Oficyna Wydawnicza Warmia

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 10:32, 8 gru 2014 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje) (stronę Oficyna Wydawnicza „Warmia” przeniósł do Oficyna Wydawnicza Warmia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo wydawnictwa.

Wydawnictwo regionalne z siedzibą w Olsztynie.

Historia

Oficyna została założona w marcu 1993 r. przez Mieczysława Nowaka i Jerzego Przerackiego, byłych pracowników Wydawnictwa Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” (1957-1991), a także współtwórców Przedsiębiorstwa Wydawniczo-Handlowego „Euro” (1990-1994).

Działalność

Oficyna opublikowała ponad 80 tytułów o łącznym nakładzie ponad 400 tysięcy egzemplarzy. Na początku wydawano wyłącznie książki Zbigniewa Nienackiego, z czasem nawiązano współpracę z wieloma różnymi autorami zarówno z Warmii i Mazur, jak i z całej Polski.

Publikacje

Warmiapub.jpg

Z książek Zbigniewa Nienackiego wydawano zarówno te przeznaczone dla dorosłych, a więc: Podniesienie, Z głębokości, Sumienie, Wielki Las, dwutomowe Liście dębu oraz Raz w roku w Skiroławkach, Mężczyzna czterdziestoletni, Laseczka i tajemnica, Uwodziciel, trzytomowe Dagome iudex, Worek Judaszów, jak i przygody Pana Tomasza z serii Pan Samochodzik i..., w tym ostatnią książkę napisaną przez Zbigniewa NienackiegoTestament rycerza Jędrzeja. Odpowiadając na znaczne zainteresowanie niezwykłymi przygodami bohaterów wymyślonych przez Nienackiego, przedstawiciele oficyny namówili innych autorów do napisania książek w tej samej konwencji. Ofertę przyjął m.in. Jerzy Ignaciuk (1952-2000) występujący tu jako Jerzy Szumski. Pierwsza z jego książek w tej serii nosiła tytuł Kindżał Hasan-beja (1997), potem wydano dwie dwutomowe powieści Bursztynowa komnata (1998), Złoto Inków (1999) oraz Floreny z Zalewa (2000). Z innych kontynuatorów serii przygód Pana Samochodzika należy wymienić:

Przypisy

  1. Olsztyn 1945-2005. Kultura i nauka, Olsztyn, OBN, 2006, s. 615-616.

Bibliografia

  1. Chłosta, Jan: Ruch wydawniczy w Olsztynie / Jan Chłosta // W: Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka / praca zbiorowa pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006.

Zobacz też