Roman Fus

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1960-2006) - elbląski rzeźbiarz, rysownik, animator kultury

Biografia

Urodził się w 1960 r. w Działdowie. Ukończył studia na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni profesora Franciszka Duszeńki. Dyplom otrzymał w 1990 r. Mieszkał i pracował w Elblągu. Zmarł nagle, na zawarł serca 10 stycznia 2007 r. w Elblągu.

Twórczość

Zajmował się rzeźbą, a także rysunkiem. W swojej twórczości wykorzystywał drewno, granit, stal oraz brąz. Wykorzystywał m.in. drewno wydobywane z latryn odkrytych przez archeologów na elbląskim Starym Mieście. Rzeźbił też w śniegu. Był pomysłodawcą, inicjatorem i głównym organizatorem pięciu pierwszych edycji Festiwalu Rzeźby w Śniegu „Terytorium Bieli”, organizowanych w latach 2001-2006 przez elbląskie Centrum Sztuki Galeria El. Brał udział w sympozjum Snowfest w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Był uczestnikiem licznych plenerów artystycznych, zarówno w Polsce, jak i na Łotwie. W 2000 r. uczestniczył w Konkursie Plastycznym „Elbląg na przełomie wieków”. Wspólnie z Ewą Prelewską pracował nad projektem statuetki Nagroda „Aleksander” przyznawanej aktorom. Jest autorem rzeźb oraz statuetek, które na stałe wpisały się zarówno w krajobraz jak i życie kulturalne miasta Elbląga (m.in. Obelisk Armii Krajowej w Elblągu, Insygnia Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu, Statueta Filantropa Roku - Ferdynand - Fundacja Elbląg, Statueta Primus Inter Pares - OPGiKA Elbląg, Tablica z brązu Pałac Abbega Nadleśnictwo Elbląg, Tablica z brązu - Honorowy Obywatel Miasta Elbląga ks. Klimuszko). Podjął się także rekonstrukcji części z detali architektonicznych odbudowywanych kamienic przy ul. Mickiewicza w Elblągu.

Wystawy

Miał na swoim koncie wystawy zbiorowe i indywidualne w Szwecji, Niemczech, w Polsce i Francji. Od 1990 r. prezentował swoje dzieła, m.in. w: Iławie, Olsztynie, Elblągu ( Centrum Sztuki Galeria EL - 1992, 1993; Galeria Sztuki Współczesnej PRO ARTE PAX - 1996). W 2000 r. uczestniczył w II Olsztyńskim Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta”. Zaprezentował wówczas cykl rzeźb wykonanych w czarnym dębie „Tors Damski” oraz „Tors męski”. Otrzymał wówczas wyróżnienie. W 2003 r. wystawił swoje prace podczas III Olsztyńskim Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta”. W 1997 r. jego prace prezentowane były podczas wystawy indywidualnej w Muzeum Elbląskim oraz w 2004 r. w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu Galerii El. Znajdują się w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, a także w zbiorach Uniwersytetu w Aachen (Niemcy) oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Nagrody i wyróżnienia

  • Nagroda Salonu Elbląskiego (1993) - wyróżnienie za zestaw rysunków
  • Nagroda Salonu Elbląskiego (1995) - wyróżnienie za rzeźbę
  • Nagroda Salonu Elbląskiego (1997) - wyróżnienie za zestaw rzeźb
  • Nagroda Salonu Elbląskiego (1999) - nagroda za zestaw rzeźb
  • Nagroda wojewody olsztyńskiego (1998)
  • Nagroda Prezydenta Miasta Elbląga (2002)
  • Nagroda Prezydenta Miasta Elbląga (2004)
  • Oznaka Zasłużony Działacz Kultury (2004)
  • Laureat Konkursu „Elbląski Produkt Roku” (2006)[1]

Przypisy

  1. Rafał Maliszewski, Elbląski Produkt roku 2006. Skuteczna promocja tego, co lokalne, „Dziennik Elbląski”, 2006, nr 99, s. 11.

Bibliografia

  1. Grabarczyk, Jarosław: Torsy z czarnego dębu : materiał ma ze średniowiecza / Jarosław Grabarczyk // „Dziennik Elbląski”. - 2002, nr 198, s. 12.
  2. MR: Rzeźby nie tylko na śniegu / MR // „Gazeta Olsztyńska” (Wydanie Pojezierze). - 2001, nr 267, s. 13.
  3. Fus, Roman: Elbląg - śnieżną stolicą Polski / Roman Fus ; rozm. Aleksandra Szafrańska // „Tydzień w Elblągu”. - 2005, nr 6, s. 24.
  4. Zarecki, Maciej: W śniegu i czarnym dębie : rzeźbi torsy, głowy i kompozycje abstrakcyjne / Maciej Zarecki // „Dziennik Elbląski”. - 2006, nr 274, s. 9.
  5. Baranowski, Grzegorz: Odszedł Roman Fus / Grzegorz Baranowski // „Tydzień w Elblągu”. - 2007, nr 2, s. 6.

Zobacz też