Zbigniew Książkiewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

(1929-1996) - elbląski artysta plastyk (głównie malarstwo).

Biografia

Urodził się w 1929 r. w Warszawie. Z Elblągiem, do którego przyjechał z rodzicami, był związany od 1946 r. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, pracowni prof. Juliusza Studnickiego. W 1963 r. uzyskał dyplom. Uprawiał malarstwo. Pracował jako projektant form przemysłowych w Elbląskiej Spółdzielni „Plastyk”. Mieszkał w Elblągu. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, zaś od powołania ZPAP w Elblągu, działał w jego zarządzie (w 1983 r. pełnił funkcję prezesa oddziału). Zmarł 11 października 1996 r. w Elblągu.
Brał udział w konkursach artystycznych organizowanych przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, m.in. przeglądach pt. „Pejzaż Elbląga i Ziemi Elbląskiej” oraz „Propozycje kwartału”, jak też w III Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, muzeach Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Wojska Polskiego oraz kolekcjonerów prywatnych w kraju i za granicą.

Twórczość

Uprawiał malarstwo olejne, akwarelowe, rysunek, grafikę warsztatową i użytkową oraz wzornictwo przemysłowe. Był również projektantem form przestrzennych - jedną z nich umiejscowiono przy zbiegu ulic Piłsudskiego i Dąbka w Elblągu.

Wystawy

Jego prace wystawiano na ekspozycjach regionalnych (m.in. w olsztyńskiej Galerii 99. Uczestniczył w wystawach zbiorowych, organizowanych przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne oraz w zbiorowych ekspozycjach ogólnopolskich.

Nagrody i wyróżnienia

  • 1967 – III nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na Grafikę i Rysunek[1]
  • 1969 – Złoty Medal na Międzynarodowych Targach (Lipsk)

Bibliografia

  1. Plastycy Elbląga. – Elbląg: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, 1970. – S. 2-3, 22.

Przypisy

  1. Brak danych nt. miejsca imprezy.