Wanda Laddy

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 08:40, 23 paź 2024 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wl3.jpg
Wl.jpg
Wl2.jpg

Wanda Laddy - śpiewaczka, kompozytorka, aranżerka, autorka testów, scenarzystka filmów animowanych. Jest żoną Andrzeja Wojnacha.


Wykształcenie

Absolwentka PSM w Olsztynie. W PSM II st. uczyła się w klasie organów, na wydz. Wychowania muzycznego – dyplom uzyskała w klasie śpiewu solowego. Od 1984 r. studiowała w Akademii Muzycznej im. F Chopina w Warszawie na wydz. Wychowania Muzycznego, oraz na wydziale Wokalno – Aktorskim.

Śpiew solowy

W 1988 r. zdobyła I nagrodę na międzynarodowym konkursie wokalnym w Łodzi.

W roli Poppei zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w operze Monteverdiego Koronacja Poppei w reżyserii Macieja Prusa. Tamże wystąpiła także we Filsie Stanisława Moniuszki. W ostatnich 20 latach wielokrotnie koncertowała na scenach Filharmonii Narodowej, Wrocławskiej, Łódzkiej, Poznańskiej, Krakowskiej, Bydgoskiej w utworach muzyki współczesnej i muzyki dawnej. Jako muzyk sesyjny współpracowała z Warszawską Operą Kameralną.

Od 1988 r. również związana była z nurtem kompozytorów muzyki współczesnej ( prawykonania utworów Augustyna Blocha, Stanisława Moryto i innych.)

Muzyka dawna średniowieczna, renesansowa i barokowa

Podczas studiów zainteresowała się technikami wokalnymi śpiewu średniowiecznego, renesansowego i barokowego. W 1989 r. związała się początkowo z warszawskim zespołem muzyki dawnej „Ars Nova” a od 1990 r. do dziś z wokalnym zespołem muzyki dawnej „Il Canto”, ( wykonującym muzykę a capella ) z którym na początku współpracy zdobyła I nagrodę i Grand Prix w najważniejszym europejskim konkursie muzycznym w Gorizzi ( Włochy). Żadnemu polskiemu zespołowi nie udało się powtórzyć tego sukcesu.

Muzyka dawna i folk

W 1992 r. współtworzyła zespół muzyki dawnej „ Dekameron”, z którym nagrała pierwszą płytę tego zespołu i koncertowała dwa lata. W 1994 r. została liderką zespołu muzyki celtyckiej „ Open Folk”, na bazie którego współtworzyła później zespół muzyki dawnej „ Dancerye”. Oba te zespoły stały się legendarnymi ,kultowymi wykonawcami, prekursorami muzyki celtyckiej i rycerskiej w Polsce.

Teatr

Od 1998 r. związana z krakowskim teatrem Bΰckleina – tworzyła testy i muzykę do spektakli opartych na wątkach średniowiecznych i barokowych. Ostatni z nich „Cantigas De Santa Maria” z udziałem Macieja Maleńczuka, wydany muzycznie na płycie CD otrzymał Złotą Płytę.

Dorobek nagraniowy

Podczas wielu lat pracy z wieloma zespołami i artystami koncertowała w całej Europie i USA, Dokonała licznych nagrań archiwalnych muzyki dawnej, współczesnej, filmowej i rozrywkowej dla Polskiego Radia i TV. Nagrała 25 płyt CD, z których cztery otrzymały nominacje do nagrody Fryderyka a dwie z nich tą nagrodą uhonorowano.

Działalność edukacyjna

Od wielu lat również związana jest z estradą Filharmonii Narodowej w Warszawie, prowadząc misyjną działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Po studiach metodyki nauczania przedszkolnego u legendarnej już dziś Urszuli Smoczyńskiej prowadzi zajęcia umuzykalniające z najmłodszymi.

Zawodowo stale zaprzyjaźniona z wieloma gwiazdami muzyki dawnej ( brytyjski zespół „ The King Singers”, amerykański „ Folger Consort”, niemieckie zespoły „ Fidelius” i „Cantilena”, w Polsce – Jacek Urbaniak, Mirosław Feldgebel, Zbigniew Pilch, Marek Toporowski, Tomasz Dobrzański i wielu innych…)

Oprócz śpiewu, gra na dawnych i współczesnych instrumentach perkusyjnych, klawiszowych oraz na hrottcie – celtyckiej lirze średniowiecznej, na której współtworzyła elementy muzyczne podczas realizacji ścieżki dźwiękowej do filmu „ Stara Baśń”.

Ostatnio tworzy także muzykę filmową, pisze i komponuje piosenki dla dzieci oraz pisze scenariusze filmów animowanych. W 2018 r. napisała muzykę i dialogi do animowanego filmu „Miasto nad Łyną – Krótka historia Olsztyna” w reż. Andrzeja Wojnacha.

Dorobek reżyserski

  • 2024 – "Umojenie" – reżyseria, muzyka
  • 2024 – "Samulowscy" – film dokumentalny – reżyseria, muzyka
  • 2023 - "Pieniężni" – film dokumentalny – współreżyseria muzyka
  • 2022 - "Odnalezione przeznaczenia" - film dokumentalny – reżyseria, muzyka
  • 2021 – "Żurawscy z Kajn" – film dokumentalny – współreżyseria, muzyka

działalność producencka

  • W latach 2013-2016 Wanda Laddy współreżyserowała i koprodukowała serię filmów animowanych przeznaczoną do dystrybucji na płytach DVD i w internecie pt. "Wędrówki Trąbla-Bąbla" - 7 odcinków.
  • W roku 2018 - koprodukowała film animowany pt. Miasto nad Łyną.
  • W roku 2019 – koprodukowała produkcję filmu dokumentalnego pt. Sprawa Gottlieba Linki czyli Plebiscyt 1920
  • W roku 2019 – koprodukowała film animowany pt. Biskupia Warmia
  • W roku 2020 – wyprodukowała film dokumentalny pt. Spuścizna
  • W roku 2021 – wyprodukowała film dokumentalny pt. Żurawscy z Kajn.
  • W roku 2022 – wyprodukowała film dokumentalny pt. Odnalezione przeznaczenia.
  • W roku 2023 - wyprodukowała film dokumentalny pt. Pieniężni.
  • W roku 2024 – wyprodukowała film dokumentalny pt. Samulowscy
  • W roku 2024 – wyprodukowała film dokumentalny pt. Umojenie

Multimedia