Grzegorz Białuński
(1967- ) – historyk, badacz dziejów Prus oraz osadnictwa na Mazurach
Spis treści
Biografia
Urodził się 2 kwietnia 1967 r. w Giżycku. W latach 1985-1990 studiował historię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę magisterską pt. Galindowie -rozwój i zanik plemienia, napisaną pod kierunkiem prof. A. Czacharowskiego obronił 12 czerwca 1990 r. 6 marca 1996 r. na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskał tytuł doktora nauk historycznych (rozprawa doktorska pt. Osadnictwo południowej i środkowej strefy Wielkich Jezior Mazurskich - starostwo leckie (giżyckie) i ryńskie od XIV do początku XVIII wieku. Studium zmian osadniczych na środkowych Mazurach, pod kierunkiem prof. Mariana Biskupa). W październiku 2002 r. w Toruniu otrzymał tytuł doktora habilitowanego (praca habilitacyjna pt. Przemiany społeczno-ludnościowe południowo-wschodnich Prus Krzyżackich i Książęcych do 1568 r.).
Działalność
Swoje zainteresowania dziejami regionu rozwijał już w czasie studiów w Kole Miłośników Warmii i Mazur (pod nadzorem naukowym prof. Janusza Małłka). Po ukończeniu studiów do 31 sierpnia 1996 r. pracował jako nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Giżycku. Od 1 września 1996 r. zatrudniony jest na jako adiunkt w Ośrodku Badań Naukowych im Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. W 1999 r. podjął pracę jako wykładowca historii regionu w katedrze Turystyki i Rekreacji Prywatnej Wyższej Szkoły Zawodowej w Giżycku (od 2001 r. - kierownik katedry). Jest też profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (od 2004 r. związany z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych). W 2001 r. wraz z Janem Sektą został kustoszem Muzeum Twierdzy Boyen w Giżycku. Działa też jako kustosz w Archiwum Mazurskim. Pełni funkcję redaktora pism „Masovia” oraz „Fest Boyen”.
Publikacje
Jest autorem ponad dwustu publikacji naukowych i popularnonaukowych, zamieszczonych na łamach pism m.in. „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”, „Jaćwież”, „Zapiski Historyczne”, „Borussia”, „Masovia”, „Studia Angerburgica”, „Rocznik Olsztyński” Do najważniejszych jego prac należą:
- Studia z dziejów plemion pruskich i jaćwieskich (1999)
- Przemiany społeczno-ludnościowe południowo-wschodnich Prus Krzyżackich i Książęcych do 1568 r. (2001)
- Kolonizacja Wielkiej Puszczy (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgobroskie (węgorzewskie) (2002)
- Ród Prusa Kleca ze szczególnym uwzględnieniem rodziny von Pfeilsdorfów-Pilewskich (2006)
- Misja prusko-litewska biskupa Brunona z Kwerfurtu (2010)
Współpracował także przy opracowaniu pozycji, m.in.:
- Postawy oraz wzajemne stosunki grup etnicznych i narodowościowych na Mazurach (XIV-XX w.) (1999) – wspólnie z Grzegorzem Jasińskim
- Z dziejów Leca (Giżycka) (1998) – wspólnie z Grzegorzem Jasińskim i Ryszardem Tomkiewiczem
- Kronika parafii ewangelickiej w Rynie w Prusach Wschodnich (2003) - wspólnie z Grzegorzem Jasińskim
- Historia okręgu i miasta Olsztynka Maxa Toeppena (2004) - wspólnie z Grzegorzem Jasińskim
- Giżycko na starych pocztówkach 1898-1945 (2007)
- Pruskie baby kamienne. Fenomen kulturowy czy europejska codzienność? (2007) - redakcja wspólnie z Jerzym Markiem Łapo
Nagrody i odznaczenia
- wyróżnienie Wydziału Historycznego UMK w Toruniu (1996) za rozprawę doktorską
- nagroda naukową im. W. Kętrzyńskiego Towarzystwa Naukowego w Olsztynie (1997)
- III nagroda w ogólnopolskim konkursie PTH i Krajowej Rady Regionalnych Towarzystw Kultury (1999)
- nagroda naukowa w ogólnopolskim konkursie im. W. Kętrzyńskiego na najlepszą pracę humanistyczną zorganizowanym przez Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie i ufundowaną przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2000) – za pracę Studia z dziejów plemion pruskich i jaćwieskich
- Srebrny Krzyż Zasługi (2001)
Udział w organizacjach
- Polskie Towarzystwo Historyczne
- Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie (członek Zarządu i wiceprzewodniczący Komisji Historycznej)
- Verein für Familienforschung in Ost- und Westpreussen
- Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe
- Stowarzyszenie Miłośników Kultury Prusów „Pruthenia” (członek Zarządu)
Zobacz też
- Sylwetka G. Białuńskiego na stronie Ośrodka Badań Naukowych im W. Kętrzyńskiego
- Debata historyczna Giżycko - Lötzen 400 lat a może mniej... więcej? z udziałem G. Białuńskiego na stronie www.gizycko.tv