Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach 2005
Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 13:53, 27 lis 2012 autorstwa Elwira (dyskusja | edycje) (stronę Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach - 2005 przeniósł do Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach 2005)
Dwudziesta pierwsza edycja Wojewódzkiego Przeglądu Kapel i Zespołów Śpiewaczych, która odbyła się 19 czerwca 2005 r. w Jezioranach.
Spis treści
Organizatorzy
- Urząd Miejski w Jezioranach
- Miejski Ośrodek Kultury w Jezioranach
Opis
Przegląd rozpoczął się korowodem kapel i zespołów śpiewaczych z Miejskiego Ośrodka Kultury do amfiteatru. Występom towarzyszyła wystawa oraz kiermasz sztuki ludowej. Urząd Miejski w Jezioranach zorganizował stoisko promocyjne, na którym prezentowano fotografie dawnych i dzisiejszych Jezioran, galerię zdjęć z 62 Rajdu Polski, kronikę Urzędu oraz produkty i wyroby sponsorów przeglądu. Zaprezentowano wystawę twórczości młodzieży z Gimnazjum im. S. Pieniężnego. W części konkursowej wystąpiły 22 grupy muzyczne. Zespoły oceniało jury w składzie:
Poza konkursem wystąpił folkowo-rockowy zespół „Horpyna”. Imprezę zakończyła zabawa ludowa.
Laureaci
- Nagroda Główna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zespół „Szuwary” z gminy Markusy
- Nagroda marszałka województwa Warmińsko-Mazurskiego –Kapela „Znad Łyny” z Lidzbarka Warmińskiego
- Nagroda Starosty Powiatu Olsztyńskiego „Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk”
- Nagroda Burmistrza Jezioran oraz statuetkę Jezioranka’ 2005 przyznano zespołowi „Dąbrowa” z Dąbrówna
- Nagroda Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich – zespół „Bukowianki”
- Nagrody sponsorów zdobyły zespoły Zespół „Jezioranie”, Zespół Śpiewaczy „Orzyszanki” , „Pieckowianie”, „Rodnowianie”, „Gosposie z Laseczna”, Zespół „Jarzębina” ze Stradun.
- Jury przyznało wyróżnienia zespołom: „Wojcieszanie”, „Zespół Folklorystyczny Kiwitczanki”, „Rogóżanie”, „Dybzaki”, „Warmianki Sępopolskie”, Kapela „Ostródzianie”, „Babki Romana” z Tolka, „Kalina” z Górowa Iławeckiego, „”Wągniczanki”, „Warmianki” z Miłakowa, „Pogodna Jesień” z Lidzbarka Warmińskiego.