Filip Onichimowski
(1978- ) – pisarz
Biografia
Urodzony w 1978 r. w Ostrołęce. Wszedł w środowisko literackie Olsztyna już na początku szkoły średniej uczestnicząc w zajęciach olsztyńskiego Miejskiego Ośrodka Kultury – Klubie Literackim Młodych, prowadzonym przez Iwonę Łazicką-Pawlak (pisał wówczas poezję). Ukończył politologię na olsztyńskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, broniąc pracy magisterskiej pt. „Starcie między kulturą mongolską a światem islamskim w średniowieczu na Bliskim Wschodzie i w Azji Centralnej” (promotor Selim Chazbijewicz)[1]. Założyciel Okazjonalnego Teatru Destrukcji („grupy happeningowej” – jak sam określił). Pod koniec l. 90-tych XX wieku członek Bractwa Rycerskiego Zamku Olsztyn. Jego twórczość drukowano w ogólnopolskich pismach literackich i antologiach, tłumaczono ją również na język niemiecki. Zalicza się go do tzw. Prozaików Północy. Był jednym z współtwórców pisma „Undergrunt” – później zaś jego redaktorem. Mieszka w Olsztynie.
Twórczość
- Zalani. – Warszawa : Prószyński i S-ka, 2005 (debiutancki tomik 13 opowiadań)
- Warmińsko-Mazurski Dziennik Kulturalny 2008 / wstęp Filip Onichimowski ; red. Hanna Królikowska ; oprac. Olga Strzelec. - Olsztyn : ElSet, [2007]
- Człowiek z Palermo. – Prószków: Wydawnictwa JanKa, 2010 (powieść)
Nagrody i wyróżnienia
- Stypendysta Miasta Olsztyn w dziedzinie literatury
- 2003 - I miejsce w konkursie literackim niemieckiej stacji RTV Deutsche Welle za opowiadanie w języku polskim pt. „Niemcy”
Ciekawostki
- Autorytety literackie: Joseph Heller (zwłaszcza Paragraf 22) i Charles Bukowski, Salman Rushdi („Szatańskie wersety”), Darek Foks, Andrzej Stasiuk, Piotr Siwecki. Z „klasyki” Dostojewski, Kafka, Dino Buzatti.
- Pisarz o sobie: „(…) mogę o sobie powiedzieć, że jestem osobą otwartą, staram się rozumieć, wiele wybaczam, akceptuję człowieka w całej rozciągłości, fascynują mnie zarówno postawy heroiczne, jak i wady i słabostki, które się składają na to, jacy jesteśmy i jak działamy. A życie składa się w dużej części z małych świństw, małych wyborów i dylematów, które czasem komuś wydawać się mogą z kosmosu, ale mnie zawsze interesowało, żeby to zrozumieć. Zawsze się zadawałem z bardzo różnymi ludźmi, bywałem w różnych środowiskach, dogadywałem się przeważnie bez problemów. Czy to byli moi koledzy ze studiów, czy tak zwane osiedlowe drechy, czy jakieś szczególne indywidua, zawsze interesowało mnie, aby znaleźć wspólny język, odkryć coś z podobnej wrażliwości, poszukać jakiejś kładki, która pozwoli przedostać się do przestrzeni Innego ponad przepaściami. Staram się wzbogacać przez te wszystkie, czasem bardzo nietypowe, znajomości. W różnych środowiskach, nawet związanych z nielegalną działalnością, spotykałem ludzi, którzy mieli bardzo ciekawe historie do opowiedzenia i swoją ludzką stronę (…) [2].
Przypisy
- ↑ Studiowałem tutejszym uniwersytecie, który powstał z trzech istniejących wcześniej uczelni: akademii rolniczej, seminarium duchownego i szkoły pedagogicznej. Ze względu na charakter tych narodzin żartowałem, że najlepsza byłaby nazwa KURP: katolicki uniwersytet rolniczo-pedagogiczny. Ale się nie przyjęła // w: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/filip-onichimowski/czlowiek-z-palermo (dostęp z maja 2010)
- ↑ [na podstawie wywiadu z pisarzem // w: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/filip-onichimowski/czlowiek-z-palermo (dostęp z maja 2010)]
Bibliografia
- Kowalewski, Mariusz: Naszych biją! : laureat konkursu niemieckiej stacji telewizyjnej / Mariusz Kowalewski // „Gazeta Olsztyńska”. - 2004, nr 21, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 104, s. 3.
- Onichimowski, Filip: Potrzeba pisania : rozmowa z Filipem Onichimowskim, autorem książki „Zalani” / rozm. Adrian Zacharewicz // „Kultura”. - 2006, maj [nr 6], s. 10-11.
- Onichimowski, Filip: Skarbonka w głowie : Filip Onichimowski, pisarz z Olsztyna / rozm. Janusz Paliwowa // „Gazeta Olsztyńska”. - 2006, nr 4, s. 9.