Anastazja Fietisowa
(1951- ) - malarka, projektantka wnętrz, dyrygentka
Biografia
Urodziła się 22 maja 1951 r. w Brześciu na Białorusi w rodzinie Iwana Fietisowa (malarza portrecisty). Po szkole średniej uczyła się w wyższej szkole muzycznej w Mińsku na kierunku dyrygentura. W 1982 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku, gdzie zdobyła zawód projektanta wnętrz. W 1993 r. studiowała sztuki wizualne w eksperymentalnej uczelni plastycznej w Moskwie pod kierunkiem prof. Eugeniusza Rosenbluma. Przez osiem lat pracowała w Brześciu jako projektant wnętrz. Wielokrotnie odwiedzała Polskę (po raz pierwszy przyjechała do Nidzicy koło Nowego Targu). W kolejnych latach przebywała w Gietrzwałdzie, Lublinie, Warszawie, Olsztynie, Płocku, Poznaniu, Wrześni. Mieszka i tworzy w Polsce.
Twórczość
Od 1996 r. zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym i eksperymentalnym (malowanie emaliami na miedzi). Tematem jej prac są przede wszystkim pejzaże miejskie, w tym panoramy miast. Jest autorką licznych obrazów przedstawiających architekturę Brześcia, Lublina, Olsztyna, Płocka, Poznania, Wrześni. Maluje ponadto portrety indywidualne i zbiorowe oraz historyczne. Wykonała także kilka fresków. „W jej twórczości realizm i dbałość o szczegół przeplatają się z onirycznymi, baśniowymi motywami. Inspiruje ją historia, ale także codzienne, zwyczajne życie mieszkańców miast. Lubi łączyć ze sobą różne perspektywy czasowe i przestrzenne. Budynki na jej obrazach bywają ukazane z kilku punktów widzenia jednocześnie: z góry, z boku, od wewnątrz. Anastazja Fietisowa dokonuje także swoistej rekonstrukcji architektury – dawne, nie istniejące już budowle sąsiadują z tym, co współczesne. Dzięki tym zabiegom przestrzeń nabiera głębi, staje się warstwowa.”[1] Twórczość związana z Warmią i Mazurami rozpoczęła się wraz z przyjazdem do Polski na pierwszy zagraniczny plener plastyczny, który zorganizowano w Nidzicy na zamku. Przez dłuższy czas malowała plenery i architekturę regionu, m.in. Gietrzwałdu. Jej twórczość zaprezentowana została m.in. w projekcie Impresje Olsztyńskie.
Wystawy
Swoją twórczość prezentowała na wystawach w Polsce (Lublin, Olsztyn, Poznań, Gietrzwałd, Września), Rosji, Niemczech, na Białorusi i we Francji. Jej prace znajdują się w europejskich kolekcjach prywatnych oraz w muzeach Grodna, Brześcia i Mińska.
Ciekawostki
Jest zodiakalnym bliźniakiem. Jej wielką pasją jest muzyka, którą zajmowała się od dzieciństwa. Uczyła się gry na akordeonie. Z wykształcenia jest dyrygentem chórów. Ceni muzykę średniowieczną, kompozycje Mozarta, Händla, Haydna oraz jazz i blues.
Przygodę ze sztuką rozpoczęła od namalowania węglem obrazów na ścianach w domu. Po tym wydarzeniu ojciec postanowił uczyć córkę malarstwa, głównie portretów.
Przypisy
- ↑ Joanna Goździewicz, Portrety miast i ludzi, wywiad z malarką na stronie wrzesnia.powiat.pl
Bibliografia
- Jadryszak, Mirosław: O autorce / Mirosław Jadryszak, Andrzej Haegenbarth // w: Powiat wrzesiński duszą malowany. Anastazja Fietisowa. – Września : Starostwo Powiatowe, 2010. – S. 30-32.
- Impresje olsztyńskie …anielski Olsztyn według Anastazji Fietisowej. – Olsztyn: Urząd Miasta, 2008.
Zobacz też
- Strona autorki http://www.anastazjafietisowa.za.pl/
- Strona Brześcia www.brest-sv.com