Bitwa pod Heilsbergiem 2011

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 08:00, 22 maj 2013 autorstwa Lidzbarski Dom Kultury (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „== Organizatorzy == *Lidzbarski Dom Kultury *Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej == Przebieg == Pierwszy dzień obchodów Bitwy pod Heilsbergiem otworzył …”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Organizatorzy

  • Lidzbarski Dom Kultury
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej

Przebieg

Pierwszy dzień obchodów Bitwy pod Heilsbergiem otworzył II Przegląd Teatralny Amatorskich Inscenizacji Historycznych. W jury zasiedli: Sławomir Skowronek - dowódca Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego, Piotr Zawada - z 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, Paweł Sadowski - z Kabaretu Dworskiego. Udział w przeglądzie wzięły lidzbarskie przedszkola. "Miś" zaprezentował "Czerwonego Kapturka" oraz "Jasia i Małgosia", "Puchatek" - "Śpiącą Królewnę". Natomiast Przedszkole nr.6 przedstawiło "Legendę muzyczną o Wandzie", a "Piąteczka" - "Szewczyka Dratewkę". Wszystkie grupy zostały nagrodzone licznymi brawami od rodzin oraz najbliższych im osób, a także otrzymały upominki i dyplomy od jury

Następnie przyszła kolej na kilka historycznych scenek w wykonaniu Sekcji Artystycznej Pułku 12 Piechoty Księstwa Warszawskiego z Gdańska. Wieczór w Lidzbarskim Domu Kultury zamknął występ Kabaretu Dworskiego. O godzinie 22 odbyło się spotkanie oddziałów patrolujących miasto a ul. Powstańców Warszawy.

Drugiego dnia o godzinie 10.30 mogliśmy podziwiać przejazd rekonstruktorów przez miasto wozami drabiniastymi, a chwilę później na strzelnicy LOK znajdującej się na ul. Olsztyńskiej, odbyły się zawody strzeleckie. O godz. 16.30 na poligonie przy ul. Orneckiej odbył się pokaz współczesnego Wojska Polskiego w wykonaniu 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznania z Lidzbarka Warmińskiego.

Tuż po zakończeniu manewrów przyszedł czas na BITWĘ POD HEILSBERGIEM - inscenizację elementów bitwy z 10 czerwca 1807 roku w wykonaniu rekonstruktorów (piechoty, kawalerii, artylerii) z kraju i zagranicy. W bitwie udział wzięło około 150 rekonstruktorów. Naprzeciw Napoleona stanęły wojska rosyjskie i pruskie. Stoczyły około godzinny bój, rekonstruując część bitwy, która odbyła się ponad 200 lat temu. Warto dodać, że pole, na którym przyszło oglądać nam tę batalię to jedno z nielicznych autentycznych miejsc bitew napoleońskich. Po bitwie publiczność mogła zwiedzić XIX-wieczny obóz zbudowany dzień wcześniej przez rekonstruktorów. O znaczeniu tej batalii może świadczyć napis "Heilsberg" na łuku Triumfalnym w Paryżu. Były tam umieszczane miejsca najbardziej chwalebnych starć Napoleona. W bitwie, która odbyła się w 1807 roku udział brało około 56 tysięcy żołnierzy po stronie francuskiej i około 90 tysięcy po stronie rosyjsko-pruskiej. Była to jedna z największych bitew epoki napoleońskiej na obecnych ziemiach polskich.

Wieczorem na amfiteatrze, na zakończenie bitwy, odbył się koncert zespołów: Burning Ice(Olsztynek; kalifornijski punk), Veres(Bartoszyce; rock-folk) i Tygiel Folk Banda(Ełk; folk, minor swing, flamenco).


Zobacz też

galeria 1 galeria 2 strona organizatora