LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR:Prawa autorskie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 12:02, 1 cze 2012 autorstwa Marcin (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Ta strona powstała dzięki [http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Prawa_autorskie artykułowi], opisującemu zasady obowiązujące w Wikipedii, dotyczące praw aut…”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ta strona powstała dzięki artykułowi, opisującemu zasady obowiązujące w Wikipedii, dotyczące praw autorskich. Artykuł niniejszy, regulujący analogiczne zasady i standardy obowiązujące w Leksykonie Kultury Warmii i Mazur, w sposób zamierzony i oczywisty czerpie z Wikipedii i jest prawie w całości obszernym, nieznacznie zmodyfikowanym cytatem, przytoczonym na podstawie licencji CC-BY-SA 3.0 Autorom tego artykułu z Wikipedii serdecznie dziękujemy!

Licencja

Od początku swojego istnienia Leksykon Kultury Warmii i Mazur udostępniany jest na licencji CC-BY-SA 3.0. Udziela się zezwolenia do kopiowania, rozpowszechniania lub modyfikacji treści artykułów Leksykonu Kultury Warmii i Mazur zgodnie z zasadami Licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported lub dowolnej późniejszej wersji licencji opublikowanej przez Creative Commons, która zawiera te same elementy co niniejsza licencja.

Obowiązki i prawa redaktorów Leksykonu Kultury Warmii i Mazur

Jeśli tworzysz lub edytujesz hasła w Leksykonie Kultury Warmii i Mazur, wszystko, co wpisujesz, jest objęte licencją CC-BY-SA 3.0. Aby mieć do tego prawo:

  • musisz posiadać prawa autorskie do wpisanego tekstu (sam/-a go stworzyłeś/-aś), lub
  • tekst musi pochodzi ze źródła, które zezwala na objęcie treści tekstu licencją CC-BY-SA.

W pierwszym przypadku zachowujesz prawa do napisanego tekstu. Później możesz opublikować go gdzie indziej lub pod inną licencją, lecz nie możesz cofnąć licencji już udzielonej Leksykonowi – ten tekst pozostanie na zawsze objęty licencją CC-BY-SA. W drugim przypadku musisz w odpowiednim miejscu w haśle umieścić informację o prawach autorskich i dołączyć do niego link zwrotny, jeśli jest to tekst dostępny w sieci.

(Inaczej mówiąc, jeśli użyłeś tekstu dostępnego gdzieś w sieci, w artykule najlepiej oznacz go poprzez użycie przypisów ; jeśli zaś jednocześnie jesteś jego autorem, co się niekiedy zdarza, napisz jeszcze w dyskusji artykułu: "jestem autorem tekstu zamieszczonego na tej stronie, użytego w tym artykule" a dodatkowo, jeśli to tylko możliwe, pod podanym adresem w sieci najlepiej umieść informację o tym, że świadomie wykorzystałeś go na licencji CC-BY-SA podczas edycji w Leksykonie).

Prawa autorskie muszą zawsze być odnotowane (z danymi właściciela praw i datą udzielenia pozwolenia), jednak ze względu na to, że naszym celem jest jak najszersza dystrybucja Leksykonu Kultury Warmii i Mazur, zawsze treści oryginalne są preferowane od tekstów objętych cudzymi prawami autorskimi.

Nigdy nie zamieszczaj w Leksykonie treści, które mogą naruszać prawa autorskie innych osób! Tego typu postępowanie może poważnie zaszkodzić Leksykonowi Kultury Warmii i Mazur i spowodować w konsekwencji procesy sądowe. Jeśli masz wątpliwości co do statusu prawnego danego tekstu, grafiki lub danych dźwiękowych albo co do innych witryn, jeżeli wiesz lub podejrzewasz, że mogą naruszać prawa autorskie innych osób – dodaj zamiast nich te stworzone przez siebie.

Uwaga: same informacje nie są objęte prawem autorskim, dlatego dozwolone jest wykorzystanie informacji zawartych w innych źródłach, przetworzenie ich w sposób twórczy i zamieszczenie w Leksykonie. Ważne, by tam gdzie to możliwe, zamieścić stosowny przypis, adres bibliograficzny lub odsyłacz do strony.

Prawa i obowiązki użytkowników Leksykonu Kultury Warmii i Mazur

Jeśli użytkownik Leksykonu Kultury Warmii i Mazur chce wykorzystać materiały w nim zawarte, może to zrobić zgodnie z CC-BY-SA 3.0, czyli:

  • dzieła, w których są wykorzystane, muszą same być objęte licencją CC-BY-SA 3.0
  • należy zaznaczyć informacje o pochodzeniu pobranego materiału z Leksykonu Kultury Warmii i Mazur
  • należy podać listę autorów tych materiałów

Zobacz też

  1. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.1994 nr 24 poz. 83)
  2. Prawo autorskie wg Wikipedii
  3. Dozwolony użytek wg Wikipedii
  4. Prawo cytatu wg Wikipedii