Danuta Grabowska
Spis treści
Biografia
Urodziła się w Pogobiu Średnim w 1971 r., córka Czesławy Klisiatys. Po ukończeniu edukacji wyszła za mąż i pracuje z mężem na gospodarstwie.
Twórczość
Tkactwa uczyła się w domu rodzinnym pomagając mamie. Następnie ukończyła kurs tkacki zorganizowany w Pogobiu Średnim przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Nauczała Czesława Klisiatys, wówczas dostała dyplom poświadczający umiejętności tkackie. Dostała też od matki krosna i zajęła się samodzielnie tkaniem chodników. „W swoim tkactwie, we wzornictwie naśladuje matkę. Pojawiają się więc u niej i jabłuszka, i jodełki. Twierdzi jednak, że jej szmaciaki mają ciemniejszą kolorystykę (… Wzory sama wymyśla „z głowy”. A kiedy nie ma żadnego pomysłu, po prosu nie siada do krosna” [1]. Zajmuje się również wykonywaniem palm wielkanocnych. Do niedawna kwiaty wykonywała z bibuły, czasami dodając do palmy trochę kwiatów suszonych. Ostatnio robiła palmy bez kwiatów suszonych lub sztucznych. Swoje wyroby rękodzielnicze prezentowała na kiermaszach i jarmarkach, najczęściej w Węgorzewie na Jarmarkach Folkloru lub Międzynarodowych Przeglądach Wielkanocnych Widowisk Obrzędowych „Święto Wiosny” w Węgorzewie.
Działalność
W 2004 r. została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Wówczas już sama poprowadziła kursy tkactwa w Piszu.
Bibliografia
- Beba, Bożena: Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach / Bożena Beba. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008. – S. 57-59, 111-112.
Przypisy
- ↑ Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008, S. 58