowy i relaksacji, jak również poprawnej wymowy, szacunku dla języka i samej literatury polskiej. Zajęcia bazowały głównie na tekstach romantycznych. Efektem warsztatów był spektakl przygotowany pod opieką aktorki Teresy Budzisz Krzyżanowskiej, Beniowski Juliusza Słowackiego. Inscenizacja została wystawiona podczas XLIV Nocy Teatralnej. W ramach projektu prowadzący wraz z uczestnikami wyjeżdżali również do szkół ponadgimnazjalnych regionu Warmii i Mazur, aby tam prowadzić zajęcia i wystawić spektakl.

Bibliografia

  1. AMC: Niewidomi rapsodowie : Olsztyn : kolejna tura warsztatów / AMC // „Gazeta Warmii i Mazur”. – 2000, nr 132, s. 4.
  2. Spikert, Krystyna: Z kulturą do słowa : mówić czystą polszczyzną / Krystyna Spikert ; rozm. Agnieszka Ciesielska // „Gazeta Warmii i Mazur”. – 1999, nr 18, s. 2.

Przypisy

  1. Słuchaczami „Domu Słowa” były również osoby dorosłe, m.in. regionalni dziennikarze, aktorzy i nauczyciele.