Czesława Klisiatys

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Tkanina, szmaciak Czesławy Klisiatys, Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.

(1934?- ) - tkaczka ludowa, palmiarka

Biografia

Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne w Nowej Rudzie, wsi niedaleko Kolna na Kurpiach. W Pogobiu Średnim zamieszkała wraz z mężem na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Pracowała na gospodarstwie rolnym oraz w lesie.

Twórczość

Tkactwa nauczyła się w domu rodzinnym. Rodzice uprawiali len, z którego wyrabiano tkaniny potrzebne w domu i na gospodarstwie. W młodości Czesława Klisiatys pracowała przy obróbce lnu, nauczyła się prząść len oraz tkać na krosnach. W Pogobiu Czesława Klisiatys tkała tylko szmaciane chodniki. Początkowo na własne potrzeby i sprzedaż w pobliskim Piszu. Z rodzinnej wsi sprowadziła swój warsztat tkacki, snowadło i kołowrotek. Początkowo sama uprawiała len, później ograniczyła się do kupowania nici bawełnianych lub wykorzystywała pociętą na paski starą odzież. Często brała udział w wystawach, jarmarkach i kiermaszach oraz konkursach, na których zdobyła wiele nagród i dyplomów. Brała udział m.in. w Olsztyńskich Dniach Folkloru oraz innych imprezach organizowanych przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku oraz Jarmarkach Folkloru w Węgorzewie. W latach osiemdziesiątych XX wieku zajmowała się też wyrobem słomianych pająków, palm wielkanocnych. Najwięcej palm robiła z naturalnych krzewin i papierowych kwiatków. Ostatnio palmy robi sporadycznie. 9 maja 2010 r. Czesława Klisiatys brała udział w pokazie rękodzieła zorganizowanym podczas „Majówki na Ludowo” w Pogobiu Średnim.

Działalność

Czesława Klisiatys nawiązała długoletnią współpracę z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Piszu. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Uczestniczyła w wielu warsztatach oraz kursach tkackich chętnie przekazując swoją wiedzę. Jej pracę kontynuuje córka, Danuta Grabowska.

Bibliografia

  1. Beba, Bożena: Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach / Bożena Beba. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008. – S. 55-57, 111-112.