Bitwa pod Heilsbergiem 2010

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 10:48, 8 lip 2014 autorstwa LPF (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Heilsbergiem w 2010 r./Lidzbark Warmiński
Źródło: LDK w Lidzbarku Warmińskim.

Czwarta edycja Bitwy pod Heilsbergiem w wykonaniu rekonstruktorów (piechoty, kawalerii, artylerii) z kraju i zagranicy.

Organizatorzy

Przebieg

Inscenizacja odbyła się w dniach 8-10 czerwca 2010 r. Rozbijano obozy i rejestrowano rekonstruktorów na poligonie przy ul. Orneckiej, a w Lidzbarskim Domu Kultury odbywał się Przegląd Amatorskich Inscenizacji Historycznych, w którym udział wzięły przedszkola. Nagrody wręczali przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych: dowódca 9 Pułku Muszkieterskiego Sławomir Skowronek oraz żołnierz 9 Pułku Muszkieterskiego Mariusz Gryszkiewicz. Celem przeglądu było promowanie i zachowanie od zapomnienia legendarnych wydarzeń, opowieści historycznych, legend czy bajek, a w szczególności dobra zabawa. Wieczorem odbył się w centrum miasta happening z udziałem grupy happeningowej oraz grupy rekonstruktorów. Mieszkańcy miasta mogli podziwiać wkroczenie wojsk francuskich do miasta, starcie z broniącymi wojskami rosyjsko-pruskimi, panikę mieszkańców - to nowy element wprowadzony do programu imprezy.

Podczas imprezy rozstawione były targi rękodzieła, punkty z gastronomią, zabawkami. Na scenie prezentowali się wokaliści, a także zespoły rockowe. Odbyła się również inscenizacja bitwy z 10 czerwca 1807 roku w wykonaniu ponad 100 rekonstruktorów (piechota, artyleria, kawaleria) z kraju i zagranicy. Przed rekonstrukcją bitwy zaprezentowali się żołnierze z 9 Warmińskiego Pułku zwiadowczego, a po bitwie wszyscy chętni mogli zwiedzać obóz rekonstruktorów.

Ostatniego dnia odbył się V Turniej Strzelecki z broni czarno-prochowej na lidzbarskiej strzelnicy LOK (ul. Olsztyńska).


Zobacz też