Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 16:29, 1 lip 2010 autorstwa Arom2001 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „wydawnictwo diecezji warmińskiej z siedzibą w Olsztynie == Historia == Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne było jedną z pierwszych instytucji kościelnych powoł…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

wydawnictwo diecezji warmińskiej z siedzibą w Olsztynie

Historia

Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne było jedną z pierwszych instytucji kościelnych powołanych do życia jeszcze w 1945 r. przez administratora apostolskiego diecezji warmińskiej ks. dr Teodora Benscha. W swoich założeniach nawiązywało do tradycji dawnych oficyn istniejących w diecezji, jak chociażby drukarni w Braniewie. Na początku nie było to wydawnictwo profesjonalne, lecz komórka wydawnicza. Funkcjonowaniu wydawnictwa sprzeciwiały się bowiem ówczesne władze państwowe. Taki stan trwał przez 15 następnych lat. W tym czasie zdołano jednakże opublikować 32 tytuły. W większości były to modlitewniki, katechizmy, krótkie nabożeństwa, instrukcje o kanonicznym badaniu narzeczonych przed ślubem, spisy duchowieństwa diecezji oraz „Warmińskie Wiadomości Diecezjalne”. Dzięki staraniom biskupa olsztyńskiego Tomasza Wilczyńskiego w 1959 r. nastąpiło urzędowe potwierdzenie wcześniej istniejącego wydawnictwa. Zyskało ono tym samym uprawnienia do realizowania planowanej co roku działalności wydawniczej.[1]

Działalność

W sformułowanym w 1959 r. statucie podkreślono zamiar wydawania książek i broszur o charakterze religijnym, liturgicznym, katechetycznym oraz obrazów i obrazków o treści religijnej. W dniu dzisiejszym wydawnictwo nie skupia się tylko na wydarzeniach związanych z historią Kościoła na Warmii (np. dziejach diecezji warmińskiej czy objawieniach gietrzwałdzkich), ale również przedstawia historię i zagadnienia związane z Kościołem na całym świecie – podejmowane w tym obszarze zainteresowania dotyczą m.in. wybitnych teologów XX wieku.

Publikacje

Pierwszą pozycją wydaną po legalizacji wydawnictwa była Historia diecezji warmińskiej, napisana przez bp. Jana Obłąka. Wydawano też katechizmy, modlitewniki, śpiewniki oraz publikacje poświęcone wiernym i sprawom Kościoła katolickiego. Oprócz tego publikowano prace poświęcone m.in. miejscom kultu i architekturze sakralnej, w tym bp. Jana Obłąka Katedra we Fromborku (1969), Święta Lipka (1975), Gietrzwald (1980), ks. Henryka Madeja Przewodnik po zabytkowych kościołach południowej Warmii (1974) i Współkatedra św. Jakuba Starszego w Olsztynie (1982), ks. Alojzego Szorca Dzieje diecezji warmińskiej (1991), Tadeusza Chrzanowskiego Przewodnik po zabytkowych kościołach północnej Warmii (1979). Ponadto publikowano m.in. prace Marii Braun-Gałkowskiej, ks. prof. Mariana Borzyszkowskiego, Maryny Okęckiej-Bromkowej, Helmuta Holzapfela, Petera Rainy. W 1964 r. rozpoczęto w oficynie wydawanie periodyku naukowego profesorów Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” pod nazwą „Studia Warmińskie”. Publikowano w nim artykuły dotyczące historii Kościoła na Warmii, opracowania z zakresu teologii, prawa kanonicznego, filozofii: chrześcijańskiej, socjologii religii itp. W 1970 r. zaczęto wydawać „Posłaniec Warmiński czyli Kalendarz Maryjny”. W wydawnictwie publikowano też książki literackie, m.in. wiersze Marii Zientary-Malewskiej.[2]

Przypisy

  1. Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka, Olsztyn 2006, s. 584-585.
  2. Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka, Olsztyn 2006, s. 586-587.

Bibliografia

  1. Chłosta, Jan : Ruch wydawniczy w Olsztynie / Jan Chłosta // W: Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka / praca zbiorowa pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006.

Zobacz też

Strona internetowa Warmińskiego Wydawnictwa Diecezjalnego http://www.wwd.enet.pl/