Aldona Borowicz: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Biografia)
Linia 3: Linia 3:
 
== Biografia  ==
 
== Biografia  ==
  
Urodziła się 25.06.1949 r. w Sztumie. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach siedemdziesiątych mieszkała i pracowała w Olsztynie. Była jednym z twórców i założycieli [[Korespondencyjny Klub Młodych Pisarzy|Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy]] w Olsztynie. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych zamieszkała w Warszawie. Członek Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich.  
+
Urodziła się 25.06.1949 r. w Sztumie. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach siedemdziesiątych mieszkała i pracowała w Olsztynie. Była jednym z twórców i założycieli [[Korespondencyjny Klub Młodych Pisarzy w Olsztynie|Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy]] w Olsztynie. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych zamieszkała w Warszawie. Członek Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich.
  
 
== Działalność  ==
 
== Działalność  ==

Wersja z 15:16, 26 lip 2011

(1949- ) – poetka, eseistka, krytyk literacki

Biografia

Urodziła się 25.06.1949 r. w Sztumie. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach siedemdziesiątych mieszkała i pracowała w Olsztynie. Była jednym z twórców i założycieli Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy w Olsztynie. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych zamieszkała w Warszawie. Członek Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich.

Działalność

Debiutowała w 1971 roku na łamach „Tygodnika Kulturalnego”. Jej wiersze były drukowane m.in. w: „Warmii i Mazurach”, „Czasie”, „Nowej Wsi”, "Poezji”, „Regionach”, „Nowym Wyrazie”, „Nurcie”, „Akcencie”, „Akancie”, „Autografie”, „Okolicach”, „Okolicy poetów”, „Notatniku satyrycznym” oraz licznych almanachach i antologiach poetyckich. Publikowała również eseje i szkice literackie, poświęcone kobiecej poezji polskiej i światowej, m.in. Sylvii Plath, Anny Achmatowej, Maryny Cwietajewej, Anny Świrszczyńskej, Haliny Poświatowskiej. Jej wiersze tłumaczono na język białoruski, litewski, rosyjski, słowacki.

Twórczość
Monolog.jpg

  • Monolog przed północą, Olsztyn, 1978
  • A ta radość pierwsza, Warszawa, 1989
  • Ogniem otworzę drzwi, Warszawa, 2006

Nagrody

  • Nagroda im. Witolda Hulewicza - Poetycka Książka Roku 2006, 2007

Bibliografia

  • Rojek, Józef Jacek: Literaci & literatura Warmii i Mazur / Józef Jacek Rojek. – Olsztyn : Fundacja Środowisk Twórczych, 2008. – S. 152-154.

Zobacz też

Z twórczością poetki można zapoznać się odwiedzając jej stronę.