Kolekcja dla Braniewa

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 23:33, 12 mar 2011 autorstwa Arom2001 (dyskusja | edycje) (Added tag: 'Grafika i rysunek')
Skocz do: nawigacja, szukaj

Akcja gromadzenia zbiorów artystycznych dla Miejskiej Biblioteki w Braniewie prowadzona w latach 1998-1999.

Organizator

Historia

Idea utworzenia „Kolekcji dla Braniewa” narodziła się w wyniku wieloletniej współpracy *Fundacji im. Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie. Nazwa inicjatywy oraz kolekcji została zapożyczona z wystawy zorganizowanej przez Dulwich Picture Gallery w Londynie i Zamek Królewski w Warszawie pt. „Kolekcja dla Króla” (pokaz obrazów nabywanych dla króla Stanisława Augusta, z myślą o utworzeniu w Polsce Galerii Narodowej).

Cel

Celem było przypomnienie artystycznych tradycji miasta Braniewa w ubiegłych stuleciach oraz ułatwienie społeczności bezpośredniego kontaktu z dziełami sztuki wybitnych artystów współczesnych. Ponadto kontynuowanie trwających od lat 70-tych XX w. starań środowiska kulturalnego Braniewa o utworzenie miejskiej galerii sztuki i rozbudowanie gabinetu rycin MBP w Braniewie, stanowiącego zaczątek kolekcji.

Realizacja

Roczną akcję rozpoczęto w 1998 r. Jej efektem jest zbiór dzieł sztuki darowanych i przekazanych w depozyt Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie przez Narodową Galerię Sztuki „ZACHĘTA” oraz artystów ofiarowujących swoje prace poprzez Fundację im. M. Kopernika we Fromborku. Na kolekcję złożyły się 183 dzieła autorstwa 33 artystów polskich i 38 zagranicznych (z Czech, Hiszpanii i Japonii). Warszawska „Zachęta” ofiarowała na własność bibliotece 50 eksponatów oraz bogaty zbiór katalogów wydawanych przez Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Wśród zgromadzonych prac znalazły się 23 obrazy, 57 rysunków, 102 grafiki i 1 rzeźba. W celu wyeksponowania zebranych zbiorów utworzono „Artforum-Galerię”. Na „Kolekcję dla Braniewa” złożyły się prace zebrane w kilku podzbiorach tematycznych:

  • sztuka czeska lat 80-tych
  • prace grafików warszawskich
  • obrazy malarzy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
  • prace Marzanny Wróblewskiej

Wśród prac regionalnych znalazły się: Katedra w St. Denis (rysunek) i II część z cyklu sepiowego (gwasz) Danieli Świątek-Dominikowskiej z Płoskini, rysunek z 1978 r. Zbigniewa Książkiewicza z Elbląga, Braniewo - akwaforta Krystyny Górskiej oraz prywatna kolekcja Elżbiety Topolnickiej i Lecha Niemcewiczów, na którą złożyły się obrazy artystów skupionych wokół czeskiej „Galerii H”. Zgromadzona „Kolekcja dla Braniewa” w okresie od maja do listopada 2004 r. była wystawiana w dawnej dzwonnicy na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku.

Bibliografia

  1. Topolnicka-Niemcewicz, Elżbieta: Kolekcja dla Braniewa / Elżbieta Topolnicka-Niemcewicz // „Folia Fromborcensis”. – 1999, nr 1, s. 178-192.