25. Jarmark Kaziuka - 2014

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 09:30, 9 lip 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oficjalny plakat Jarmarku
Źródło:eck.elk.pl

Jarmark Kaziuka to impreza, której korzenie sięgają XVI wieku. Św. Kazimierz, królewicz Polski z rodu Jagiellonów, zmarł w młodym wieku w 1486 r. i został pochowany w Wilnie. Obchodzono go bardzo hucznie przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Wypiekano smakołyki i sprzedawano dzieła rąk ludzkich. Później narodził się obyczaj robienia palm wileńskich, które sprzedawano na jarmarku. Było to święto niezwykłej radości. Tradycje kontynuuje obecnie Ełckie Centrum Kultury.

Tegoroczna forma Jarmarku, która odbyła się w dniach 28.lutego - 01. marca 2014 r. w Ełku, została nieznacznie zmieniona. Pierwszego dnia zapraszamy na konkurs cymbalistów, występy zespołów z Litwy i Polski oraz na otwarcie wystawy malarstwa. Natomiast w sobotę, 1 marca, poza występami na sali widowiskowej, przed budynkiem Ełckiego Centrum Kultury będzie można zakupić wyroby rękodzielnicze: ozdoby wielkanocne, wyroby „kaziukowe", sery i pieczywo.

Program

28 lutego 2014 r. (piątek)

  • 15.00 - sala widowiskowa - III Konkurs Cymbalistów
  • 17.00 - galeria Holl - otwarcie wystawy Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi - możliwość zakupu dzieł
  • 18.00 - sala widowiskowa - Koncerty:Kapela i grupa wokalna zespołu "Żejmiana" z Podbrodzia, Zespół tańca nowoczesnego "Gielmie" Podbrodzkiej Szkoły Sztuk Pięknych oraz Grupa wokalna Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ełk.

1 marca 2014 r. (sobota)

Organizatorzy

Multimedia

Bibiografia