Portret Amalii zu Solms-Braunfels z zamku w Pasłęku
XVII-wieczny zabytek sztuki malarskiej z zamku w Pasłęku.
Historia
Obraz został namalowany w I połowie XVII wieku, około 1625 roku, przez nieznanego z nazwiska malarza holenderskiego. Do 1945 roku znajdował się w Pasłęku. Obecnie stanowi jeden z eksponatów w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Można go oglądać w morąskim oddziale muzeum.
Opis
Obraz został wykonany techniką olejną na płótnie. Jego wymiary to: 66 x 70 cm. Na odwrocie zachował się napis: „prin la comtesse d Orange nec...”. Portret był poddany zabiegom konserwatorskim w 1982 roku, prowadzonym przez Zofię Wolniewicz z Torunia.
Charakterystyka
Portret przedstawia Amalię zu Solms-Braunfels, urodzoną w 1602 roku, zmarłą w 1675 roku, córkę Johana Albrechta zu Solms-Braunfels i Agnes van Sayn-Wittgenstein, od 1625 roku małżonkę księcia Orańskiego Fryderyka Henryka.[1] Kobieta z obrazu, należąca do postaci wpływowych na ówczesnych dworach Europy, to także rodzona siostra Urszuli zu Solms-Braunfels, z pruskiej linii rodu Dohnów. Postać ukazana została na oliwkowym tle, do pasa, w pozycji en trois quarts. Kobieta ubrana jest w jasną popielatą suknię o bogatym wzorze kwiatowym, utrzymanym w kolorystyce czerwonej i zielonej. Motyw to najprawdopodobniej stylizowane gałązki i owoce granatu. Całość stroju dopełniają koronkowe mankiety oraz szeroki kołnierz, a także zione wstążki zawiązane z przodu sukni. Twarz arystokratki o jasnej, lekko różowej karnacji i błękitnych oczach, otaczają jasne, mocno kręcone włosy sięgające pasa. Na głowie ma upięty długi, układający się dekoracyjnie, jasnoszary welon. W prawej dłoni kobieta trzyma klejnot wiszący na cienkim łańcuszku, zawieszonym na sznurze pereł u szyi. Pozostałe klejnoty to perłowe kolczyki oraz wysadzane kamieniami szlachetnymi bransolety na obu nadgarstkach. Lewą dłonią Amalia odgarnia delikatnie loki.
Ciekawostki
- Amalia była bliską przyjaciółką księcia Bogusława Radziwiłła, który przebywał na zamku w Pasłęku w 1656 roku.
Przypisy
- ↑ Amalia wraz z mężem są przodkami obecnie panującej królewskiej rodziny w Holandii.
Bibliografia
- Wróblewska, Kamila: Dawny portret w zbiorach Muzeum Mazurskiego / Kamila Wróblewska. - Olsztyn : Muzeum Mazurskie, 1965. - S. 36, il. 40.
- Bartoś Magdalena, Wróblewska Kamila: Portret holenderski / Magdalena Bartoś, Kamila Wróblewska. - Olsztyn : Muzeum Warmii i Mazur, 1993. - S. 24, il. 18.
- Wróblewska, Kamila: Malarstwo Warmii i Mazur od XV do XIX wieku / Kamila Wróblewska. - Olsztyn : Pojezierze, 1978. - S. 34, il. 44.