Sesja naukowa 70. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Olsztynie
Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 08:51, 10 gru 2014 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (stronę Sesja naukowa „70. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę” w Olsztynie przeniósł do Sesja naukowa 70. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Olsztynie)
Okolicznościowa impreza o charakterze naukowym, popularyzująca wiedzę na temat historii i kultury polskiej na Warmii i Mazurach, zorganizowana 25 listopada 1988 r. w Olsztynie.
Spis treści
Organizator
- Stowarzyszenie „Wisła-Odra”
- Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddziały Wojewódzkie w Olsztynie
Opis
Opisywana sesja stanowiła jeden z regionalnych modułów ogólnopolskich obchodów narodowego Święta Niepodległości. Imprezę, adresowaną szczególnie do miejscowego środowiska naukowego, bibliotekarskiego i literackiego, zorganizowano w tzw. Domu Polskim (ul. Partyzantów), czyli siedzibie Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Podczas sesji sześciu historyków wygłosiło odczyty związane tematycznie z obchodami oraz kontekstem Warmii i Mazur.
Przebieg
- 11.00 – otwarcie sesji – słowo wstępne Edmunda Wojnowskiego
- 11.20 – odczyt Przemysława Hausera pt. Walka o kształt polskiej granicy zachodniej
- 12.00 – odczyt Zdzisława Taźbierskiego pt. Stosunek mocarstw do spraw niepodległości
- 12.30 – odczyt Tadeusza Baryły pt. Polska ludność rodzima po 1945 r.
- 13.10 – odczyt Jana Chłosty pt. Gospodarcze wspomaganie żywiołu polskiego na Warmii i Mazurach po odzyskaniu niepodległości
- 13.45 – odczyt Andrzeja Staniszewskiego pt. Tradycja, kultura i literatura na Warmii i Mazurach po roku 1918
Bibliografia
- Sesja naukowa „70. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę” : [zaproszenie] //W: zbiory dokumentów życia społecznego WBP w Olsztynie; nr akc. 00/04/89.