Irmgard Falken

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1925-2003) – nauczycielka rysunku, malarka, muzealnik, redaktorka

Biografia

Urodziła się 29 lipca 1925 r. we wschodniopruskiej miejscowości Gross Lehwalde (obecnie Lewałd Wielki w powiecie ostródzkim) w rodzinie kupca przemysłowego prowadzącego od 1930 r. w Olsztynie skład handlu maszynami rolniczymi. W wieku pięciu lat przeniosła się z rodzicami do Olsztyna i zamieszkała przy ul. Warszawskiej. Ukończyła seminarium pedagogiczno-socjalne w Olsztynie. Następnie podjęła pracę jako kierownik przedszkola w Dywitach. Na początku 1945 r. opuściła Olsztyn i zamieszkała w Dani. Krótko przebywała w Lubece. Na życie zarabiała jako rysownik. Wyrabiała także zabawki. W Kolonii ukończyła studium historii sztuki, co pozwoliło jej podjąć prace nauczycielki rysunku w szkole. Następnie w dortmundzkim studium pedagogicznym zdobyła kwalifikacje nauczyciela języka niemieckiego, geografii, historii i religii. W latach 80-tych XX wieku osiadła w Gelsenkirchen, gdzie m.in. zajmowała się ocaleniem pamięci po przedwojennym Olsztynie i jego mieszkańcach oraz nawiązywaniu współpracy z obecnymi mieszkańcami miasta. Zmarła 28 marca 2003 r. w Gelsenkirchen.[1]

Działalność

W 1983 r. podjęła pracę jako referent do spraw kultury w Stadtkreistgemeinschaft Allenstein w Gelsenkirchen. Z czasem została dyrektorem Heimat Musem der Treudak (Muzeum Miasta Olsztyna), gdzie gromadziła eksponaty dotyczące miasta. W tym samym roku została redaktorem półrocznika „Allensteiner Heimatbrief”. Była także autorką artykułów oraz fotografii zamieszczanych na łamach pisma. Podejmowała szereg działań na rzecz współpracy Olsztyna niemieckim Gelsenkirchen, m.in. zbierała w Niemczech środki na budowę figury św. Jana Nepomucena (w 1996 r. ustawionej w Olsztynie na moście nad Łyną). Jej wielką pasją było malarstwo. Miała kilka wystaw swoich prac, m.in. na przełomie września i października 1997 r. wspólnie z Hieronimem Skurpskim prezentowała swoje grafiki i rysunki podczas wystawy „Artyści z Olsztyna” w Hans-Sachs-Haus Gelsenkirchen (Galeria Miejska).[2]

Bibliografia

  1. Dudzińska, Zofia: Coraz bliżej Olsztyna / Zofia Dudzińska // „Gazeta Olsztyńska”. – 1995, nr 5, s. 4.
  2. Chłosta, Jan: Paleta i kalendarz / Jan Chłosta // „Gazeta Olsztyńska”. – 1997, nr 221, s. 10
  3. Żyją w naszej pamięci : listopad 2002 – październik 2003 // „Gazeta Olsztyńska”. – 2003, nr 251, s. 11.
  4. Sassyn, Andrzej: Irmgard Falken : wspomnienie / Andrzej Sassyn // „Gazeta Wyborcza”. – 2003, nr 119, dod. „Olsztyn”, s. 5.
  5. Kryszałowicz, Lech: Łamała lody, chroniła pamięć : wspomnienie : Irmgard Falken / Lech Kryszałowicz // „Gazeta Olsztyńska”. – 2003, nr 77, s. 13.

Przypisy

  1. Jan Chłosta: Znani i nieznani olsztyniacy XIX i XX wieku, Olsztyn, Książnica Polska, 1996, s. 39-43.
  2. Ekspozycja zorganizowana została z okazji dorocznego spotkania Miejskiego Koła Wspólnoty Olsztyna. Podczas otwarcia wystawy zaprezentowano film o Olsztynie.

Zobacz też