Archiwum Mazurskie
(1995- ) – giżycka placówka kulturalno-naukowa
Spis treści
Historia
Siedziba archiwum mieści się w giżyckiej zabytkowej kamienicy z 19 w. (ul. Warszawska 17), wyremontowanej i zaadoptowanej na potrzeby placówki.
Pomysłodawcami i inicjatorami archiwum byli naukowcy uniwersytetów w Warszawie i Bielefeld – dr Wojciech Łukowski oraz prof. dr Ulrich Mai oraz sympatycy Stowarzyszenia Wspólnota Mazurska. Placówka powstała w styczniu 1995 r. w Giżycku, częściowo dzięki wsparciu (w tym materialnemu) Urzędu Miasta w Giżycku i Porozumieniu Gmin „Ziemia Giżycka”. W l. 1995-1998 finanse na pozyskanie dokumentów, książek i czasopism oraz zakup niezbędnego wyposażenia biurowego zapewnił archiwum projekt badawczy „Społeczna konstrukcja ojczyzny na wsi mazurskiej”, koordynowany przez pracowników-założycieli (wsparcie z Fundacji Volkswagena w ramach Programu „To, co własne, i to, co obce”. Dzięki projektowi prowadzono badania tożsamości etnicznej mieszkańców wsi mazurskich – Wojnowa, Jakubówki, Kut i Przytuł, Budr, Orłowa, Starych Juch i Kruklanek. W badaniach uczestniczyły doktoranci z Polski i Niemiec).
Kustosze
Zadania
- gromadzenie odpisów i kopii dokumentów oraz innych źródeł związanych z historią Mazur (głównie okolic Giżycka i Krainy Wielkich Jezior Mazurskich)
- zbiór materiałów od obecnych oraz byłych mieszkańców regionu
- działalność wystawiennicza
- działalność wydawnicza
- działalność edukacyjno-popularyzatorska
- działalność naukowa
Dokonania
- zapoczątkowanie archiwizowania dokumentów oraz innych źródeł związanych z dziejami Mazur
- organizacja wystaw (m.in. kartograficznych i fotograficznych)
- 1996 – nt. kolonizacji w Krainie Wielkich jezior Mazurskich (maj-sierpień)
- 1997 – „Pruskie osiedla obronne”
- publikacje
- monografie (m.in. wsi mazurskich Kronika gminy leckiej Ernesta Trinckera, Giżycko, 1997 ; Dzieje kościelnej wsi Szymonki, Giżycko)
- rocznik naukowy „Masovia”
- organizacja sesji naukowych (np. 1997 – „Z dziejów mazurskiego miasta”)
- organizacja konkursów
- dla młodzieży (nt. wiedzy historycznej o Giżycku)
- dla dorosłych (np. nt. wspomnień pn. „Mój Giżycki ślad – pierwszy ślad – pierwsze wrażenia, pierwsze radości, pierwsze troski”)
Bibliografia
- Białuński, Grzegorz: Archiwum Mazurskie w Giżycku / Grzegorz Białuński // „Masovia”. – T. 1, (1997), s. 229-230.