Olsztyński Informator Kulturalny: Różnice pomiędzy wersjami
(Utworzył nową stronę „[[Image:OIK.jpg|thumb|right|300px|Pierwszy numer Olsztyńskiego Informatora Kulturalnego, maj 1992 r. <br>Źródło:Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w…”) |
(Brak różnic)
|
Wersja z 11:52, 31 paź 2014
Miesięcznik ukazujący się w latach dziewięćdziesiątych - od maja 1992 r.
Wydawca
Współwydawcy
- Olsztyński Teatr Lalek
- Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
- Regionalny Ośrodek Kultury w Olsztynie
- Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
- Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
- Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
- Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor – Warmia i Mazury
- Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie
Redaktorzy naczelni
Opis
OIK trafiał do osób zainteresowanych problematyką kulturalną. Był rozprowadzany przez placówki kultury, indywidualną sprzedaż i prenumeratę kolportowany przez sieć kiosków i dużych sklepów spożywczych, otrzymywały go wszystkie instytucje będące współwydawcami, urzędy gmin województwa olsztyńskiego, gminne i miejskie ośrodki kultury, wydziały kultury urzędów wojewódzkich w Polsce, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Ośrodek Badań Poznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biblioteka Raczyńskich, Biblioteka Narodowa, Biblioteka Polskiej Akademii Nauk. OIK był także umieszczony w "Katalogu Prasy Polskiej", "Katalogu Mediów w Polsce" i "Katalogu czasopism społeczno-kulturalnych" wydawanym przez Fundację im. S. Batorego. Bezpłatne egzemplarze otrzymywała Biblioteka Publiczna oraz wszystkie biblioteki miejskie. Od marca 1996 r. Olsztyński Informator Kulturalny był dostępny w sieci Internet.
OIK nie tylko informował o wydarzeniach kulturalnych, promował olsztyńskie instytucje kultury, ale również promował same miasto Olsztyn będąc ówcześnie jego kulturalną wizytówką, również za granicą - redakcja otrzymywała częste listy elektroniczne z USA, Litwy i Niemiec.
OIK był jednym z pierwszych tego typu wydawnictw regionalnych w Polsce. Szybko stał się wzorem dla innych, do redakcji trafiały często informatory kulturalne z innych miast o bardzo zbliżonym formacie i tematyce, zawartości merytorycznej, a nawet szacie graficznej.
Nagrody
- 1994 - XXVII Ogólnopolski Konkurs "Bliżej Teatru" Teatr 94' - nagroda za wspieranie i popularyzację inicjatyw kulturalnych - przyznana redaktor naczelnej Ewie Labes-Kunickiej
Bibliografia
1. Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, Dokumentacja dyrektora 1997, poz. 10/143.