Dni Grunwaldu 2008
Główne trzydniowe Obchody Jubileuszu Bitwy pod Grunwaldem, zwycięskiego średniowiecznego starcia między wojskami polsko-litewsko-ruskimi a Zakonem Krzyżackim w 1410 r., zorganizowane w dniach 11-13 lipca 2008 r. w Grunwaldzie (pow. ostródzki).
Spis treści
Organizatorzy
- Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
- Wójt Gminy Grunwald
- Fundacja Grunwald
Organizatorzy części historycznej
Cele
- włączenie się w ogólnokrajowe obchody jubileuszowe Bitwy pod Grunwaldem 1410 *ukazanie znaczenia geopolitycznego jednej z największych bitew średniowiecza,
- podkreślenie znaczenia bitwy pod Grunwaldem w procesie historycznym, który doprowadził do zawiązania Unii Lubelskiej
- ukazanie roli bitwy w ukształtowaniu wschodniego kierunku polskiej polityki XV w. w kontekście współczesnych uwarunkowań geopolitycznych
- opisanie etosu rycerskiego i jego znaczenia dla dzisiejszej kultury
Opis
W związku z obchodami historycznymi w 2008 r. na Polach Grunwaldu zamieszkało okresowo około 4000 osób, które na czas imprezy wcieliły się w postaci rycerzy oraz osób im towarzyszących (w role Krzyżaków wcielili się m.in. członkowie polskich bractw rycerskich z miejscowości, gdzie pozostały zamki krzyżackie: z Gniewu, Olsztyna i Nidzicy). Aby uczestniczyć w inscenizacji, przybyli również miłośnicy średniowiecza z zagranicy - do Grunwaldu nie dotarły jedynie bractwa rosyjskie, które tydzień przed imprezą przeprowadzając walkę między dwoma zastępami rycerzy (tzw. boghurt), czasowo „straciło” w wyniku tej potyczki osiemnastu wojowników. W role głównych postaci bitwy pod Grunwaldem wcielili się Jacek Janiszewski w zastępstwie Jacka Szamańskiego (Władysław Jagiełło) i Jarosław Struczyński (Wielki Mistrz Ulryk von Jungingen). Dni Grunwaldu stanowiły program obejmujący wydarzenia kulturalne związane z inscenizacją, która zarazem miała być centrum całości obchodów regionalnych. Obchody odbyły się w dniach od 11 do 13 lipca 2008 r. na Polach Grunwaldzkich. Imprezy (gry i zabawy ruchowe, pokazy średniowieczne, koncerty) zorganizowano w kilku specjalnie oznaczonych miejscach o różnych funkcjach: w obozie rycerskim, jarmarcznym oraz na scenach przeznaczonych do pokazów muzyczno-tanecznych. Na zorganizowanym – jak co roku – jarmarku pojawili się kramarze z Holandii (specjalnośc handlowa: broń, kolczugi i książki).
Przebieg
11 lipca
(piątek):
- 16.00 – turnieje, gry i zabawy (obóz rycerski); średniowieczny festyn (osada rzemieślnicza); koncerty muzyki dawnej (scena u rycerzy)
- 18.00 – koncert zespołów: „Horpyna”, „Wici Rycerskie”, „Dancerie”, „Klub Św. Ludwika”, „Shannon”
- 21.00-1.00 –wspólna zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołów muzycznych (scena główna)
12 lipca
(sobota) średniowieczny jarmark w osadzie historycznej:
- 09.00-10.00 – uroczysta Sesja Rady Gminy (Harcerskie Miasteczko Zlotowe)
- 10.00-11.00 – msza święta
- 11.30 – Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym: wystąpienie Wójta Gminy Grunwald, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i zaproszonych gości; wręczenie drużynom harcerskim Tytułów i Odznak Grunwaldzkich; ogłoszenie Grunwaldzkich Wici na 2008 rok; złożenie kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldzkim; pokazy: musztry paradnej orkiestry wojskowej, sprawności bojowej pododdziałów wojska oraz działań Straży Granicznej
- 13.00-14.00 – wyjście w pole rycerzy
- 14.00-15.00 – inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem
- 15.15 – występ zespołu ludowego z Litwy
- 16.00-18.00 – festiwal „Piosenka harcerska i turystyczna”; gry i zabawy dla dzieci; symultana warcabowa
- 18.00-22.00 – koncerty muzyki dawnej w wykonaniu zespołów: „Korzuh”, „Whitegarden”, „Holland”, „Tuhaj Bej” (scena przy gastronomii)
- 20.00 - III Grunwaldzki Turniej Konny
- 21.00-24.00 – harcerskie widowisko plenerowe „Ogniobranie”
- 23.00-1.00 –wspólna zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołów muzycznych (scena główna)
13 lipca
(niedziela):
- 11.00-14.00 – IV Grunwaldzkie Spotkania z folklorem – przegląd kapel
- 14.00 – występ gościa specjalnego – zespołu góralskiego z Żywca.
Bibliografia
- Waś, Beata: Z rycerstwa się nie wyrasta : już za tydzień wielkie święto miłośników historii / Beata Waś // „Gazeta Olsztyńska”. - 2008, nr 156, dod. „Gazeta Grunwaldzka”, s. 2g-3g.