Wojewódzki Przegląd Koronki i Haftu Ludowego w Bartoszycach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 14:04, 16 sty 2013 autorstwa Elwira (dyskusja | edycje) (Edycje)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wojewódzkie konkursy twórczości amatorskiej i ludowej, organizowane w latach 1982-2000

Organizator

Organizatorem pierwszych edycji imprezy był Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Górowie Iławeckim, gdyż w tej miejscowości zostały zorganizowane pierwsze Przeglądy. Od czwartej edycji (1985) konkurs został przeniesiony do Bartoszyc i w organizację włączył się Bartoszycki Dom Kultury.

Cele

  • Wspieranie i popularyzacja amatorskiej twórczości rękodzielniczej
  • Zapewnienie cyklicznej konfrontacji prac hafciarek, wpływającej na stały wzrost poziomu artystycznego prac i ich precyzję wykonawczą
  • Podtrzymanie tradycji haftu ludowego

Opis

W latach 1982-1984 konkurs organizowany był w Górowie Iławeckim. Od 1985 roku przeniesiony został do Bartoszyc. Konkurs miał zasięg wojewódzki, a zgłaszane prace oceniała komisja konkursowa powołana przez organizatorów. W skład komisji konkursowej wchodzili plastycy, etnografowie. W pierwszych latach konkursu prace, w których nie było elementów ludowych były eliminowane z Przeglądu. W następnych latach nagradzano prace podtrzymujące tradycje haftu ludowego ale nie odrzucano innych dzieł. Postrzegano sztukę amatorską jako ciekawą i szlachetną formę osobistych wypowiedzi twórców – amatorów. Ulegała zmianie nazwa konkursu.

Edycje