Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie
Biblioteka publiczna działająca w Szczytnie od 1947 r.
Spis treści
Siedziba
ul. Polska 8, Szczytno
Historia
W 1947 r. powołano Powiatową Bibliotekę Publiczną, zaś w 1948 r. Miejską Biblioteką Publiczną. Początkowo biblioteka powiatowa mieściła się w 5-pokojowym pomieszczeniu o pow.120 m2 w budynku przy ul. Skłodowskiej-Curie 3. Początkowy księgozbiór liczył 550 woluminów, który w pierwszym roku wzrósł do 820 woluminów. W tym czasie zarejestrowano 227 czytelników. W sierpniu 1949 r. bibliotekę powiatową przeniesiono do zamku, gdzie mieściła się już biblioteka miejska. Ze względu na trudne warunki lokalowe po 3 miesiącach przeniesiono bibliotekę do innego skrzydła budynku i przydzielono większą powierzchnię (jednak nadal bez ogrzewania i wody). W 1950 r. biblioteka zmieniła siedzibą na lokal przy ul. Bohaterów Stalingradu 6. W tym czasie w strukturze bibliotek miejskiej i powiatowej znajdowało się 9 bibliotek gminnych (w Dźwierzutach, Rozogach, Wielbarku, Lipowcu, Pasymiu, Arżynach, Szczytnie, Świętajnie, Kobułtach) i 61 punktów bibliotecznych. Lata czterdzieste i pięćdziesiąte charakteryzowały się dynamiczną rozbudową sieci bibliotek oraz zatrudnianiem pracowników rekrutujących się przeważnie z kręgów oświatowych, którzy zdobywali kwalifikacje bibliotekarskie. W 1955 r. placówka miejska i powiatowa zostały połączone. Siedzibą biblioteki były kolejno lokale przy ul. 3-go Maja 8, ul. Kisielewskiego 20 (obecnie Lipperta), ul. Warszawska 5 oraz ul. Polska 8, gdzie po kapitalnym remoncie w latach 80-tych mieści się ona do dziś. Obok problemów lokalowych trudnością były także zakupy książek. Dopiero decyzja o decentralizacji zakupu książek z 1958 r. umożliwiła dobór pozycji uwzględniający potrzeby środowiska. W 1965 r. powołano Oddział dla Dzieci, a 3 lata później pierwszą filię przy ul. Partyzantów 57 (kolejne filie biblioteczne otwarto przy ul. Paderewskiego oraz Wasilewskiej, a także przeniesiono filię nr 1 ul. Władysława IV). Po zmianie administracyjnej państwa w 1975 r. (likwidacja powiatów) biblioteka stała się placówką miejską, choć przez wiele lat pełniła funkcję biblioteki rejonowej. Obecnie sieć biblioteczna składa się z Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz 3 filii, obsługujących ponad 5 tysięcy czytelników.
Dyrekcja
- Ignacy Karoliński (1947)
- Helena Czerniewska (1948)
- Janina Wilczyska (1949-1950)
- Krystyna Krajewska (1950-?)
- Włodzimierz Bajbakow
- Leokadia Stadniczenko (1954-1971)
- Janina Malarz (1971-1991)
- Karolina Maczan
- Zbigniew Wróblewski
- Jadwiga Pijanowska (1996- )
Działalność
Do podstawowych zadań biblioteki należy udostępnianie zbiorów oraz udzielanie informacji. Jednak Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie prowadzi szereg działań popularyzujących bibliotekę i jej zbiory:
- spotkania z pisarzami i artystami (Jerzy Niemczuk, Marta Fox, Danuta Wawiłow, Dorota Koman, Maria Józefacka, Zdzisław Nowak, Wanda Chotomska, Maryna Okęcka–Bromkowa, Grzegorz Kasdepke, Ewa Ostrowska, Irena Matuszkiewicz, Janusz Leon Wiśniewski, Katarzyna Grochola, Bronisław Dostatni, Zbigniew Chojnowski, Krzysztof Petek, Teresa Mirga, Irena Matuszkiewicz)
- prezentacja prac twórców regionalnych (m.in. Brygida Bocian, Michał Grzymysławski, ks. Jan Suwał, Arkadiusz Dziczek, Hubert Jasionowski, Wojciech Szewczyk, Łukasz Napiórkowski) oraz prac dzieci ze Szczytna i innych miejscowości
- współpraca z organizacjami pozarządowymi w zakresie organizacji edukacyjnych imprez plenerowych adresowane do najmłodszych uczestników i ich rodzin, np. projekt ekologiczny pn. W paszczy Odpadziora oraz Za każdy uśmiech (przegląd teatralny, konkurs plastyczny na pojazdy baśniowe i baśniowe stroje)
- spotkania ze sztuką teatralną - występy aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, czytających sztuki teatralne przy stoliku oraz amatorów w różnym wieku, przygotowujących inscenizacje bajek, baśni, spektakle słowno-muzyczne czy jasełka
- konkursy recytatorskie dla dzieci i młodzieży oraz konkurs literacki dla dorosłych i młodzieży o zasięgu ogólnopolskim (jury konkursu: Zbigniew Chojnowski - krytyk literacki i badacz literatury regionalnej oraz Jerzy Niemczuk, prozaik, autor książek dla dzieci i dorosłych, sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych)
- prezentacja występów lokalnych zespołów muzycznych, np. Transkapela, Chóru „Kantata” ze Szczytna
Biblioteka w Szczytnie stwarza warunki do rozwijania zainteresowań kulturalnych oraz rozwija techniczne możliwości dostępu do informacji i wiedzy. Na terenie placówki funkcjonuje nowoczesna pracownia komputerowa z bezpłatnym dostępem do Internetu (zorganizowana w ramach projektu Kultura-Informacja-Sukces-Sieć PIAP w województwie warmińsko-mazurskim realizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie)